İstanbul Feminist Kolektif 2015’in Ocak ayında başlattığı “kadınlar hayatlarına sahip çıkıyor” raporunun Nisan ayı dosyasını yayınladı. Hayatta kalmak için şiddete başvurmak zorunda kalan kadınlar…

MEYDAN

Kadınlar Hayatlarına Sahip Çıkıyor (Mayıs)

İstanbul Feminist Kolektif, hayatta kalmak için öldürmek, şiddete başvurmak zorunda kalan kadınların hikayelerini, davalarını her ay “Kadınlar Hayatlarına Sahip Çıkıyor” raporuyla yayınlıyor, biz de sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Mayıs ayı raporundan bazı satırbaşları şunlar:

 

KADINLAR ERKEK ŞİDDETİNE DİRENİYOR

Bağcılar’da yaşayan 34 yaşındaki Mahmut M. 2 Mayıs’ta evinde ölü bulundu. Yapılan ilk incelemede Mahmut M.’nin boğularak öldürüldüğü tespit edildi. Komşularının sık sık kavga ettiğini söylediği Mahmut M.’nin karısı dört çocuğunu alarak yaklaşık 2 hafta önce evden ayrılmıştı. Mahmut M.’nin Suriye’de yaşayan yakınlarına yapılan ‘kardeşin 15 gün önce öldü, eve gidin’ ihbarıyla Mahmut M.’nin öldüğü ortaya çıktı. Mahmut M.’nin karısı şüpheli olarak aranıyor.

 

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşayan Merve, dört yıldır sevgili olduğu ve nişanlandığı Haluk P.’yi bıçaklayarak öldürdü. Merve’ye daha önce defalarca şiddet uygulayan Haluk P. bu sebeple birkaç defa üçer aylık uzaklaştırma almıştı. Merve 6 Mayıs’ta Haluk P.’ye ayrılmak istediğini söyledi, ancak Haluk P. bunu kabul etmeyerek Merve’yi bıçakla tehdit etti. Kendini korumak için bıçağı Haluk P.’nin elinden alan Merve çıkan tartışmada kendini savunmaya çalışırken Haluk P.’yi bıçakladı.

 

13 Mayıs’ta Samsun’da lise 10. sınıf öğrencisi 16 yaşındaki S. tartıştığı eski erkek arkadaşı 11. sınıf öğrencisi 17 yaşındaki B.A.’yı sol göğsünden bıçakla ağır yaralamaktan gözaltına alındı. Aralarında çıkan tartışma sonrasında B.A. sokak ortasında S.’ye şiddet uygulamaya başladı. S. ise kendini savunmak için yanında taşıdığı bıçakla B.A.’yı yaralayarak oradan uzaklaştı.

 

13 Mayıs’ta Diyarbakır’da inşaat şirketinde yöneticilik yapan sevgilisi 34 yaşındaki Osman Y.’yi silahla vurmaktan tutuklanan 31 yaşındaki kadın polis memuru M.’ye 15 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. Hazırlanan iddianamede, polis memuru M.’nin ‘Kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. İddianameyi kabul eden 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi, M.’nin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi.

 

DEVAM EDEN MEŞRU MÜDAFAA DAVALARI VE KARARLARI

Artvin’de aynı okulda çalıştığı kadın öğretmeni taciz etmekten yargılanan okul müdürüyle ilgili görülen davanın 7 Mayıs’ta ki duruşmasında müdürün, taciz ettiği kadın için “Gece saatinde benimle aynı arabada gezebilmiştir, gece vakti dışarı çıkabilmiştir” demesi üzerine davaya bakan kadın hakim, “Erkek gece dışarı çıkınca sorun olmuyor, kadın çıkınca sorun olabiliyor mu demek istiyorsunuz?” diye çıkıştı. Hopa 1. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davaya kadın hakimin, “Bir kadın ‘hayır’ dedikten sonra bitmiştir. ‘Hayır’ dedikten sonra onu taciz ettin mi etmedin mi? Onun hayır demesi üzerine ısrar ettiysen, bu tacizdir” sözleri damgasını vurdu. Duruşmaya sanığın yanı sıra kadın öğretmene destek vermek için çok sayıda kadın katıldı

 

Adana’da güvenlik görevlisi olarak çalışan S.’nin evini 3 yıl nişanlı kaldığı eski sevgilisi Gültekin G. 16 Mart’ta basarak tecavüz etmek istedi. Daha önce cezaevinde olduğu dönemde de mektup yoluyla sürekli tehdidine maruz kaldığını söylediği Gültekin G.’nin bıçaklı cinsel saldırısına maruz kalan S., biber gazı kullanarak kendini savundu. Daha sonra evde bulunan annesi ile birlikte kendilerini korumak için Gültekin G.’ye tencere ve kazanlarla vurarak etkisiz hale getirdiler. Evi terk etmek zorunda kalan Gültekin G. hakkında şikâyetçi oldular. Aynı gün yakalanan ve hakkında “cinsel saldırı ve hürriyeti tahdit” suçlarından dava açılan Gültekin G.’ye ilişkin karar 22 Mayıs’ta 64 gün içinde çıktı. Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesi Gültekin G.’ye indirim uygulamadan toplam 38 yıl hapis cezası verdi.

 

ŞİDDETİ İZLEME MÜDAHİL O

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 12 Mayıs’ta minibüste yolculuk eden bir kadın erkek bir yolcu tarafından tacize maruz kaldı. Araçtan inene kadını ağlayarak gören çevredekiler ne olduğunu sorunca kadın minibüsün içinde tacize uğradığını söyledi. Bunun üzerine çevredekiler minibüsü durdurarak adamın kimlik bilgilerini sordu ve polis olduğunu öğrendi. Tacizciyi araçtan indirmeyen halk, polis gelince tacizciyi polise teslim etti. Tacizci polisin götürülmesi ardından yaşananlara müdahale eden yurttaşlar adına açıklama yapan Salih Aslan, Cizre halkı olarak taciz ve tecavüzlerin karşısında olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini söyledi.

 

İstanbul Gazi Mahallesi’nde 6 Mayıs’ta minibüse binen B. 35 yaşlarında bir erkek tarafından taciz edildi. Tacizci, olaya sessiz kalmayan ve itiraz eden kadını bıçakla tehdit etti. Bunun mahalle girişinde inerek yardım istediği arkadaşları minibüsü yakalayıp tacizciyi aşağı indirmek istediler, ancak tacizci müdahalede bulunanları bıçakla yaraladı. Gazi Mahallesi’nde olayı duyanlar gelerek tacizciyi cezalandırdı.

 

2 Mayıs günü Adana’nın Seyhan ilçesinde arkadaşlarıyla parkta oturan lise öğrencisi S. yanına gelen 45 yaşlarındaki Sinan G. tarafından cinsel saldırıya maruz kaldı. Saldırıya direnen ve çığlık atan S.’nin sesini duyan etraftaki kişiler Sinan G.’ye tepki gösterdi. Kalabalığın tepkisinden korkan Sinan G. ileride 1 Mayıs önlemi alan Çevik Kuvvetin yanına sığınarak linç edilmek istendiğini söyledi ve polis merkezine götürüldü.

 

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Ana görsel: Guerilla Girls, George Lange

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ECİNNİLİK

YÇalma Listesi: Gece Gece Dadanan Şarkılar
Çalma Listesi: Gece Gece Dadanan Şarkılar

5harfliler'den 5harfliler'e ecinnilikleri bol bir liste! 

MEYDAN

Y5Harfliler’de 1 Mayıs : Emekten Esiyor Yel
5Harfliler’de 1 Mayıs : Emekten Esiyor Yel

5Harfliler'den 5Harfliler'e şarkılı türkülü bir 1 Mayıs seçkisi!

ECİNNİLİK

Y5Harfliler Kurmacadışı Yaratıcı Yazarlık Atölyesi’nin Son Durağı Diyarbakır!
5Harfliler Kurmacadışı Yaratıcı Yazarlık Atölyesi’nin Son Durağı Diyarbakır!

Aylar süren yolculuğumuzun son durağı Diyarbakır. Diyarbakır ve çevre illerde yaşayan 5Harfliler, Nisan ayında sizlerleyiz!

MEYDAN

YSazlı Sözlü 8 Mart Postası: İsyankâr Neşemizle Buradayız
Sazlı Sözlü 8 Mart Postası: İsyankâr Neşemizle Buradayız

5Harfliler'den 5Harfliler'e ve 8 Mart'a, kahkaha, kucak ve bir aradalıkla.

Bir de bunlar var

Women on Waves ve Women on Web’in kurucusu Dr. Rebecca Gomperts ile röportaj
Gezi ya da Uzanıp Kendi Yanaklarından Öpmenin İhtimali
Sevgi Bakanlığı

Pin It on Pinterest