Yayın ilkeleri ve kurallar

 

  • Her türlü yorum, teklif,  övgü, itiraz ve tabii katkıda bulunmak için: merhaba@5harfliler.com veya 5harfliler@gmail.com.
  • Sizlerden gelecek yazılara, çevirilere, fotoğraflara, röportajlara ve konu önerilerine açığız.* 
  • 5Harfliler’e kadınların ve kuirlerin ilgilenebileceği şeylerle, yani ülke, dünya ve uzay gündemini kapsayan her şeyle ilgili yazı gönderebilirsiniz. Politika, sanat, sinema, edebiyat, moda, bilim ve tarih yazıları, kadın ve LGBTİ+ hakları, ekoloji ve hayvan hakları gibi çok çeşitli konuda yayın yapıyoruz. Yazı daha önce başka bir mecrada yayınlanmamış olmalı.
  • 5Harfliler’e gönderilen metinleri önce editörlerimiz inceliyor. Gönderinizi yayınlamaya veya yayınlamamaya karar verdiğimizde size elimizden gelen en kısa sürede cevap veriyoruz. Bu cevaplar ülke gündeminin çalkantılı hali ve ekibimizin rotasyonla çalışıyor olması dolayısıyla gecikebilir. Sizi temin ederiz ki hiçbir mailiniz uzay boşluğunda kaybolup gitmeyecek. 
  • Yayınımıza katkıda bulunmak isterseniz, konu önerinizi veya hazırsa yazınızı veya çevirinizi, yazı/çeviri için tercih ettiğiniz en az bir görsel (jpg veya png formatında yatay 640 X 480), sitede görünecek yazar/çevirmen avatarınız için bir görsel ve sitede görünmesini istediğiniz yazar/çevirmen isminizle birlikte gönderebilirsiniz. Yazar isminiz mahlas da, atanmış isminiz de olabilir.
  • Yayınımızda tekrardan kaçınıyoruz. Arama sayfasını kullanarak aynı konu hakkında sitede daha önce neler yayınlandığına bakabilirsiniz. Aynı konuda daha önce sitede yayınlanmış yazılar varsa, benzeri içerikleri kabul etmeme olasılığımız yüksek. Eğer bu sebeple yazınız reddedilirse lütfen bu moralinizi bozmasın. Elbet başka yazılarda görüşürüz! Ancak, üzerine çok yazılmış konuşulmuş bir meseleye yeni bir bakış açısı getiren, zihnimizi açan soruları elbette çok seviyoruz. Yazınız kabul edildiğinde, editörler tarafından düzenlendikten sonra veya düzenleme önerileri size iletildikten sonra yayınlanabilir.
  • Akademik yayınlarınızı olduğu gibi yayınlamayı tercih etmiyoruz. Tezlerinizin ya da makalelerinizin, alanınıza aşina olmayan kişilerin de kolaylıkla okuyabileceği şekilde inceltilmiş özetlerini bizimle paylaşırsanız çok seviniriz. Ayrıca 5Harfliler’de yayınlanan akademik yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir. Ayrıca böyle yazılarda başka referanslar gösterilmiş olması beklenir.
  • 5Harfliler kurmaca metin yayınlamaz.

 

* İş başvurusu açmadığımız için, iş başvurusu şeklinde yazılmış maillere yazı örneğinizi veya çerçevenizi isteyerek cevap veriyoruz. Ayrıca fotoğraf ve illüstrasyonlara şu anda telif ödeyemiyoruz.

 

Sosyal medya: Facebook, TwitterInstagram

 

Pin It on Pinterest