Halkımız seçip seçip okusun.

KÜLTÜR

2016’da Yayınladığımız Tüm Söyleşiler

Çilem Doğan’dan Ayça Şen’e, Şirin Tekeli’den Aksu Bora’ya, bu sene 5Harfliler’de epey röportaj yayınladığımızı fark ettik.

 

Kaçırdığınız, hatırlamak istediğiniz olursa diye 2016’nın tüm röportajlarını aşağıya yığıyoruz. Kronolojik sırada, 19’u bi yerde.

 

– Ezidi Federasyonu’nun Türkiye temsilcisi Leyla Ferman ile söyleşi “Türkiye’deki Ezidiler Büyük Korku İçinde“.

 

– Yedikule bostanlarından, Piyalepaşa Camii’nden bir roka tatmak istemez miydiniz? DÜRTÜK kolektifiyle söyleşi.

 

– Çocuklar için Felsefe hareketini Türkiye’de yaymak için uğraşan feselefeci Ediz Dikmelik ile söyleşi “Tartışıyoruz Ama Kavga Etmiyoruz“.

 

– Nereden baksan Ayça Şen efsanesi. “Ben erotik olmasaydım bütün bunlar belki de hiç olmayacaktı.

 

– İstanbul Modern’de 2-12 yaş arası çocuklarla müze turları ve sanat atölyeleri yapan Hüsne Çiğdem’le çocuklarla müze gezmek ve sanat konuşmak üzerine. Müze, Çocuklar ve Bir “Ressamcı”.

 

– Bu yıl epey ses getiren Toz Bezi filmi üzerine Kadınların Sınıfı: Ücretli Ev Emeği ve Kadın Öznelliğinin İnşası kitabının yazarı Aksu Bora ile söyleşi, “Toz Bezi’nde Kadınlık Sınavları“.

 

– Balıkesir’deki arazilerini çevredeki doğal ve yenilenebilir kaynaklarla eko-vegan bahçelere dönüştürmeye çalışan Yasemin Gümüş’le ekofeminizm üzerine söyleşi.

 

– Toptaşı Bimarhanesi’nden Bakırköy’e akıl hastalıkları, tedaviler ve devlet politikaları üzerine Fatih Artvinli ile söyleşi. 19. Yüzyıldan Günümüze Delilik 1. Bölüm, 2. Bölüm ve 3. Bölüm

 

– Türkiye’de feminist hareketin öncülerinden Şirin Tekeli ile söyleşi. “Karı Kuvvetleri dendiğinde hiç kızmadık. Tersine bu bize iyi geldi.

 

– 1702 yılının bir kış günü Fatih’te işlenen bir kadın cinayeti üzerine tarihçi Ebru Boyar ile söyleşi. “Bu Kadını Mezara Komasunlar” ve “Yasaklar Üzerinden Kadın Tarihi Yazmak“.

 

– İstanbul’da Çocuklar İçin Felsefe eğitimi veren Onur Bakır ve Özge Özdemir ile söyleşi. “Adalet problemini pikniğe giden üç arkadaşın bir keki nasıl paylaşması gerektiği üzerinden tartışıyoruz“.

 

– Polonyalı aktivist Aleksandra Prajs ile ülkesindeki kürtaj yasağı ve Ekim ayında yapılan büyük grev üzerine söyleşi. “Bu Kirli Bir Oyun Ama Kolay Kolay Sinmeyeceğiz

 

– Suriyeli göçmenlere destek için gönüllü çalışan Zeynep Kurmuş Hürbaş’la göçmenlerin Türkiye’deki durumu ve yapılabilecek işler üzerine söyleşi. “Görmezden gelmeyin, kafanızı çevirmeyin.

 

– Kayyımla gelen değişiklikler ve özellikle kadın kurumlarının akıbeti üzerine Diyarbakır’da kayyım atanan belediyelerde çalışan (adını saklı tuttuğumuz) iki kadınla söyleşi. “Çalışmanız ne sizin? Kadınları kocalarından mı ayırıyorsunuz?

 

– Çilem Doğan’ın özgürlüğü, cezaevindeki dönüşümü, gazetecilerden duyduğu en berbat sorular ve devam eden mücadelesi. “Ya ben Çilem’im. Ben güzelim. Ben güçlüyüm. Ben umutluyum.

 

– Kapalıçarşı’da kilim ve el halısı satan Hikmet Şırlak ile kilimi keşfetmek üzerine söyleşi. “Kilimdeki hiçbir sembolün ne olduğunu tam olarak bilemeyiz. Bildiğini iddia eden ya yalan söylüyor ya da söylenmiş yalanları kopyalıyordur.”

 

– Terk edilmiş ve yıllar içinde kullanılamaz hale gelmiş kentsel mekanları işlevsel alanlara dönüştüren Saraybosnalı kolektif Dobre Kote ile söyleşi. “Her şeyin devlete ait olduğu fikrinden semt sakinlerinin ortak mülkü fikrine geçiş.”

 

– OHAL kapsamında kapatılan Van Kadın Derneği kurucularından Zozan Özgökçe ile söyleşi. “Burada sivil toplumu çökertmek gibi bir amaç olduğu çok açık.

 

– Sağdaki Adam.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ENGLISH

YHow Are Women Defending the Istanbul Convention Across Turkey?
How Are Women Defending the Istanbul Convention Across Turkey?

The recent debate regarding Turkey's possible withdrawal from the Istanbul Convention has sparked protests all over Turkey. Women and Lgbti+ have taken to the streets in defense of their basic human rights. We spoke to 5 of these organizations across the country.

MEYDAN

Yİl İl Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’ne Nasıl Sahip Çıkıyor?
İl İl Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’ne Nasıl Sahip Çıkıyor?

Türkiye'nin dört bir yanında İstanbul Sözleşmesi'nin her bir maddesine sahip çıkan kadınlarla görüştük.

TARİH

YAngela Davis’in Devrimci Hamlesi
Angela Davis’in Devrimci Hamlesi

Devrim dediğinizde birçok insanın aklına şiddet gelir...

KÜLTÜR

YKadın görünürlüğü için Vikimaraton yeniden İstanbul’da!
Kadın görünürlüğü için Vikimaraton yeniden İstanbul’da!

7 Mart Cumartesi günü Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nda!

Bir de bunlar var

Birini İfşa Etmenin Ardındaki Şiddet ve Kuir Sessizliğin Ölümcül Tehlikesi  
Özhakiki Yeni Yıl Listesi
Bayram Okumaları: Bir Tane Almaz Mısınız?

Pin It on Pinterest