Halkımız seçip seçip okusun.

KÜLTÜR

2016’da Yayınladığımız Tüm Söyleşiler

Çilem Doğan’dan Ayça Şen’e, Şirin Tekeli’den Aksu Bora’ya, bu sene 5Harfliler’de epey röportaj yayınladığımızı fark ettik.

 

Kaçırdığınız, hatırlamak istediğiniz olursa diye 2016’nın tüm röportajlarını aşağıya yığıyoruz. Kronolojik sırada, 19’u bi yerde.

 

– Ezidi Federasyonu’nun Türkiye temsilcisi Leyla Ferman ile söyleşi “Türkiye’deki Ezidiler Büyük Korku İçinde“.

 

– Yedikule bostanlarından, Piyalepaşa Camii’nden bir roka tatmak istemez miydiniz? DÜRTÜK kolektifiyle söyleşi.

 

– Çocuklar için Felsefe hareketini Türkiye’de yaymak için uğraşan feselefeci Ediz Dikmelik ile söyleşi “Tartışıyoruz Ama Kavga Etmiyoruz“.

 

– Nereden baksan Ayça Şen efsanesi. “Ben erotik olmasaydım bütün bunlar belki de hiç olmayacaktı.

 

– İstanbul Modern’de 2-12 yaş arası çocuklarla müze turları ve sanat atölyeleri yapan Hüsne Çiğdem’le çocuklarla müze gezmek ve sanat konuşmak üzerine. Müze, Çocuklar ve Bir “Ressamcı”.

 

– Bu yıl epey ses getiren Toz Bezi filmi üzerine Kadınların Sınıfı: Ücretli Ev Emeği ve Kadın Öznelliğinin İnşası kitabının yazarı Aksu Bora ile söyleşi, “Toz Bezi’nde Kadınlık Sınavları“.

 

– Balıkesir’deki arazilerini çevredeki doğal ve yenilenebilir kaynaklarla eko-vegan bahçelere dönüştürmeye çalışan Yasemin Gümüş’le ekofeminizm üzerine söyleşi.

 

– Toptaşı Bimarhanesi’nden Bakırköy’e akıl hastalıkları, tedaviler ve devlet politikaları üzerine Fatih Artvinli ile söyleşi. 19. Yüzyıldan Günümüze Delilik 1. Bölüm, 2. Bölüm ve 3. Bölüm

 

– Türkiye’de feminist hareketin öncülerinden Şirin Tekeli ile söyleşi. “Karı Kuvvetleri dendiğinde hiç kızmadık. Tersine bu bize iyi geldi.

 

– 1702 yılının bir kış günü Fatih’te işlenen bir kadın cinayeti üzerine tarihçi Ebru Boyar ile söyleşi. “Bu Kadını Mezara Komasunlar” ve “Yasaklar Üzerinden Kadın Tarihi Yazmak“.

 

– İstanbul’da Çocuklar İçin Felsefe eğitimi veren Onur Bakır ve Özge Özdemir ile söyleşi. “Adalet problemini pikniğe giden üç arkadaşın bir keki nasıl paylaşması gerektiği üzerinden tartışıyoruz“.

 

– Polonyalı aktivist Aleksandra Prajs ile ülkesindeki kürtaj yasağı ve Ekim ayında yapılan büyük grev üzerine söyleşi. “Bu Kirli Bir Oyun Ama Kolay Kolay Sinmeyeceğiz

 

– Suriyeli göçmenlere destek için gönüllü çalışan Zeynep Kurmuş Hürbaş’la göçmenlerin Türkiye’deki durumu ve yapılabilecek işler üzerine söyleşi. “Görmezden gelmeyin, kafanızı çevirmeyin.

 

– Kayyımla gelen değişiklikler ve özellikle kadın kurumlarının akıbeti üzerine Diyarbakır’da kayyım atanan belediyelerde çalışan (adını saklı tuttuğumuz) iki kadınla söyleşi. “Çalışmanız ne sizin? Kadınları kocalarından mı ayırıyorsunuz?

 

– Çilem Doğan’ın özgürlüğü, cezaevindeki dönüşümü, gazetecilerden duyduğu en berbat sorular ve devam eden mücadelesi. “Ya ben Çilem’im. Ben güzelim. Ben güçlüyüm. Ben umutluyum.

 

– Kapalıçarşı’da kilim ve el halısı satan Hikmet Şırlak ile kilimi keşfetmek üzerine söyleşi. “Kilimdeki hiçbir sembolün ne olduğunu tam olarak bilemeyiz. Bildiğini iddia eden ya yalan söylüyor ya da söylenmiş yalanları kopyalıyordur.”

 

– Terk edilmiş ve yıllar içinde kullanılamaz hale gelmiş kentsel mekanları işlevsel alanlara dönüştüren Saraybosnalı kolektif Dobre Kote ile söyleşi. “Her şeyin devlete ait olduğu fikrinden semt sakinlerinin ortak mülkü fikrine geçiş.”

 

– OHAL kapsamında kapatılan Van Kadın Derneği kurucularından Zozan Özgökçe ile söyleşi. “Burada sivil toplumu çökertmek gibi bir amaç olduğu çok açık.

 

– Sağdaki Adam.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YGazze için 8 Mart’ta Küresel Grev Çağrısı: Gazzesiz Bir Feminist Mücadele Yok!
Gazze için 8 Mart’ta Küresel Grev Çağrısı: Gazzesiz Bir Feminist Mücadele Yok!

'8 Mart'ta bize katılın ve ataerkil ve sömürgeci sistemlerin tahtlarını sarsacak küresel bir grev için bizimle birlikte örgütlenin!'

MEYDAN

YTrans Onur Haftası (Pride) Komitesi: “Dönmeyiz, Buradayız, Bir Aradayız”
Trans Onur Haftası (Pride) Komitesi: “Dönmeyiz, Buradayız, Bir Aradayız”

Yıllardır süregelen düzene bir darbe niteliğindeki söylemlerimizle, “Dönmeyiz, Buradayız” diyerek 18 Haziran Translarla Eşitlik Günü’nde sokaklara çıkıyoruz.

MEYDAN

YYazarak Kuirleştirmek Atölyesi
Yazarak Kuirleştirmek Atölyesi

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen CultureCIVIC Kültür Sanat Destek Programı’nın desteğiyle hayata geçen Yazarak Kuirleştirmek adlı atölye ve konuşma programı Mayıs-Eylül ayları arasında çevrimiçi olarak devam edecek. 31 Mayıs’ta başlayan program kültür ve sanat nesnelerini, otoriter kurum ve bireylerce onlara dayatılan ayrımcı anlatılardan özgürleştirmeyi hedefliyor.

MEYDAN

YBir Garip 8 Mart
Bir Garip 8 Mart

Dün okunan basın açıklamasında da dendiği gibi evet yastayız, evet öfkeliyiz ama bu enkazı birlikte kaldıracağımıza inanan milyonlarca insanız da.

Bir de bunlar var

Büyük Yuva* – Çöken bir kentte yaşam patikaları:  Venezuela’nın Valencia’sı
Serena Williams’ın Uykusuz Geceleri
Korku Ortaklığımız

Pin It on Pinterest