3. köprü pazarlaması iyi gidiyor. Yalnız ufak bir sorun var, köprü yarım ve daha da önemlisi GAYRİ MEŞRU

MEYDAN

Deli Dumrul Köprüsü, Işıkları, Tekne Turu

 

3. köprüyü bir minibüs dolusu insan, yolun ortasında dehşete kapılarak izlediğimizi aktarmıştım. Ondan sonra garip bir şekilde güzel gelişmeler oldu. 29 Ekim 2015 günü iyi bir habere uyandık: Danıştay, 3. Boğaz Köprüsünün ÇED’den muaf tutulmasının yolunu açan kararı oybirliği ile bozmuştu. Bu karar Anayasa Mahkemesi’nin 3 Temmuz 2014 tarihinde büyük ölçekli ve çevre için risk oluşturabilecek projelere Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) muafiyeti getiren yasa değişikliğinin iptaline dayanıyordu.

 

Esasen, 13 Haziran 2015’te 8. İdare Mahmekesi boğaz geçiş alanının tümünü kapsayacak şekilde 3. köprü inşaatının iptaline karar vermişti zaten. Hatta iptal kararı veren hakim hemen ertesinde terfien sürgün de edilmişti. E iptal var, sürgün var peki şimdi bu ÇED kararı da nereden çıktı diye kafanız mı karıştı?

 

Şöyle; bu iptal kararlarına rağmen 3. köprü inşaatı gece gündüz demeden devam ediyor. Çünkü büyük bir kanunsuzluğu ancak üstüne saatte 800 km hızda duble yol inşa ederek örtmeye çalışabilirsiniz. Son 2 ayda çektiğim fotoğraflardan bir derleme var aşağıda. Maalesef telefon fotoğrafı olduğundan pek iyi değiller ama, gözlerim kör olaydı, dedirten bu katliamı estetize etmeye de gerek yok zaten diye kendimi avutarak paylaşıyorum:

 

3. köprü

 

2

 

Görüyorsunuz ki köprü yarım ama hiçbir şey belediyemizi, köprülerimizi ışıklandırmaktan alıkoymuyor! Şimdilik yanardönerli ışıkları yok, tamamlanınca herhalde o da olacak. (şom ağızlı sen de!)

 

3. köprü (1)

 

 

Bu arada meğer bitmemiş köprünün turları başlamış bile. Sarıyer girişinde duran teknelerden birinde şu ilana rastladım: ‘Üçüncü köprüyü yakından görüp seyretmek isteyenlere boğaz turu ve boğazın güzel koylarında yüzme imkanı’

 

 

3

 

4

 

 

Boğazın güzel koylarında yüzerken, İstanbul’un son ormanlarından, evlerinden sürülen yaban domuzlarına, türlü türlü kurda kuşa rastlama ve fotoğraflama şansını da unutmayalım. Avlanmak için artık te ormana gitmeye, ayaklarınızı çamura filan sokmaya gerek yok. Av ayağınıza geldi. Kuzey Ormanları’ndan kaçan çeşitli kuşları bizzat şehir içinde evinizin balkonundan da vurabilirsiniz. Bu şehir artık böyle olanaklar sunuyor; 21. yüzyılın yediği önünde yemediği ardında.

 

 

3.köprü

 

cılk yara KOS

CILK YARA

 

 

Deli Dumrul ismi de nerden çıktı diye merak ediyorsanız, sizi şuraya alalım.

 

Ana görsel: 2015 Haziran ortası 3. köprü planı iptal edildiğinde, sosyal medyada dımdızlak kalan kule ayaklarının alternatif kullanımı için getirilen önerilerden.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YHer Gün Yeniden Kurduğumuz Bir Şehrin, Bir Dünyanın Yerlisi Olmak
Her Gün Yeniden Kurduğumuz Bir Şehrin, Bir Dünyanın Yerlisi Olmak

Bu 25 Kasım’da hatıramıza, buluşmalarımızın ve hür bir geleceğin hayaline sarılıyorum.

TARİH

YJames Baldwin’le Tanıştığım O Gün
James Baldwin’le Tanıştığım O Gün

Beni geri çektiği o yer ve zaman, makulen umabileceğim tek şeyin aldığım her davette ancak hizmet etmek için orada olabileceğimi söylüyordu.

MEYDAN

YEvet, Polisi Lağvedelim
Evet, Polisi Lağvedelim

Çünkü reformlar işe yaramayacak.

MEYDAN

YBiraz Sakinleşebilir Miyiz?
Biraz Sakinleşebilir Miyiz?

İnsanlar genelde beni felaket tellalı gibi görüyor, bana kızıyorlar. Felaket tellalı değilim ben. Eğer bakmazsan, değiştiremezsin. Gözünün içine bakacaksın.

Bir de bunlar var

Billie Eilish’ten Adele’e, Adele’den Lizzo’ya: Kadınları artık rahat bırakır mısınız?
Yoksulluk, şiddet, istismar üçgeninde kadınlar ve çocuklar
Hep Beraber Feminist Olabilir Miyiz?

Pin It on Pinterest