Gelirken börek getirir misiniz?

KÜLTÜR

Bayram Okumaları: Bir Tane Almaz Mısınız?

İyi bayramlar dostlar! Nerelerdesiniz bilemiyorum ama orası neresiyse mutlaka bir vakit geçiyordur. Misafirlikte otururken, yolculuk yaparken, otobüs beklerken, kumsalda ya da yatakta geniş ve acelesiz yatarken telefonunuzla baş başa göz göze diz dize kalıyorsunuzdur. İş bu sebeple sizlere okunacak bakınacak şeyler çıkardım (çünkü tek başıma evde oturuyorum. Demin kapıya çocuklar geldi çocuklara rezil oldum. Kepekli bisküvi verdim çocuklara. Çocuklar ne zaman evleneceğimi ve hayırlısıyla bu evden çıkacağımı sormadan gittiler).

 

Daha fazla size de rezil olmadan linklere geçiyorum:

 

Çok vaktim var benim, üzerime yazı dizisi atın diyenler için: Zeynep Oktay Uslu’dan ‘Din ve Maneviyat Üzerine Düşünceler‘, Olcay Akyıldız’dan ‘Garp ile Şark’ın Çok Cinsel Hikayesi‘ dizileri ve Merve Şen’in Fatih Artvinli ile yaptığı 19. Yüzyıldan Günümüze Delilik röportajı var.

 

Dizi demişken, Game of Thrones özleyenler için analiz gibi analiz.

 

Türkiye’de feminizmin yaşayan tarihi Şirin Tekeli ile enfes bir röportaj.

 

Başka diyarlardan haber almak isteyenlere: Santiago, Şili seyahati. 16. Yüzyılda Kahire. Paris, Muskat, Beyrut rehberleri, kartpostallarda kalan kozmopolit İzmir.

 

Inter-yazar dünyasından haberler:

 

Mektuplarda Leyla Erbil.

 

Yaşar Kemal’in ayak üstü Sait Faik röportajı.

 

Oğuz Atay’ın ağzından Halit Ziya’yla akrabalığı.

 

James Baldwin‘in 60’lar Türkiye macerası.

 

Colette’ten Moreno’ya, Nazım Hikmet‘ten Orhan Kemal’e, Sevgi Soysal‘dan Attila İlhan’a, George Orwell’den Dwight MacDonald’a, Philip Roth‘tan Wikipedia’ya, Kurt Vonnegut‘tan muhtelif insanlara mektuplar.

 

Bugünden kopacağım geçmişe gideceğim, evladım ne zaman mezun oluyorsun sorularına kalkan bulacağım diyenler için:

 

Buenos Aires‘de poğaçaların hikayesi, #nomakeup Marilyn Monroe, 94 Sene Önce İkonların ve Hamam Böceklerinin Rusyası, Mimar Sinan’ın Dehası, Rönesans Etkileri ve Mimari Kültür Üzerine Gülru Necipoğlu’yla Söyleşi, 1982’den anlı şanlı bir yenilgi, doğum sancısı çekmenin tarihi.

 

Ne okuması yahu, sadece bir parmağımı oynatarak fotoğraf bakacak kadar enerjim kaldı diyenler için yedekte instagram kataloğum da var, burada. Siz her şekilde serin kalın, sıkışırsanız Feministin Bayramlaşma Rehberi‘ne bir göz atın.

 

Görsel: Valentin Serov

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YFransız Kadınlardan Bildiri: Sataşma Özgürlüğü, Cinsel Özgürlüğün Vazgeçilmezidir
Fransız Kadınlardan Bildiri: Sataşma Özgürlüğü, Cinsel Özgürlüğün Vazgeçilmezidir

"Erkek düşmanlığı ve cinsellik karşıtlığına bürünen bir feminizmde biz yokuz."

MEYDAN

YBiraz da Erkekler Anlatsın
Biraz da Erkekler Anlatsın

Anlat anlat bitmeyen cinsel taciz mağduriyeti paylaşımlarından daralan yorgun ruhlar için bir öneri: Biraz da erkekler anlatsın.

Bir de bunlar var

Dünyanın Kaderi Candy Crush’ın Tombul ve Kalleş Drajelerinde
Sahneye Atlayanların Şerefine
Yeni İnternet Fenomeniniz: Mücahit is the New Black*

Pin It on Pinterest