“Gidin normal insanlar gibi birbirinizi kıçınızdan becerin!!”

MEYDAN

Sen Neymişsin Be “Pegging!”

Sürtük Politikaları yazı dizisinin ilkine hoşgeldin 5Harfli.

 

 

Bu yıl 13 Eylül akşamı gerçekleşen Met Gala’nın ardından davetlilerin kostümleri kadar, kostümlerine eşlik eden sloganlar da konuşuldu. Kongre üyesi Carolyn B. Maloney’nin Suffragette’den ilham alan elbisesinin üzerinde “Equal Rights for Women” yani “Kadınlar için Eşit Haklar” yazıyordu. Temsilciler Meclisi Üyesi Alexandria Ocasio-Cortez, arkasında “TAX the RICH” yani “Zenginden Vergi Al” yazan beyaz bir elbiseyle kırmızı halıdaydı. Cara Delevingne ise etkinliğe üzerinde “PEG THE PATRIARCHY” yazan kurşun geçirmez beyaz bir yelek ile geldi. Delevingne’nin kostümündeki slogan patriyarkayı belden bağlamalı dildo ile penetre etmemizi buyuruyordu.

 

Bu noktada “to peg/pegging” eyleminin ne olduğunu ve bu isimlendirmenin kökenini açıklamakta fayda var. Gazeteci ve LGBTİ+ aktivisti Dan Savage, 2001 yılında “Savage Love” ismini verdiği seks tavsiyesi köşesinde bir yarışma başlatır. Savage, okuyucularına bir kadın belden bağlamalı bir dildo ile bir erkeği anal yolla penetre ettiğinde bu eyleme ne isim vermeliyiz diye sorar. Savage’ın genitallere cinsiyet atayarak sormaya çalıştığı şey aslında vulvalı birinin belden bağlamalı dildo kullanarak penisli birinin anüsüne girmesidir. ‘Her şeye de bir şey demeli miyiz’ cevaplarının yanında ilginç öneriler de vardır. Savage, gelen önerileri yeterince seksi olmadıklarından ya da can sıkıcı, lezbiyenlere de uygulanabilir, fazla karmaşık, aptalca, çok heceli, klinik veya korkunç olduklarından dolayı reddeder. Finale ise “peg”, “bob” ve “punt” kalmıştır. “Peg” kavramı, peg boy’dan gelir. Peg boy’lar, geçmişte kimi donanmalardaki denizcilerle anal seks yapan seks işçileridir ve anüslerini açık tutmak için “peg” denen aracı kullandıkları söylenir. “Bob” ise “Bend Over Boyfriend”in kısaltmasıdır, domalan erkek arkadaş, diye çevirebiliriz. “Punt” da topu diğer takıma atmak anlamına gelen bir futbol terimidir. Bu üç terim arasında yapılan okuyucu oylamasının ardından kazananın “peg” olduğunu tahmin etmek çok zor değil. Domalan erkek arkadaş domalma pozisyonunun kısıtlayıcı olmasından ve punt ise bir şekilde ayakların da işin içine dahil olduğu algısından dolayı daha az oy almıştır. Hem peg’in tınısı da güzeldir.

 

Cara Delevingne’nin “Peg the Patriarchy” yazan kostümüne dönecek olursak, patriyarkayı fallik bir obje ile becermemizi söyleyen bu slogan birden çok tartışmaya neden oldu. Slogana dair problemlerden bir tanesi, sloganın seks ve haz eğitimcisi Luna Matatas’ın patriyarkayı yıkma konusunda kışkırtıcı olmak için 2015’te kurduğu “Peg the Patriarchy” markasından çalıntı olması üzerineydi. Yeleği tasarlayan Dior’un, kuir bir kadın olan Luna Matatas’ın işini referans göstermeden ve yazı tipine dahi dokunmadan kullanması pek çok eleştiri okunun hedefi haline geldi. Fikri ve emeği sermaye tarafından arsızca çalınan Matatas’ın beyaz olmadığını belirtmenin de önemli olduğunu düşünüyorum.

 

Benim bu intihalden haberim olmaksızın attığım “Pegging’e böyle erkeklikler yükledikçe, sikişi baya baya cezalandırma olarak gördükçe patriyarkaya anca alkış tutarsın. Geçiniz.” tweetimde eleştirdiğimse onaya dayalı cinsel bir eylemin patriyarkayı yıkmak için bir cinsel şiddet senaryosuna alet edilmesiydi. Kimin nerede ve nasıl kullandığı bir yana, bu sloganın penetre edilmeyi aşağılanmayla, değersizleştirilmeyle ve yok edilmeyle denk tutmasıydı. Delevingne kostümündeki sloganı “kadınların güçlendirilmesi ve cinsiyet eşitliği ile ilgili – biraz erkeklere gününü göstermek” olarak açıkladı. Bunu yaparken de “stick it to men” tabirini kullandı. İngilizce’de “stick it to someone” deyimi, birini kinci ve gereksiz şiddette cezalandırmak anlamına geliyor. Ayrıca ikincil bir argo anlam olarak da birine saplamak diye çevirebiliriz. Bir anlamda penetrasyonla patriyarkanın erkekliğinin ve gücünün kaybını işaret eden bu slogan, Delevingne’nin açıklamasıyla beraber daha da fecaat bir hale geldi.

 

Her ne kadar tüm cinsiyet kimliğinden insanlar seks oyuncağı kullanarak anal seks yapabilecek olsa da pegging teriminin genellikle cis bir kadının cis bir erkeği anal yolla penetre etmesi anlamında kullanılması da tartışmalardan bir tanesi. Yani “pegging” kelimesinin kendisi ve bu eylemi anlatmak için ayrı bir kelimeye ihtiyaç duyulması meselesi. @bimbotheory isimli Twitter kullanıcısı “pegging” kelimesinin neden problematik olduğunu bir tweet zincirinde etraflıca açıklıyor. @bimbotheory pegging’in cis bir kadının cis bir erkeği belden bağlamalı dildo ile sikmesinin onu diğer anal seksten sonsuza dek ayrıştıran bir terim olduğunu söylüyor. Pegging kelimesi, belden bağlamalı dildonun, etten kemikten bir penisten temelde farklı olduğu fikrini somutlaştırıyor ve böylece “gerçek” bir penis tarafından penetre edilirse eşcinsel olacağını düşünen cis hetero erkeğin egosunu sağlama alıyor. @bimbotheory bu durumu transmisojinistik şiddetin gerekçelerinden biri olarak işaret ediyor: cis hetero bir erkeğin trans bir kadının penisiyle etkileşime girerse erkekliğinin zedeleneceği fikri. Bugün pegging terimi herhangi bir cinsiyet kimliğinden birinin belden bağlamalı dildo ile herhangi cinsiyet kimliğinden birini penetre etmesi gibi daha kapsayıcı bir yerden kullanılıyor olsa da, terimin varlığı hala biyo-özcü. Bunun nedeni de pegging kelimesinin kendisinin pek çok kişinin belden bağlamalı dildoyu kendi penisi olarak görmesini göz ardı edip “gerçek” vs. “yapay” penis ayrımı yaparak, birincil işlevi olan cis hetero erkekler için anal seksin eşcinselliğini azaltmak görevini sürdürmesi. @bimbotheory pegging’in kuirler ve transları harcamak pahasına heteroseksüelliğin sınırlarını genişleterek cis erkeklerin kırılgan erkekliğini koruduğunu belirtiyor ve zinciri şu cümle ile bitiriyor: “Gidin normal insanlar gibi birbirinizi kıçınızdan becerin!!”

 

@bimbotheory’nin bu tweet zincirinde bahsettikleriyle ne kadar haklı olduğunu ekşi sözlük’teki pegging başlığı entry’lerinden de anlayabiliriz:

 

“çok kasılırsa heteroseksüel bile kabul edilebilir.. oha..”

 

Zaten heteroseksüel sayılsın diye icat edilmiş.

 

peggingden zevk almak homoseksüel ya da biseksüel ya da ne bileyim panseksüel olmak demek değildir.”

 

Heteroseksüelliğin sınırları genişletilirken kuirlere yine dar alanda kısa paslaşmalar bırakılıyor.

 

“aslını yaşatan taklittir.

penetrasyon sevdalısı erkek birey için homoseksüel sınırlardan uzak durarak mutlu olmanın biricik yoludur.”

 

“Gerçek” penis olmadığı için heteroluktan düşürmüyor ya hani…

 

“gay olmaktansa kız arkadaşım vursun bana diyen erkektir.”

 

Ahh cnm yaa! Umarım bu yazıyı okursun.

 

Kırılgan erkeklikleri kilitli sandığa kaldırıp heteroların da anal seks yapabileceğini unutmamak dileğiyle…

 

 

Ana görsel: MET Gala’da Cara Delevingne. Fotoğraf: Getty Images.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YCinsiyetsiz Memeler Gelecek Tezgahları’nda
Cinsiyetsiz Memeler Gelecek Tezgahları’nda

Daha çok meme gördükçe memelerdeki çeşitliliği normalleştireceğiz. Böylece özellikle “kadın memeleri” bir sürü insanın üstünden para kazandığı “nesneler” olmaktan çıkacaklar ve bir zahmet artık memeler üstündeki söz hakkının memenin sahibinde olduğu anlaşılacak.

MEYDAN

YBosna Hersek’ten Meseleli Kuir Tasarımlar: TANKA
Bosna Hersek’ten Meseleli Kuir Tasarımlar: TANKA

‘Eşitliğe ve kaliteye inanan herkes için kuir tasarımlı kıyafetler’ mottosuyla yola çıkan TANKA ve yaratıcısı Asja Kunto'yu ağırladık.

Bir de bunlar var

Topu, Atana İade Etmek!
Suç ve Kadın I : Kişiliksizleştirilen “Fail” Kadınlar ve İmdada Yetişen Feminist Kriminoloji  
Hayat Öldürünce Güzel

Pin It on Pinterest