Cablegate'i mümkün kılan Chelsea Manning, ABD tarihinin, devlete ait belgeleri kamu yararına sızdırdığı için cezaevinde en uzun süre kalan ismi.

MEYDAN

Chelsea Manning’e Af Çıkacak Mı?

Çağımızın kahramanlarından birinin doğum gününü idrak etmek üzere hafta sonu yazı yayınlamama düzenimizi bozuyoruz. Chelsea Manning bugün 29 yaşında, Fort Leavenworth askeri cezaevinde tecritte. Yaklaşık 1.5 ay önce ikinci kere intihar girişiminde bulundu.

 

Tutuklandığında ismi Bradley olan ve dava sürecinde trans olduğunu açıklayan Chelsea Manning, çeyrek milyondan fazla askeri ve diplomatik belgeyi Wikileaks’e vererek tarihteki en büyük sızıntılardan birini gerçekleştirdi. 2010 Wikileaks Diplomatik Belgeler sızıntısı, nam-ı diğer Cablegate sayesinde, uluslararası siyaset ve güç ilişkilerinin nasıl işlediğine, devletlerin, özellikle de süperdevletin nasıl düşündüğüne dair bilgimiz sınırsızca arttı.

 

Çoğu zaman bizzat kaynağından öğrendiğimiz ve öğrenmeye devam ettiğimiz binlerce bilgi arasında ABD’nin Ban ki-Moon’u gizlice izlediği, Rusya’ya karşı Polonya’ya askeri yığınak teklifi yaptığı, petrol devi Shell’in Nijerya’daki bütün önemli bakanlıklara kendi çalışanlarını soktuğu, dönemin Papasının AB anayasasına Hristiyan kökenlerle ilgili bir atıf ekleme çabaları olduğu ve Türkiye’nin AB üyeliğine Müslüman olduğu için karşı çıktığı, ABD’li diplomatların Boeing şirketinin pazarlama elemanları gibi çalıştığı, ABD’nin Gülen cemaatiyle ilgili düşünceleri ve cemaat üyeleriyle iletişimi, Suudi kralının 2008’de ABD’li general David Petraeus’a İran’ı kastederek “yılanın başını kesin” dediği, Clinton’a göre Suudi Arabistan ve Katar’ın bölgede El Kaide vb gibi terörist grupların baş finansörü olduğu, aynı anda ABD ordusunun İran’a karşı körfez ülkelerine balistik füze, hava savunma ve erken uyarı sistemleri sattığı var.

 

Casuslukla yargılanan ve 35 sene hapis cezasına mahkum edilen Manning, şimdiden ABD tarihinde en uzun süre cezaevinde kalan whistleblower. Avukatlarının söylediğinde göre tamamı erkek olan cezaevinde sistematik kötü muamele ve işkenceye maruz kalıyor ve sağlık hizmetlerine erişimi yok. İlk intihar girişiminden beri tecritte tutuluyor. Donald Trump resmen başkan olduğunda Manning için hiçbir özgürlük ihtimalinin kalmayacağını düşünen avukatları, Obama’nın başkanlığı bitmeden Manning için bir af çıkarmasını istiyor (Trump’ın Milli Güvenlik Danışmanı yardımcısı olarak atadığı KT McFarland, 2010’da Manning’in vatana ihanetle yargılanması ve suçlu bulunursa idam edilmesi gerektiğini yazmıştı). Fakat Trump’ın koltuğu almasına bir ay kalması bir yana, bir de Obama’nın başkanlığı boyunca, sekiz kişinin -kendisinden önceki tüm başkanların toplamından fazla- 1917 Casusluk Kanunu kapsamında mahkum edildiği gerçeği var. Yine de son bir umut: Beyaz Saray kendi dilekçe sitesinde bir ay içinde 100 bin imzaya ulaşan dilekçelere cevap verme sözü veriyor ve Manning için af isteyen dilekçe 114 bin imza aldı. Şimdi Beyaz Saray’ın cevap vermek için 60 günü var.

 

Görsel: Wise Up Action Network
Resmi af başvurusu
Manning’in twitter hesabı (tweetleri sözlü olarak telefonda yazdırıyor)

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YOrhan Pamuk’u Bezdirmişsiniz
Orhan Pamuk’u Bezdirmişsiniz

Orhan Pamuk, sırf yurtdışında başarılı diye eleştirilmekten (hâlâ) şikayetçi: “Romanın başarısını kendisine karşı bir silah olarak kullanıyorlar.”

KÜLTÜR

YKazuo Ishiguro ile Röportaj: Kurgu Sanatı
Kazuo Ishiguro ile Röportaj: Kurgu Sanatı

Edebiyat nobelinin yeni sahibi Kazuo İshiguro ile hayat hikayesi, ilham kaynakları, çalışma rutini üzerine yapılmış en kapsamlı röportajlardan biri.

ENGLISH

YIn Turkey, female patients bear brunt of misdiagnoses
In Turkey, female patients bear brunt of misdiagnoses

The common request shared by every woman I spoke to for this article was that they would be properly listened to.

Bir de bunlar var

Türk Tipi İlişkiler Cangılında Kurban Edildim (=Kız Arkadaşımın Kafasını Kestim)
#MeToo Güncel Feminizm İçindeki Uçurumu Nasıl Ortaya Çıkardı
5. Sınıfta Başörtüsü ve Söylenemeyenler

Pin It on Pinterest