Tarımda kullanılan zehirlerin, neden kadınları daha çok etkilediğini, yayımladıkları “Pestisit Atlası” bağlamında, Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği Program Koordinatörü Yonca Verdioğlu ile konuştuk.

MEYDAN

Pestisitler Neden Kadınları Daha Çok Zehirliyor?

Tarımda kullanılan zehirlerin, neden kadınları daha çok etkilediğini, yayımladıkları “Pestisit Atlası” bağlamında, Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği Program Koordinatörü Yonca Verdioğlu ile konuştuk.

 

 

Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği, Berlin Merkez ofisi ile Almanya Çevre ve Doğayı Koruma Birliği Pestisit Eylem Ağı ve Le Monde Diplomatique ile birlikte çıkardığı “Pestisit Atlası” bugün (11 Ekim) Postane Galata’da düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu.

 

Atlas’ın içinde yer alan 26 başlığa değinen Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği Program Koordinatörü Yonca Verdioğlu, Atlas ile pestisite (tarımda kullanılan zehir) yönelik farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini belirtti. Pestisit Atlası’nın Türkiye ayağını ele alan Gıda Mühendisi Dr. Bülent Şık ise pestisitlerin sağlığa ve ekosisteme etkilerinin uzun zamandır bilinmesine rağmen tüm dünyada kullanımının artış gösterdiğine dikkat çekti. Şık, tarımda kullanılan zehirlerden en fazla kadınların ve çocukların etkilendiğini belirtti:

 

“Kadınlar daha yüksek vücut yağ oranına sahip oldukları için biyolojik olarak yağ dokusunda birikebilen kirleticileri depolama olasılıkları daha yüksek. Kadınlar, daha yüksek bir hormona duyarlı doku düzeyine sahip.

 

“Bu da onları, özellikle hormonal olarak aktif veya endokrin sistemini bozduğu bilinen pestisitlere karşı daha savunmasız hale getiriyor. Meme kanseri ile meme kanserojenleri ve tümör destekleyicisi olarak işlev gören bazı pestisitler arasında bir bağlantı olduğu genel kabul görmüş durumda.”

 

Biyolojik özellikleri dışında bir de elbette kadınları pestisitlerin etkisine daha açık hale getiren toplumsal cinsiyet mekanizmalarının işleyişi var.

 

Bülent Şık ve Yonca Verdioğlu. Fotoğraf: Tuğçe Yılmaz

 

Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği Program Koordinatörü Yonca Verdioğlu ise, tarımda kullanılan zehirlerin neden kadınları daha fazla etkilediğini 5Harfliler’e şöyle anlattı:

 

“Pestisit Atlası’nda yer verdiğimiz bir araştırma var. Buna göre, Endonezya, Malezya ve Filipinler’de pestisit hazırlama, yükleme ve püskürtme işi yapan kadın plantasyon işçileri çoğunlukla Yüksek Riskli Pestisitlere (YRP’ler) maruz kalıyor. İşverenler genellikle kadınlara kişisel koruyucu ekipman (KKE) vermiyor. Kadınlar bu nedenle yüzlerine eşarp sarmak, maske yerine sutyen kullanmak gibi yöntemler geliştiriyorlar. Ve bu durum tabii ki onları risklere daha açık hale getiriyor.

 

“Olay yine kimin fırsatlara daha kolay eriştiği meselesinde kilitleniyor. Halihazırdaki toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin üzerine her gün yeni bir denklem ekleniyor.

 

“Pestisit özelindeki eşitsizliklere baktığımızda ise tarım sektöründe çalışan kadınların okur-yazarlık oranı, erkek işçilere kıyasla daha düşük. Yani baştan, tarımda kullanılan zehirleri nasıl kullanacaklarına dair yazılı talimatları okuyamayabiliyorlar. Okuduklarında da ellerinde yeterli koruyucu malzemeleri olmayabiliyor. Bunlara erişimleri erkekler kadar kolay olmuyor.

 

“Tarlalarda ekilen ekinin dışında, yabani otların yolunmasında, hasatta ve çiçekçilikte yoğun olarak kadınlar çalışıyor. Bu nedenle de kadınların pestisitlere denk gelmesi ve maruz kalması erkeklere oranla çok daha fazla.

 

 

“Şu da önemli bir detay elbette: Geleneksel cinsiyet rolleri nedeniyle, ilaçlama ekipmanlarını veya kocalarının pestisit bulaşmış kıyafetlerini yıkamak, pestisitleri depolamak veya pestisit kaplarını imha etmek gibi ev işlerini yapmak zorunda kalan kadınlar bu yolla da pestisitlere daha fazla maruz kalıyorlar. Atlas’ta yer alan bir araştırma, püskürtme tanklarını yıkamaktan kaynaklı pestisite maruz kalma vakalarında kızların sayısının erkeklere göre daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

 

“Araştırmalar dünyada her yıl 385 milyon kişinin pestisit zehirlenmesi yaşadığını söylüyor. Bu vakaların 11 bini ölümle sonuçlanıyor. Ancak kaçının kadın kaçının erkek olduğuna dair hiçbir veri yok. Hiç görülmeyen bir alan bu maalesef. Tam da bu nedenlerden dolayı kadınların pestisit maruziyetini önlemek için cinsiyet eşitliğinin acilen tesis edilmesi gerekiyor.”

 

 

Ana görsel: kaynak

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YPeki ya Bu Kadınlar Canavar Değilse?: Saint Omer Filmi Üstüne
Peki ya Bu Kadınlar Canavar Değilse?: Saint Omer Filmi Üstüne

Saint Omer’in başarısı "canavar kadın" gibi toplumsal kurguları bir an bile önemsemeyişinde yatıyor. Film, hikâyeyi indirdiği derin suda izleyiciyi Laurence ile açık bir şekilde mesafelendirmiyor. Hatta öyle ki, neredeyse lirik bir metin üzerinden Laurence ile empati kurmaya sürüklüyor.

SANAT

YEksilerek biriken: Annen var, baban var, abin var; ama sen neredesin?
Eksilerek biriken: Annen var, baban var, abin var; ama sen neredesin?

Bağımsız aktivist/sanatçıların oluşturduğu "Sınır/sız" ekibinin yeni sergisi "Eksilerek Biriken" ekibiyle sohbet ettik.

MEYDAN

YDerin Yoksulluk ve Anti-Gypsyizm Kıskancında Türkiye’de Romanlar
Derin Yoksulluk ve Anti-Gypsyizm Kıskancında Türkiye’de Romanlar

Romanlar Türkiye’nin en dezavantajlı gruplarından. Türkiye’de 3 milyon ile 6 milyon arasında Roman var, fakat Romanlar, Türkiye’de resmî azınlık statüsüne sahip değil. Oysa Romanlar iklim adaletsizliğine, derin yoksulluğa, çevresel ayrımcılığa ve mekânsal damgalanma gibi birçok eşitsizliğe yoğun olarak maruz kalan etnik bir azınlık.

MEYDAN

YÜç Kulaklı, Beş Gözlü Çocukları Hedef Alan Yeniden Refah Partisi
Üç Kulaklı, Beş Gözlü Çocukları Hedef Alan Yeniden Refah Partisi

Yeniden Refah Partisi'nin genel başkanı Fatih Erbakan'ın geçmişi şu an kurmaya çalıştığı yerli ve milli tahakküme ve babadan miras “ağır abi” imajına rağmen hayli renkli. Necmettin Erbakan’ın küçük oğlu, ilk kez deyim yerindeyse “ergenlik” döneminde Türkiye gündemine girdi.

Bir de bunlar var

Modeller Eylemde
Kendime Not: Sevme Maço Sevme!
Açılmanın Yükünü Taşıyanlardan Mısınız?

Pin It on Pinterest