Yolun sonunda görüşürüz.

ECİNNİLİK

Leonard Cohen’in Marianne Ihlen’e Son Vedası

So Long Marianne şarkısının kahramanı ve bir zamanlar Cohen’in sevgilisi olan Marianne Ihlen bu yıl Temmuz ayında ölüm döşeğindeyken Cohen’den bir e-mail alıyor:

 

İşte Marianne, artık o kadar yaşlandık ki bedenlerimizin havlu attığı saat geldi çattı ve sanırım çok geçmeden senin peşinden ben de geleceğim. Emin ol o kadar yakınındayım ki arkana şöyle bir uzansan elin elime değer. Bil ki senin hep güzelliğini ve aklını sevdim fakat artık bundan bahsetmeme gerek yok, bu konuda bilinecek ne varsa biliyorsun. Şu an sana sadece iyi yolculuklar dilemek istiyorum. Elveda eski dost. Sonsuz sevgiyle. Yolun sonunda görüşürüz.

 

İki gün sonra Marianne’in arkadaşından gelen cevap:

 

Sevgili Leonard,

Marianne dün uykusunda bu hayattan usulca ayrıldı.

Tamamen huzur içinde, etrafında yakın arkadaşlarıyla. Mektubunu aldığında bilinci açıktı, konuşabiliyor, gülebiliyordu. Okuduğumuzda gülümsedi, sadece onun gülümseyebileceği bir şekilde. Sen “hemen arkandayım, uzanabileceğin mesafedeyim” derken elini kaldırdı.

Durumdan haberdar olman Marianne’e derin bir huzur verdi, iyi yolculuklar temennin de ekstra kuvvet.

Son saatinde elini tuttum ve Bird on the Wire’ı mırıldandım, çok hafif nefes alıp veriyordu. Odadan ayrıldığımızda ruhu pencereden uçuverdi yeni serüvenlere. Başını öptük ve ona senin ölümsüz sözlerini fısıldadık.

Hoşçakal Marianne…

 

 

 

Kaynak: Leonard Cohen Makes It Darker

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ECİNNİLİK

YDünyanın En Kibar Google Kullanıcısı
Dünyanın En Kibar Google Kullanıcısı

lütfen şu roma rakamını tercüme edebilir misiniz teşekkür ederim enter

Bir de bunlar var

Tünelin Ucunda Annelere Işık Var Mı?
Yeni 5Harfliler’e Hoşgeldiniz!
Sevgili gelecekteki ben, seni çok seviyorum!

Pin It on Pinterest