Birinci Dünya Savaşı sonrası İlk Maypole dansı. Maypole, baharın gelişiyle birlikte bir tür kardeşlik, toplumsal birlik beraberlik fikrini körükleyen bir halk festivali.

ECİNNİLİK

Mayıs Hayaleti

 

maypole

 

Durango, Kolorado’daki Fort Lewis Koleji arşivinden Birinci Dünya Savaşı sonrası İlk Maypole dansı. Maypole, baharın gelişiyle birlikte bir tür kardeşlik, toplumsal birlik beraberlik fikrini körükleyen bir halk festivali. Farklı renklerden 10-15 kurdele bu mayıs kutbunun çevresinde dansedip dönen insanlarca birbirine sarılıp, bir arada yaşamayı, farklı renklerin dayanışmasını, bahar ruhunu simgeliyor. Bu örnek de Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru askeri binaların yıkılmasıyla geliri sağlanıp inşa edilen Forth Lewis Koleji’nin jimnastik salonundan. Dansçıların yüzlerinden maypole’a o sırada pek inanamadıkları belli. Kurdeleler de bembeyaz. Fotoğraf siyah beyaz olduğu için renklerini pek anlamıyoruz ama görünen 1920’den bir tür hayalet dansı. Çok hevesle olmasa da, bence yine de Dünya Savaşı sonrası hortlamak için iyi bir yol.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YGodot’yu Beklemezken: Yeni Bir Gösteri Beckett’in Kadınlara Getirdiği Yasak Üzerine Eğiliyor
Godot’yu Beklemezken: Yeni Bir Gösteri Beckett’in Kadınlara Getirdiği Yasak Üzerine Eğiliyor

Bir grup kadın ve non-binary oyuncu, Beckett’in erkek oyuncu kuralına sahnede yanıt veriyor.

KÜLTÜR

YGenç Yetişkinler Neden Büyümeyi Bekliyor?
Genç Yetişkinler Neden Büyümeyi Bekliyor?

“20’li yaşlarımda üniversite okurken, 30’lara geldiğimde evli, kendine ait bir ailesi ve çocukları olan, uzun süredir aynı işe devam eden biri olacağımı düşünürdüm. Şimdi 40’lı yaşlarımdayım ve bunların hiçbiri olmadı.”

MEYDAN

YCOVID-19: Giderek Büyüyen İnsani Krize Toplumsal Cinsiyet Temelli Bakış Açısı
COVID-19: Giderek Büyüyen İnsani Krize Toplumsal Cinsiyet Temelli Bakış Açısı

Birleşmiş Milletler, COVID-19’un dünyadaki en kırılgan topluluklar üzerindeki kötü etkilerinin önüne geçebilmek amacıyla geniş kapsamlı bir insani yardım planı devreye soktu.

Bir de bunlar var

Türk’ün Tadı ve Kadın Budunun Güzel Yanları
Daniel Craig ile İbret Saati
You Are Not Alone

Pin It on Pinterest