Damdaki Semazen modern ruhani mimarlık akımının öncülerinden. Kim bilir belki bir gün oyunu da çıkar...

ECİNNİLİK

Damdaki Semazen (çift leylekli)

15. yüzyılda Hacı İvaz Paşa’nın yaptığı Bursa Yeşil Cami’ni ziyaret edenler, bahçesinde gezinirken Bursa şehrini seyretmek üzere bahçe duvarına çıkacak olurlarsa şu manzarayla karşılaşacaklar:

 

 

ev (1)

 

Hani bahçe girişine aslanlar kaplanlar ve yarı çıplak kadın heykelleri konur ya, Bursalı vatandaş Yeşil semtinin konseptiyle uyumlu, modern ruhani mimarlık öğelerini ön plana çıkaran bu peyzaj düzenlemesini yapmış. Damdaki Semazen şüphesiz ki bu akımın öncülerinden. (Ayrıca, elin Damdaki Kemancı‘sı var da bizim damdaki Semazen’imiz neden olmasın?) Dikkatinizi çekmek isterim, Semazen döner bir platformun üstünde, öte dünyaya bağlanmak, Allah’a yaklaşmak istediğiniz zaman basıyorsunuz düğmeye Semazen dönüyor, ahiret dalgaları sarıyor çepeçevre. Yeşil Cami ve Yeşil Türbe’ye olan yakınlığı da çekim kuvvetini artırıyordur eminim.

 

Gördüğüm en iyi semazen örneklerinden olan bu eseri de Mevlevi Çay Setinden Narenciye Semazene: Büyük Semazen Derlemesi’ne ekleyelim.

 

Modern ruhani mimarlık akımı önümüzde yeni ufuklar açıyor elbette. İnsanın yaratıcılığının sonu yok. Yeriniz varsa ve evinizin önüne minik bir havuz da yaptırabiliyorsanız, mevlevi fok balıklı bir konsepti de düşünebilirsiniz. Son derece rahatlatıcı:

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YBir Kişi Daha Eksilmemek İçin
Bir Kişi Daha Eksilmemek İçin

Akşam 19:00'da Taksim Tünel'de buluşuyoruz!

MEYDAN

YÇitlerin Öte Yanı
Çitlerin Öte Yanı

Evlerinden, mahallelerinden, yaşamlarından edilenler için...

MEYDAN

YDile Gelmez “Bu Cehennem” Bizim
Dile Gelmez “Bu Cehennem” Bizim

Cumhurbaşkanının dilinin varmadığı bu iki sözcüği ta içimizde duyuyoruz biz.

KÜLTÜR

YÇöplükte Piknik, Müstehcen Peyzaj ve Ücretsiz Kanser Tedavisi
Çöplükte Piknik, Müstehcen Peyzaj ve Ücretsiz Kanser Tedavisi

Müstehcen olan artık ne çıplaklık ne de sıradan insanların cinselliği, bugün esas müstehcen olan hiçbir varlığın öznesi olamadığı bu peyzaj.

Bir de bunlar var

Bugün Hieronymus Bosch İçin Ne Yaptınız?
İlkokulda Aşk
Âdet Gören Erkekler Olsaydı…

Pin It on Pinterest