Memleketimiz yangın yerine dönedursun, size yeni bir projeden bahsetmeye geldim.

ECİNNİLİK

Hayali Kadın Kahramanlar

Memleketimiz yangın yerine dönedursun, size yeni bir projeden bahsetmeye geldim. Bir kenarda, bir başıma, bir süredir yaptığım bir ansiklopedi çalışması: Hayali Kadın Kahramanlar Ansiklopedisi. Burada, adları, sanları, mümkünse soyadlarıyla da bazı kadınları kurgularmış, hayallermiş demeden ansiklopedi maddelerine döndürüyorum. Hayatlarındaki ve filmdeki bütün lüzumsuz ayrıntıları, hikayeye katkılarını, katmadıklarını metin haline getiriyorum. Ve her defasında ortaya çıkıyor ki, bir kadının bir erkekten başka konuşacak meselesi sahiden yok! Herkesler bütün testlerden kaldılar.

 

Hayali Kadın Kahramanlar Ansiklopedisi, Madde 3: Hacer

 

hacer

 

Hacer, Zeki Ökten’in yönetmenliğini yaptığı 1977 yapımı Çöpçüler Kralı filminde yaşamıştır. Ayşen Gruda tarafından canlandırılan Hacer, filmin esas kızıdır. Evlere temizliğe giden, çamaşır yıkayan, hizmetçilik eden Hacer’in, dört erkek kardeşi vardır. Bir zabıta memuru, amiri (Şener Şen) ile ilişkisi olan Hacer, uzun zamandır evlilik vaadiyle oyalanmaktadır. Belediye amiri  evlenmek için annesinin ölümünü ve oturduğu evin kendisine kalmasını beklemektedir.

 

Kendi evinin hanımefendisi olmak isteyen Hacer, sonunda sevgilisini zora koşar. Onu, önüne ilk çıkanla evlenmekle tehdit eder. Önüne ilk gelen ise Hacer’e zaten nicedir aşık olan çöpçü Apti Şakrak’tır (Kemal Sunal). Hacer, Apti’ye bir parkta, tahtırevalli üzerindeyken evlenme teklif eder.

 

Hacer, kendisini seven iki erkek arasında, ailesinin eli silahlı erkeklerinin baskısı altındadır. Bütün film boyunca cam, halı siler, çamaşır yıkar, sofra kurar, servis yapar, dikiş diker, çocukları parka götürür, durmadan çalışır. Filmde iki defa cinsel saldırıya uğrar, ikisinden de elindeki terlik marifetiyle kurtulur. Film boyunca orospu olacağından endişe eden ailesi Hacer’e salak, maymun iştahlı, sidikli ve deli bok diye hitap eder. Filmin diğer karakterleri içinse Hacer, sürtük, kaltak, kenarın orospusu ve süprüntüdür. Sonunda Hacer kendi evinin hanımefendisi ve eli maşalı bir canavara dönüşür.

 

Akılda kalan sözleri:

 

“Benim peşimden koşan çooook!”

 

“Yarın akşama kadar evlenmem lazım!”

 

“Bundan sonra önüme gelen erkeğe el sallayıp cilve yapacağım, görürsün bak!”

 

Madde 2: Aysel 

 

aysel ıkı

 

Füsun Demirel tarafından canlandırılan Aysel,  Şerif Gören’in 1984 yapımı Gizli Duygular filminde yaşamıştır.

 

Aysel, ev arkadaşı Ayşen ile bir apartman dairesinde üç senedir beraber yaşamaktadır. Nişanlısı İsmail müsaade etse spor giyinecek olan Aysel, sürekli İsmail’in cimriliğinden ve şapşallığından şikayet eder, fakat İsmail’in arada bir Aysel’e çiçek getirmek gibi “numaraları” vardır, yoksa hiç çekilecek biri değildir. Sonunda Aysel İsmail ile evlenir ve çift Bayrampaşa’da bir eve taşınır. Aysel fıkra dinlemeyi, film seyretmeyi ve çikolatayı sever.

 

Yardımcı kadın karakter olarak Aysel’in bütün varlığı, ana kadın karakter Ayşen’e (Müjde Ar) bağlıdır. Aysel ile Ayşen’in en sevdikleri meşgale, karşı apartman dairesinde oturan ve “serbest” hareketleriyle herkesin dikkatini çeken Ayşecan isimli kadını dikizlemek ve onun hayatını bol bol kıskanmaktır. Ortak hayatları Ayşen’in, kendisinden hiç beklenmeyen ve Aysel’i de çok şaşırtacak bir kararına kadar aynı mazbutlukta ve sıkıcılıkta devam eder. Aysel, ana karakterin üzerindeki cinsel baskıyı onun adına açık açık dile getirir. Aysel yardımcı karakter gibi görünmekle beraber, hikayenin olmazsa olmaz unsurudur. Hemen bütün Füsun Demirel karakterleri gibi.

 

Akılda kalan sözleri:

 

“Kız Ayşen, her erkeklerden şikayet edersin, ama hiç de aklından çıkmaz.”

 

“Helal olsun kıza adamı kovdu ya!”

 

“Ya bu kız feminist, meminist mi acaba?”

 

 

Madde 1: SÜMER; Sevda

 

sevda

 

Gülbin Eray tarafından canlandırılan Sevda Sümer, Osman F. Seden tarafından yaratılmış ve 1965’te Sana Layık Değilim isimli filmde yaşamıştır. Kendi deyimiyle pavyonların ve gecelerin çocuğudur. İmperial Bar’da dans ve ses sanatçısı olarak çalışan Sevda, aynı zamanda barın üst katında yaşamakta ve uyuşturucu kuryeliği yapmaktadır. Kendi deyimiyle bu dünyada tek bir sevdiği vardır: Ekrem. Sevdiğini, İmperial Bar’ın sahibinin kötülüklerinden kurtarmak için çok çırpınmış, kahrolmuş, ancak hem sevdiğini koruyamamış, hem de kendisi bu yolda ziyan olmuştur.

 

Sevda’nın, altı aylığına Avrupa turnesine gittiği ve New York’tan da davet aldığı bilinmektedir. Danslarında çeşitli aksesuvarlar kullanmayı sever. Avrupa’da Monte Carlo ile Almanya’da sahne alır. Şıklığa, giyim kuşama aşırı düşkünlüğü ile tanınır ve sigara, alkol, uyuşturucu bağımlılığı vardır.

 

Akılda kalan sözleri:

 

“İlk tanıştığımız an söylemiştim sana. Çok, çok masraflı bir kızım ben demiştim. Budala aşıklar için çok pahalı bir sevgili. Senin gibi hoşlandığım, sevdiğim biri içinse geçici bir macera olmaktan hoşlanmam demiştim.”

 

“Allah şahidimdir çok mani olmaya çalıştım sana. Bundan sonra bir şey gelmez elimden, içelim!”

 

Hakkında bilinebileceklerin bunlardan ibaret olduğu Sevda Sümer’in Seviyorum isimli şarkısı burada.

 

 

 

Maddeler, negüzelşeyler‘den alıntıdır.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

TARİH

YKarpuz Kabuğundan Taç
Karpuz Kabuğundan Taç

Maraton yüzen ilk kadın sporcu Canan Ateş, 1979'da katıldığı bir TRT programında yüzücülük kariyerini anlatıyor.

ECİNNİLİK

YAnnesi Amelya Hanım’ı Oynarken Adile Naşit
Annesi Amelya Hanım’ı Oynarken Adile Naşit

Annesi Amelya Hanım rolünde Adile Naşit kendi çocukluğuna bakıyor.

SANAT

YSöyleşi: Şövket Elekberova, Pıçıldaşın Lepeler
Söyleşi: Şövket Elekberova, Pıçıldaşın Lepeler

Sovyet Azerbaycanı'nın efsanevi ismi Şövket Elekberova'nın bu şarkısı neler anlatıyor?

ECİNNİLİK

YSanal Ev İşleri Sergisi: Sonsuz Patates
Sanal Ev İşleri Sergisi: Sonsuz Patates

Ne yapalım, nasıl yapalım da görünür hale getirelim ev işlerine gömdüğümüz zamanı? 

Bir de bunlar var

30 Yaşında Bekar Kadın
Kürtaj: Birinin Deneyimi
Uykusu Bozuklar, Rüyadan Kaçanlar, Uykuda Yumruk Savuranlar

Pin It on Pinterest