Fotoğrafçı Dita Pepe kendisini başka başka erkeklerin eşi olarak hayal ediyor.

ECİNNİLİK

SANAT

Hep Birisinin Eşi: “Erkeklerle Otoportreler”

Çek fotoğrafçı Dita Pepe kendini ve hayatını başka başka erkeklerle hayal ediyor. Erkeklerle Otoportreler adlı serisinde Pepe 1999 yılından beri kendini farklı bir erkeğin karısı ya da partneri olarak fotoğraflıyor.

 

ditapepe1

 

İlk önce tanıdığı erkeklerle kendini fotoğraflayan Pepe daha sonraları tanımadığı erkeklere de ulaşmış ve fotoğraflarında yer vermiş. Fotoğraflarının bazılarında kendi kızı da var.

 

ditapepe2

 

Farklı ilişkilerin bir kadını nasıl değiştirebildiği konusunu fotoğraflarla ne kadar çarpıcı bir şekilde anlatmış. Fotoğrafçının değişik karakterlere bürünerek inşa edilen kimlikleri sorguladığı otoportre çalışmalarına aşinayız, akla ilk Cindy Sherman geliyor galiba. Fakat Dita Pepe özel olarak ilişkilerin ve o ilişkileri kuşatan koşulların kimliğe etkisiyle ilgileniyor gibi bu fotoğraflarda.

 

ditapepe3

 

Peki bu nasıl bir uyum, bu nasıl bir bukalemunluk? Acaba adamların mevcut eşlerini inceleyerek mi vardı bu duruşlara kıyafetlere saçlara bakışlara kompozisyonlara… yoksa kendi zihninde canlanan “bu adamın eşi ancak böyle olur, olmalı” varsayımlarının izini mi sürdü?

 

Bakmaya doyamadım, neden tam emin değilim. Acaba kendisinde gözlemlediği davranışlardan mı yola çıktı fotoğrafçı, yoksa çevresinde gördüklerinden mi? Kadınlar partnerleri için kendilerini erkeklerden daha mı çok değiştiriyor acaba, yanındakine uymaya daha mı zorunlu ya da teşneler? Öyleyse neden? Bir sürü soru…

 

Siz de baksanıza:

 

ditapepe4 ditapepe5 ditapepe6 ditapepe7 ditapepe8 ditapepe9 ditapepe10 ditapepe11 ditapepe12 ditapepe13 ditapepe14 ditapepe15

 

Fotoğrafların geri kalanı için buraya.

 

 

 

Bir de bunlar var

Evden Çalışıyorum
Yol Arkadaşlığından Yol Ayrımına ve Yeni Yollara
İnce Eleyip Sık Dokuyan

Pin It on Pinterest