Girişe vardığımda sadece bu yolda 6 bin adım attığımızı gördüm. Polisin bu eziyet karşısındaki umursamaz tavrı, soğuk hava ve yağış, yerdeki çamur ise alana vardığımızda yerini büyük bir coşkuya bıraktı.

MEYDAN

Bir Uzun Newroz Yürüyüşü

 

HDP seçmeni, özellikle de elbette Kürtler kararlı: Bu sene bu eziyeti çektikleri son Newroz olacak.

 

Her yıl 21 Mart’ta kutlanan Newroz bayramı, bu sene pazar günü 19 Mart’a denk geldiği için hafta sonu “kutlandı”.

 

11 kenti etkileyen Maraş merkezli depremlerde yaşamını yitirenlere adanan 2023 Newrozu “Her der Newroz, her dem azadî” sİstanbul’da Yenikapı Meydanı’nda düzenlendi.

 

Newroz alanına ulaşmak, kitlenin aşmaya çalıştığı ilk engeldi. Polis, yek bir görüntü verilmesini engellemek için kitleyi tek bir giriş ve çıkışa yönlendirdi. Bu tek girişe ulaşmak için ise insanlar Aksaray Meydanı’na dek yürümek zorunda kaldı.

 

Girişe vardığımda sadece bu yolda 6 bin adım attığımızı gördüm. Polisin bu eziyet karşısındaki umursamaz tavrı, soğuk hava ve yağış, yerdeki çamur ise alana vardığımızda yerini büyük bir coşkuya bıraktı. Üstelik ülkeye hakim olan yas nedeniyle bu seneki Newroz kutlama havasında geçmese ve programa canlı müzikler eşlik etmese de. Çünkü bu seçimde ilk kez oy kullanacak olan Heja’nın da söylediği gibi “Bizim bayramımız bu, yılda bir kez oluyor, depremde ölenleri unutmuyoruz elbette; ama coşkuluyuz, heyecanlıyız.”

 

 

 

Bu coşkuya, Newroz sonrası yaşanan 200’den fazla gözaltı gölge düşerse de özellikle kadınlar, yine en güzel yöresel kıyafetlerini giyip gelmişti. Gençler, güç bela yaktıkları ateşin üzerinden atlamaya ve halaylarını çekmeye devam ediyorlardı.

 

“Umrumuzda değil”

 

Alandaki en önemli gündemlerden biri ise seçimdi. Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılma gündemi olduğu için kitlenin elinde Yeşil Sol Parti flamaları vardı. Yeni partiyle seçime girilmesinin, kendileri için ne ifade ettiğini sorduğum biri şöyle yanıt verdi:

 

“Umrumuzda değil. Zaten Kürtlerin partisi sürekli kapatılıyor. Bizim kadar parti kapatılmasına alışan başka kimse yoktur.”

 

 

Parti kapatma gibi anti-demokratik bir uygulamanın bu denli normal karşılanması elbette üzücü; ancak sahiden de HDP seçmeninin kolaylıkla üstesinden gelebileceği bir sorun bu.

 

Konuştuğum gençlerden biri yine şöyle dedi: “O parti, bu parti, şu parti fark etmiyor. Başkanlarımız, bizi temsil edenler ne derse onu yapacağız. Selahattin Demirtaş’ın ağzından çıkan tek bir cümleye bakarız.”

 

HDP seçmeni, özellikle de elbette Kürtler kararlı: Bu sene bu eziyeti çektikleri son Newroz olacak.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YKorku kuşağında bugün: HÜDA PAR’ın parti programı
Korku kuşağında bugün: HÜDA PAR’ın parti programı

Sonuç ne olursa olsun aşırı sağın yükseldiği bir toplumda; HÜDA PAR’a ve Cumhur İttifakı’na katılma şartı 6284’ün yürürlükten kaldırılması olan Yeniden Refah Partisi’ne karşı en çok Kürtler, kadın ve LGBTİ+’lar, mülteciler ve hayvanlar için mücadeleye sıkı sıkıya sarılmamız ve bu kuşatmayı dağıtmamız gerekiyor.

MEYDAN

Y“Adın ne? Adım Dersim. Nerelisin? Diyarbakırlı.” Meclisin en genç milletvekili Dersim Dağ anlatıyor
“Adın ne? Adım Dersim. Nerelisin? Diyarbakırlı.” Meclisin en genç milletvekili Dersim Dağ anlatıyor

“İkinci dönemde kadın mücadelesinin bir neferi olarak daha fazla çalışacağım ve şimdiden söz veriyorum ki bütün kadın eylemlerinde, tüm 8 Mart ve 25 Kasımlarda en önlerde olacağım!”

MEYDAN

YKadına, LGBTİ+’ya, çocuğa ve hayvana düşman ittifak: Cumhur İttifakı
Kadına, LGBTİ+’ya, çocuğa ve hayvana düşman ittifak: Cumhur İttifakı

14 Mayıs’taki seçimde açık bir şekilde kadın ve LGBTİ+ düşmanlığı üzerinden enerjisini depolayan bir ittifakla karşı karşıyayız.

MEYDAN

Y8 Mart’ta Erzincan’da Neler Oldu? : Erzincan Katre Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği ile Söyleşi
8 Mart’ta Erzincan’da Neler Oldu? : Erzincan Katre Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği ile Söyleşi

Korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz. Bilinmelidir ki her birimiz bu mücadelenin böylesi sistematik bir şekilde baltalanmaya ve yok sayılmaya çalışıldığı yerde yine alanlarda olmaya, haklarımızı dile getirmeye ve sözümüzü söylemeye devam edeceğiz.

Bir de bunlar var

9 Maddelik Bir Gazetecilik Masalı
Depremzede Çocuk Görselleri: “Mucize” Anının Politik Estetik Sorunu
“Ruhunuzu Satabilir Misiniz?” Kazım Birdal Tüfekçi’yle Vicdani Reddi Üzerine

Pin It on Pinterest