Girişe vardığımda sadece bu yolda 6 bin adım attığımızı gördüm. Polisin bu eziyet karşısındaki umursamaz tavrı, soğuk hava ve yağış, yerdeki çamur ise alana vardığımızda yerini büyük bir coşkuya bıraktı.

MEYDAN

Bir Uzun Newroz Yürüyüşü

 

HDP seçmeni, özellikle de elbette Kürtler kararlı: Bu sene bu eziyeti çektikleri son Newroz olacak.

 

Her yıl 21 Mart’ta kutlanan Newroz bayramı, bu sene pazar günü 19 Mart’a denk geldiği için hafta sonu “kutlandı”.

 

11 kenti etkileyen Maraş merkezli depremlerde yaşamını yitirenlere adanan 2023 Newrozu “Her der Newroz, her dem azadî” sİstanbul’da Yenikapı Meydanı’nda düzenlendi.

 

Newroz alanına ulaşmak, kitlenin aşmaya çalıştığı ilk engeldi. Polis, yek bir görüntü verilmesini engellemek için kitleyi tek bir giriş ve çıkışa yönlendirdi. Bu tek girişe ulaşmak için ise insanlar Aksaray Meydanı’na dek yürümek zorunda kaldı.

 

Girişe vardığımda sadece bu yolda 6 bin adım attığımızı gördüm. Polisin bu eziyet karşısındaki umursamaz tavrı, soğuk hava ve yağış, yerdeki çamur ise alana vardığımızda yerini büyük bir coşkuya bıraktı. Üstelik ülkeye hakim olan yas nedeniyle bu seneki Newroz kutlama havasında geçmese ve programa canlı müzikler eşlik etmese de. Çünkü bu seçimde ilk kez oy kullanacak olan Heja’nın da söylediği gibi “Bizim bayramımız bu, yılda bir kez oluyor, depremde ölenleri unutmuyoruz elbette; ama coşkuluyuz, heyecanlıyız.”

 

 

 

Bu coşkuya, Newroz sonrası yaşanan 200’den fazla gözaltı gölge düşerse de özellikle kadınlar, yine en güzel yöresel kıyafetlerini giyip gelmişti. Gençler, güç bela yaktıkları ateşin üzerinden atlamaya ve halaylarını çekmeye devam ediyorlardı.

 

“Umrumuzda değil”

 

Alandaki en önemli gündemlerden biri ise seçimdi. Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılma gündemi olduğu için kitlenin elinde Yeşil Sol Parti flamaları vardı. Yeni partiyle seçime girilmesinin, kendileri için ne ifade ettiğini sorduğum biri şöyle yanıt verdi:

 

“Umrumuzda değil. Zaten Kürtlerin partisi sürekli kapatılıyor. Bizim kadar parti kapatılmasına alışan başka kimse yoktur.”

 

 

Parti kapatma gibi anti-demokratik bir uygulamanın bu denli normal karşılanması elbette üzücü; ancak sahiden de HDP seçmeninin kolaylıkla üstesinden gelebileceği bir sorun bu.

 

Konuştuğum gençlerden biri yine şöyle dedi: “O parti, bu parti, şu parti fark etmiyor. Başkanlarımız, bizi temsil edenler ne derse onu yapacağız. Selahattin Demirtaş’ın ağzından çıkan tek bir cümleye bakarız.”

 

HDP seçmeni, özellikle de elbette Kürtler kararlı: Bu sene bu eziyeti çektikleri son Newroz olacak.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

Y“Kırılganlık güçtür, filmin kahramanlarından bunu öğrendim”
“Kırılganlık güçtür, filmin kahramanlarından bunu öğrendim”

"The Last Year of Darkness" (Karanlığın Son Yılı) belgeselinin yönetmeni Benjamin Mullinkosson ile belgeselin ortaya çıkışını, “Funkytown”ın ve müdavimi arkadaşlarının onun için önemini konuştuk.

MEYDAN

Y“Çocuğa yönelik cinsel istismar davalarının çoğu cezasızlık politikası ile örülüyor”
“Çocuğa yönelik cinsel istismar davalarının çoğu cezasızlık politikası ile örülüyor”

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin avukatı Burcu Uçuran, “G.U. vs TÜRKİYE” davasını ve derneğin bu dava üzerinden AİHM’e yaptığı başvuruyu anlattı.

MEYDAN

Y“Bayram Sokak, trans kadınların barınma ve hafıza mekânıdır, tarihimizdir.”
“Bayram Sokak, trans kadınların barınma ve hafıza mekânıdır, tarihimizdir.”

Bayram Sokak 12 Platformu, İstanbul Bayram Sokak’ta trans kadınların evlerinin mühürlenmesiyle ilgili İHD’de düzenledikleri basın açıklamasında, uygulamanın hukuksuzluğuna ve keyfiliğine dikkat çekti.

MEYDAN

Yİliç’te ne oldu?
İliç’te ne oldu?

İliç'te yaşanan kaymanın öncesinde, 21 Haziran 2022'de, aynı maden sahasında bir siyanür sızıntısı yaşandı. Siyanür sızıntısının ardından, çevre örgütleri İliç'te yaşanan çevre sorunlarını vurgulamak için protestolar düzenledi ve suç duyuruları yaptı. Ancak, mahkemeler, ÇED raporunun onaylanmasına ve kapasite artışının devam etmesine izin verdi.

Bir de bunlar var

Okmeydanı’nda neler oluyor? Hedefte Aleviler mi var?
Ya Deprem’den Sonra?: S.O.S – Sosyal Oyun ve Sokak Sanatları Topluluğu İle Röportaj
8 Mart Postası: Feminist İsyan Her Yerde

Pin It on Pinterest