İşten çıkarıldığını KHK ile öğrenen Betül Celep, kendisi ve benzer durumdaki diğer kadınlar için her gün eylemde.

MEYDAN

Betül Celep İşini Geri İstiyor

Betül Celep, 5 yıldır çalıştığı İstanbul Kalkınma Ajansı’ndaki işinden 6 Ocak’ta çıkarılan bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildi. Bu kararı protesto etmek ve işini geri almak amacıyla 23 Ocak Pazartesi gününden beri hafta içi her gün 13.00-19.00 saatleri arasında Kadıköy Çarşı’da Khalkedon Meydanı’nda eylem yapıyor.

 

Eyleminin ilk gününde üzerine giydiği “İşimi Geri İstiyorum” yazılı gömleğiyle önce kendi yazdığı Kanun Hükmünde Kadınname’yi okudu, sonra akşama kadar ona destek olmaya gelen kadınlarla buluştu. O günden bu yana hafta içi her gün bu meydanda soğuğa ve kara rağmen direniyor ve protestosunu sürdürüyor.

 

Bu eylemi neden ve nasıl başlattığına dair şunları söylüyor: “İşimden atıldığımı öğrendiğim an iç sesim ‘Bu duruma sessiz kalırsan aynada kendi yüzüne nasıl bakacaksın?’ dedi. Günler geçtikçe duyduğum, şahit olduğum kadınların hikayeleri ile iç ses büyüdü, büyüdü. Hele bir de yollarımızın hiç kesişmediği kadınlar ne durumdalardır diye düşündükçe iç sesim çığlığa döndü. Velhasıl kadınların hikayelerini duyurmak ve işlerimizi geri almak için direnmek hakikatim oldu, oluyor, olacak.” Celep direnişiyle başarmak istediği en önemli şeylerden birinin kendisi gibi KHK ile işten ayrılmak zorunda bırakılan kadınların hikayelerini görünür kılmak, onlara içinde bulundukları karanlıkta destek olmak ve onlarla dayanışma göstermek olduğunu söylüyor. Bu amaçla kadınların kendi hikayelerini anlattıkları bir blog açmayı planlıyor ve kendi KHK hikayelerini anlatmak isteyen kadınları khkadinname@gmail.com e-mail adresi üzerinden ona ulaşmaya çağırıyor.

 

Şu ana kadar ciddi polis müdahalesi ile karşılaşmasa da, ona göre bu ihtimal hep var; ancak bu durum kadınların direnişini kesinlikle azaltamaz: “Şu ana kadar bir şey olmadı. Ama beni alırlarsa bile bu alanın biz kadınların olduğunu biliyorum. Kadınlar burada bas bas bağıracaklardır.”

 

Hafta içi her gün, kar, kış, soğuk dinlemeden 13.00-19.00 saatleri arasında Kadıköy Çarşı’da Khalkedon Meydanı’nda direnen Betül Celep kadınları da onunla birlikte direnmeye çağırıyor. Ona destek olmaya giderken yanınızda sıcak bir şeyler götürmeyi de ihmal etmeyin.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YAvrupa Birliği Pasaportu Olan Bir Koca Arıyorum
Avrupa Birliği Pasaportu Olan Bir Koca Arıyorum

Herkes nefesini tutmuş Avrupa Birliği’nin vize serbestisi kararını beklerken...

SANAT

YFloresanların Tatlı Telaşı
Floresanların Tatlı Telaşı

Japon sanatçı Atsuko Tanaka’nın 1956'dan alternatif gelinlik tasarımı: “Elektrik Elbise”

SANAT

YCezaevinden Müzeye: Guantanamo, Ulucanlar, Diyarbakır
Cezaevinden Müzeye: Guantanamo, Ulucanlar, Diyarbakır

Cezaevlerinin sembolize ettiği şiddeti vurgulamayı, bu geçmişle yüzleşmeyi ve onu bugünkü adalet arayışının bir parçası haline getirmeyi amaçlayan müzeleştirme projeleri dünyanın bir çok yerinde ve Türkiye’de de uygulanıyor.

SANAT

YBoşnak Kızı
Boşnak Kızı

Dişsiz…? Bıyıklı…? B.k gibi Kokuyor…?

Bir de bunlar var

Sömürgecinin Dilini Konuşmak Kendininkini Reddetmek Anlamına Geldiğinde
Kürtajı Konuşabilmek İçin Güvenli Alanlar İnşa Etmek: RAWSA MENA AĞI
Camii Cemaatini Huzursuz Etmek, “Aramızdaki Dünyayı” Korumak ve Almancı Aynur Teyze

Pin It on Pinterest