Dişsiz…? Bıyıklı…? B.k gibi Kokuyor…?

SANAT

Boşnak Kızı

Geçtiğimiz günlerde “Huzur Operasyonu” adı altında özel harekât polislerinin Silvan’da günler süren teröründen geriye kalanlar, bana bu görseli hatırlatıyor. Resimde gördüğünüz işin adı Boşnak Kızı (Bosnian Girl, 2003). Sanatçı Šejla Kamerić’in kendi fotoğrafı üzerine monte ettiği yazılamaysa şöyle diyor: “Dişsiz…? Bıyıklı…? B.k gibi Kokuyor…? Boşnak Kızı!”

 

Srebrenitsa katliamı sırasında Bosna halkına yardıma geldiğini iddia eden Birleşmiş Milletler askerleri tarafından yazılmış olan hakaret dolu bir çok duvar yazısından sadece biri bu. Önce Birleşmiş Milletler askerlerinin kaldığı sonra da katliam esnasında toplama kampı olarak kullanılan bir fabrika binasına yazılmış bu kelimeler. 2003’te bu binaya girişe izin verildiğinde sanatçının arkadaşı, gazeteci Tarik Samarah, Hollandalı Birleşmiş Milletler askerlerinin duvarlarda bıraktıkları tüm yazılamaları fotoğraflamış.

 

Kamerić diğerleri arasından bu yazılamayı özellikle seçtiğini söylüyor. Buradaki sözleri savaş esnasında Boşnak kadınlara uygulanan şiddet ve karşılaştıkları önyargıların bir temsili olarak yorumlamış. Fakat daha da önemlisi bu yazılamayı, izleyiciye doğrudan baktığı kendi görüntüsü üzerine monte etmesi. Neden böyle bir seçim yaptığı sorulduğundaysa şöyle diyor: “Esas olarak bunu kendi bedenimin üzerine yazmam, onu üzerimde taşımam gerekiyordu. Yaşanan katliamlar düşünüldüğünde, yazının benim görüntümün üzerinde olmasının yüzleşmeye çağıran bir etkiye sahip olmasından emin olmak istedim.

 

Kamerić’in bu işi 2014’te Berlin’de “Narin Bir Umut Hissi” (A Fragile Sense of Hope) isimli sergide de yer almış. Kamerić bu başlığın kendisi için çok önemli olduğunu söylüyor. Sanatçıya göre bölgede yaşanan şiddet dolu tarih ve devam eden çatışmalar sanatçılarda tam da böyle narin ve her an kaybolmaya meyilli bir umut hissi bırakıyor. Fakat Kamerić yine de her zaman sanatçının kendisini aşan ve değişime ön ayak olmasını sağlayacak bir gücü olduğunu da vurguluyor.

 

Kaynaklar: Kamerić ile yapılan bir röportaj, başka bir röportaj.

Görüntünün kaynağı.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YBetül Celep İşini Geri İstiyor
Betül Celep İşini Geri İstiyor

İşten çıkarıldığını KHK ile öğrenen Betül Celep, kendisi ve benzer durumdaki diğer kadınlar için her gün eylemde.

SANAT

YAvrupa Birliği Pasaportu Olan Bir Koca Arıyorum
Avrupa Birliği Pasaportu Olan Bir Koca Arıyorum

Herkes nefesini tutmuş Avrupa Birliği’nin vize serbestisi kararını beklerken...

SANAT

YFloresanların Tatlı Telaşı
Floresanların Tatlı Telaşı

Japon sanatçı Atsuko Tanaka’nın 1956'dan alternatif gelinlik tasarımı: “Elektrik Elbise”

SANAT

YCezaevinden Müzeye: Guantanamo, Ulucanlar, Diyarbakır
Cezaevinden Müzeye: Guantanamo, Ulucanlar, Diyarbakır

Cezaevlerinin sembolize ettiği şiddeti vurgulamayı, bu geçmişle yüzleşmeyi ve onu bugünkü adalet arayışının bir parçası haline getirmeyi amaçlayan müzeleştirme projeleri dünyanın bir çok yerinde ve Türkiye’de de uygulanıyor.

Bir de bunlar var

Mierle Laderman Ukeles Bakım İşini Nasıl Sanata Dönüştürdü?
İpte Yürümek
Ertelenen Sergiler, Bitmez Tükenmez Dönüşler, Bir Teselli

Pin It on Pinterest