Ieshia Evans polisin emrini hiçe sayarak kıpırdamadan duruyor.

MEYDAN

Ieshia Evans’ın Efsane Duruşu

Geçen hafta Salı günü ABD’de Alton Sterling isimli siyah bir vatandaşın polis tarafından tutuklama esnasında katledilmesi üzerine yapılan protestolarda en son Pazar günü onlarca vatandaş gözaltına alındı. 9 Temmuz Cumartesi günkü protestoda ise Louisiana Eyalet Polisi yolun kenarına çekilmelerini söylediği protestoculardan fotoğrafta gördüğünüz kadını polisin emirlerine uymadığı ve yolu kapattığı gerekçesiyle gözaltına aldı.

 

Gözaltına alınmadan saniyeler evvel çekilen bu fotoğrafta 28 yaşındaki Ieshia Evans polisin yolun kenarına çekilme emrini hiçe sayarak yolun ortasında kıpırdamadan dimdik duruyor. New York’ta hemşirelik yapan Evans, 5 yaşındaki oğlunun daha iyi bir geleceği olmasını istediği için protestolara katılmak üzere New York’tan Baton Rouge’a geldiğini söylüyor.

 

baton 2

 

2012’de FBI tarafından gerçekleştirilmiş bir araştırmaya göre siyah vatandaşlar Amerikan toplumunun %13’ünü oluşturmalarına rağmen tutuklama esnasında öldürülme oranı %31’i buluyor. Vox’tan Dara Lind’in analizine göre aslında polis departmanlarının bu tür verileri kaydetme daha doğrusu ayrıntılı tutanak tutma zorunluluğu yok. Yani %31 oranı gerçekte daha yüksek olabilir. Mart 2015’te hazırlanan ek rapora göre ise polisler tarafından öldürülen vatandaşların yarısı FBI istatistiklerine girmemiş bile.

 

Fotoğraf Reuters için Jonathan Bachman tarafından çekilmiş.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YBir Kişi Daha Eksilmemek İçin
Bir Kişi Daha Eksilmemek İçin

Akşam 19:00'da Taksim Tünel'de buluşuyoruz!

MEYDAN

YÇitlerin Öte Yanı
Çitlerin Öte Yanı

Evlerinden, mahallelerinden, yaşamlarından edilenler için...

MEYDAN

YDile Gelmez “Bu Cehennem” Bizim
Dile Gelmez “Bu Cehennem” Bizim

Cumhurbaşkanının dilinin varmadığı bu iki sözcüği ta içimizde duyuyoruz biz.

KÜLTÜR

YÇöplükte Piknik, Müstehcen Peyzaj ve Ücretsiz Kanser Tedavisi
Çöplükte Piknik, Müstehcen Peyzaj ve Ücretsiz Kanser Tedavisi

Müstehcen olan artık ne çıplaklık ne de sıradan insanların cinselliği, bugün esas müstehcen olan hiçbir varlığın öznesi olamadığı bu peyzaj.

Bir de bunlar var

Cuma Şarkıları: Hrant Dink’in Anısına
Kraliyet Bebeğine Bir Çeyrek Altın da Bizden!
24 Nisan

Pin It on Pinterest