Hoca veya öğretim görevlisi kadın bilimcilerin en az yarısının cinsel tacize veya istismara uğradığı tahmin ediliyor.

MEYDAN

Amme Hizmeti: Tacizci Akademisyen Listesi

Julie Libarkin bir bilim kadını. Michigan Eyalet Üniversitesi’nde Çevre Bilimleri departmanında tektonik ve coğrafi bilişim (geocognition) hocası. Tam ne iş yapıyor anlamasam da gezegenimize dair önemli işler yaptığı ortada. Bunun yanında dünyamıza dair bir başka çok önemli proje için de kolları sıvamış: Akademide cinsel taciz ve istismar vakası olan hocaların bir envanterini çıkartıyor.

 

 

ABD’de askeriyeden sonra cinsel şiddetin en çok görüldüğü alan akademik bilimmiş. Hoca veya öğretim görevlisi kadın bilimcilerin en az yarısının cinsel tacize veya istismara uğradığı tahmin ediliyormuş. Bilim, mühendislik ve tıpta ise, öğrencilerin %20 ila %50’si hocaları tarafından istismar ediliyormuş. Bu rakamlarda bir durup soluklanalım lütfen.

 

Bir derin nefes aldıysak devam.

 

Yüzdeler yapılan anketler sonucu ortaya çıkmış; akademik ortamda cinsel istismarın önüne geçmek için ve kadınların bilim alanında ilerleyebilmesini sağlamak adına önemli bir ilk adım. Libarkin’in bu kara listeyi yapmaya başlamasının sebebiyse kurumların hesap vermesini sağlamak ve meselenin üstünün kapanmasını engellemek. Şu an listede 713 ‘vaka’ var; üniversitelerde resmi olarak yapılmış şikayetlerden, hakkında soruşturma açılmış isimlerden ve medyaya yansıyanlardan hareketle tutulmuş bir çetele bu. Liste burada. (Şu an benimle beraber listeye bakan 74 kişi var! :) 5Harfliler, listede herkes var: biyoloğu, antropoloğu müzisyeni, filozofu, hukukçusu, psikoloğu, matematikçisi, edebiyatçısı, doktoru, nöroloğu, din bilimcisi, mimarı, tiyatrocusu, tarihçisi  DAHA SAYAYIM MI? astronomu, toplumsal cinsiyet çalışanı, halk sağlıkçısı, dil bilimcisi, sanatçısı, sporcusu, sosyoloğu, eğitim bilimcisi, işletmecisi, veterineri DAHA?? Yok burda duruyorum.

 

Türkiye’de de akademide bazı isimleri biliyor, duyuyoruz, kulaktan kulağa birbirimizi uyarabiliyoruz ama kurumları hesap vermeye itecek doğru düzgün bir tüzüğümüz de yok, duyulduğunda suçlamaların üstüne gidecek üniversite yöneticimiz de.

 

Bu ufak nottan sonra listeye geri dönecek olursam: kendisini üniversite yönetimine bildiren kadını öldürmesi için kiralık katil tutan hoca bile var! Çok şükür gerçekleşmeden adam yakalanmış. Libarkin kurumların pek çok vakada nasıl olup da kurbanları koruyamadığını gördüğüne şaşırdığını söylüyor. Tacizcilerin %30’u 1 defadan fazla aynı suçtan sorgulanmışlar.

 

Bu listenin kamuya açılmasından beri bazı hocaları destekleyen kurumlar ve fon sağlayıcıylara telefonlar açılıyor ve desteklerini kesmesi isteniyormuş. Bazı bilim toplulukları işe alma ve hibe verme gibi istekleri reddetmeye başlamışlar bile. Rakamların ÇOK yüksek olduğunu biliyoruz da, insan böyle gözü önünde köklü kurumları, faillerin isimlerini, departmanlarını bir liste halinde görünce bir başka etkileniyor. Bugün bunu yapabiliyor olmamız şahane değil mi? Hem öğrencilere ve iş arkadaşlarına, bu pisliklerden uzak durun, diyebiliyor hem de destek vermemeleri için kurumlara baskı yapabiliyoruz.

 

 

Kaynak

 

Ana görsel: de Chirico

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YHortlayan Nafaka Tartışması
Hortlayan Nafaka Tartışması

"Yoksulluk nafakası erkeklerin kadınlara bir lütfu değil, pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de devletin kadınların güçlenmesine ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik aldığı tedbirlerdendir."

TARİH

YMilattan Önce 2000’lerden Boşanma Belgesi
Milattan Önce 2000’lerden Boşanma Belgesi

Bundan 4000 sene evvel insanlar eşit haklara sahip şekilde boşanıyormuş.

Bir de bunlar var

Angela Davis İnsan ve Hayvanların Kurtuluşunu Birbirine Bağlıyor
Krize Işık Tutuyoruz: Koronavirüs Zamanında Bakım Emeği 2
İnsani Su Hakkı mı, O Ne?

Pin It on Pinterest