"Yoksulluk nafakası erkeklerin kadınlara bir lütfu değil, pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de devletin kadınların güçlenmesine ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik aldığı tedbirlerdendir."

MEYDAN

Hortlayan Nafaka Tartışması

Sosyal medyada görmüş olabilirsiniz, bir süredir, bir takım ”mağdur” adamlar nafakanın nasıl bir insan hakları ihlali, nasıl bir erkek sömürüsü olduğunu haykırıp duruyorlar. Efendim kadınlar para yemek için adamlarla evleniyorlarmış, yan gelip yatıyor, 200lükleri saça saça lüks içinde yaşıyorlarmış.

 

Kadınlara yönelik eşitsizliğin ve şiddetin giderilmek yerine arttığı, talancı erkekliğin hüküm sürdüğü adalet ve iktidar ortamından faydalanan bu adamların yaydığı yalan yanlış bilgiler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı tarafından karşılık buldu. Bakanlıklar, nafaka sistemi üzerine bu konuda yıllardır çalışan örgütlere davet göndermeden bir Çalıştay dahi düzenledi. Nafaka hakkının sorguya açılmasına ve etrafta dolanan yalan yanlış bilgilere karşı Mor Çatı güzel bir bilgilendirme çalışması yürütüyor. Fazla söze gerek yok, Mor Çatı’nın sosyal medya hesaplarından paylaştığı bilgiler daha çok insana ulaşsın. Daha fazla bilgi için Mor Çatı sitesine.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YAmme Hizmeti: Tacizci Akademisyen Listesi
Amme Hizmeti: Tacizci Akademisyen Listesi

Hoca veya öğretim görevlisi kadın bilimcilerin en az yarısının cinsel tacize veya istismara uğradığı tahmin ediliyor.

TARİH

YMilattan Önce 2000’lerden Boşanma Belgesi
Milattan Önce 2000’lerden Boşanma Belgesi

Bundan 4000 sene evvel insanlar eşit haklara sahip şekilde boşanıyormuş.

Bir de bunlar var

Kızlı Erkekli Yaşıyoruz da Orgazm mı Oluyoruz Sanki Sayın Başkanım?
Nepal’in Dünyadaki Gizli Sağlık Krizini Çözmek İçin Attığı Adımlar
Hafızalardan Silinenler, Hafızası Silinenler

Pin It on Pinterest