Bu seneki hormonlu domates adaylarınız kimler?

KÜLTÜR

23. İstanbul LGBTİ Onur Haftası Desteklerinizi Bekliyor!

 

Geçtiğimiz yıl binlerce kişiyi İstiklal Caddesi’nde buluşturan İstanbul LGBTİ Onur Haftası, bu yıl da dayanışma fonuyla düzenleniyor, herkesten destek bekliyor.

 

Her sene yapılan çağrıya kulak veren bağımsız bir gönüllü grubu tarafından, yeni bir enerji ve yıllardır sürdürdüğü anti hiyerarşik bir dayanışma modeliyle hazırlanan İstanbul LGBTİ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks) Onur Haftası bu yıl 22- 28 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek.

 

Geçtiğimiz yıllarda kitle fonlaması (crowdsourcing) yöntemiyle hafta giderlerini karşılayan Onur Haftası gönüllüleri, bu yıl da bir çağrı yaparak herkesi haftanın gerçekleşmesi için destek olmaya çağırdı.

 

Onur Haftası’na destek olmak isteyenler Indiegogo sitesi üzerindeki kampanyaya katılarak, diledikleri tutarda maddi destek sağlayabilecek. Bu yıl Onur Haftası gönüllülerinin destekçilerine hediyeleri de var! Onur Haftası gönüllülerinin yollayacağı kartpostallar, omuz çantaları ve not defterleri kampanya destekçilerine hediye olarak gönderilecek. Ayrıca belirli bir tutarın üzerinde destekte bulunanların isimleri Onur Haftası web sitesinde destekçi listesinde yer alacak.

 

İstanbul LGBTİ Onur Haftasında Neler Var?

 

Yıllardır çeşitli tema başlıkları altında düzenlenen İstanbul Onur Haftası etkinlikleri şimdiye kadar Dikkat Aile Var, Tabu, Bellek, Temas, Direniş gibi temalarla işlendi.

 

Hafta boyunca herkese açık ve ücretsiz gerçekleşen etkinlikler kapsamında temaya uygun paneller, atölyeler, film gösterimleri, tiyatro oyunları, piknik, yerel LGBTİ örgütleri buluşması düzenleniyor. Aktivistler, LGBTİ örgütleri temsilcileri, milletvekilleri, yurt içi konsoloslukların temsilcileri ve yurt dışından milletvekilleri ve aktivistler hafta boyunca düzenlenen etkinliklerde konuşmacı ve katılımcı olarak yer alacak.

 

Bu sene 11. senesi olan Hormonlu Domates Ödülleri ile yılın en homofobik/ transfobik söylemlerini gene yapılan çağrı ile belirlenen adaylarla oylamaya sunularak seçilecek.

 

28 Haziran Pazar günü 17.00’da gerçekleşecek ve geçtiğimiz sene 70.000 insanın katıldığı,  bu sene de yeri göğü gökkuşağının sihriyle donatacak kitlesel Onur Yürüyüşü ile hafta sonlanacak.

 

“Sen Yoksan Bir Eksiğiz!” diyen Onur Haftası’na destek olmak için aşağıdaki linkten bağışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

https://www.indiegogo.com/projects/2015-istanbul-lgbti-onur-haftasina-destek-ol–2016

 

Hormonlu Domates Ödülleri Adaylarını Bekliyor

 

İlk kez 2005’’te verilen Hormonlu Domates ödüllerinin amacı kamusal alanda LGBTT bireyler hakkında homofobik-transfobik sözler sarf eden ve/veya uygulamalarda bulunan kişi ve kurumları teşhir etmekti. İlk yıl ödül kazanan Onur Haftası organizasyon ekibi seçmişti. Bu tarihten itibaren ödüller, her yıl yapılan açık çağrıyla belirlenmeye başladı.

 

Bu sene yapılacak olan Transfobi Ödülleri’nin 11.’si için adaylarınızı 25 Mayıs’a kadar gönderebilirsiniz! Homofobiklerin ve transfobiklerin korkulu rüyası 11. Hormonlu Domates Homofobi ve Transfobi ödülleri için adaylarınızı #benimhormonludomatesadayım hashtag’i ile Twitter ve Facebook’tan paylaşabilir ya da hormonludomates@gmail.com adresine 25 Mayıs 2015 tarihine kadar gönderebilirsiniz.

 

Ödüller 24 Haziran Çarşamba gecesi Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi’ndeki törenle sahiplerini bulacak.

 

Geçtiğimiz ylıın “kazananları”

 

Geçtiğimiz yıl yapılan 10. Hormonlu Domates Ödülleri kapsamında Siyaset kategorisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Medya kategorisinde Yeni Akit, Sansür kategorisinde TBMM, Eğlence kategorisinde Okan Bayülgen, Eğitim alanında Yeditepe Üniversitesi, Beynelmilel kategorisinde Rusya, kurum kategorisinde İçişleri Bakanlığı ödüllerin sahibi olmuştu.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YHer Gün Yeniden Kurduğumuz Bir Şehrin, Bir Dünyanın Yerlisi Olmak
Her Gün Yeniden Kurduğumuz Bir Şehrin, Bir Dünyanın Yerlisi Olmak

Bu 25 Kasım’da hatıramıza, buluşmalarımızın ve hür bir geleceğin hayaline sarılıyorum.

TARİH

YJames Baldwin’le Tanıştığım O Gün
James Baldwin’le Tanıştığım O Gün

Beni geri çektiği o yer ve zaman, makulen umabileceğim tek şeyin aldığım her davette ancak hizmet etmek için orada olabileceğimi söylüyordu.

MEYDAN

YEvet, Polisi Lağvedelim
Evet, Polisi Lağvedelim

Çünkü reformlar işe yaramayacak.

MEYDAN

YBiraz Sakinleşebilir Miyiz?
Biraz Sakinleşebilir Miyiz?

İnsanlar genelde beni felaket tellalı gibi görüyor, bana kızıyorlar. Felaket tellalı değilim ben. Eğer bakmazsan, değiştiremezsin. Gözünün içine bakacaksın.

Bir de bunlar var

Altın Cüce Geliyor
Sınıfsız, Zamansız Bir Mücadele: Üç Kadın Yazarın Öykülerinde Feminizmin İzlerini Aramak
Savulun “Jinler” Geliyor

Pin It on Pinterest