Teksas bunu da mı görecekti?

MEYDAN

ABD Temsilciler Meclisi’nde Bir Panseksüel Var: Mary Gonzalez Dolaptan Çıkıyor

 

Mary Gonzalez ABD Temsilciler Meclisi’nde Teksas eyaletini temsil eden, kampanyası sırasında kendine cinsel yönelimiyle ilgili sorulan sorulara lezbiyen yanıtını vermiş bir politikacıdır. Ama durun bir saniye. Mary aslında bir lezbiyen değil. O iki uçlu toplumsal cinsiyet kavramını yeterli ve de geçerli bulmuyor. İnsanların daha rahat hazmedebileceğini düşündüğünden seçildikten sonra panseksüel olduğunu açıklamış geçen hafta. Şu durumda ABD’nin ilk panseksüel politikacısı Teksas’tan çıkmış oluyor. Google’ladım dünyada başka açıkça panseksüel politikacı var mı diye ama böyle bir şey bulamadım. Duyan bilen varsa lütfen bize de söylesin.

 

Toplumsal cinsiyetin iki elemanlı olduğuna inanmayan Mary, Voice dergisine verdiği röportajda şöyle bir şeyler diyor: ‘Toplumsal cinsiyet çekicilik kriterleri arasında benim için önemli bir yere sahip değil.’ Daha sonra, bunun deneyimle sabit olduğunu, 21 yaşında kendini biseksüel olarak tanımladığını ama daha sonra ana akım kategorilere kendini dahil etmeyen kişilerle beraber olmaya başladıkça bu terimin yetersiz olduğunu görmüş. “Cinsellik ve toplumsal cinsiyette yelpazenin çok genişlediğini ve bu alanda kendimin de değişik noktalarda gezindiğimi fark ettikten sonra benim gerçekliğime hitap eden, onu hakkıyla ifade eden kelimeler arıyordum.” Dolayısıyla kendi cinsel eğilimlerini daha doğru tarif edebileceği bir terim arayışına girmiş ve sonunda panseksüelizmin kapısını çalmış. Hoş bu tarz soruların sorulmasına ve böyle cevaplar verilmesine, kısaca bu bilgilerin etrafta dolaşmasına gerek yok. Amma velakin gazeteciler/halk duymak bilmek istiyor, ‘kim kiminle nerde ne zaman’ oynamadan olamıyor. Her neyse, bu konumuzun dışında sayılabilir. Yine de teşekkür edelim, Teksas gibi muhafazakârlığıyla ABD’nin anasını ağlatan bir eyalette Mary Gonzalez çıkmış, önce lezbiyen bir temsilci olarak seçilmiş, sonra da panseksüel olduğunu bütün dünyaya söyleyip rahatlayıvermiş. LGBT’nin yakında yeni harfler eklemesi gerekecek gibi duruyor.

 

Not: Pan ‘bütün’ ya da ‘geniş açı’ anlamına geliyor diyebiliriz. Yunan mitolojisinde Pan tanrısına kadar götürebileceğimiz keyifli bir kelime. Panseksüelizm, nekrofili, zoofili, pedofili, ensest gibi yönelimleri içerisinde barındırmıyor. Kendini erkek veya kadın olarak tanımlamayan, tanımlasa da normların dışında özellikler taşıyan insanlarla ilişkiye girenlerin kendini rahat hissettiği bir kategori.

 

Kaynak

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YAm
Am

"Bana insanlığımı geri veren hazzım, dünyanın yarasını sağaltan, beni neşeye geri ören..."

MEYDAN

YYarasından Doğan Bir Hareketin Koynunda
Yarasından Doğan Bir Hareketin Koynunda

Feminist hareketin gücünün kırıklarımızda, yarıklarımızda, damar damar bin yoldan akıyor oluşumuzda köklendiğini unutmayalım.

TARİH

Y18. Yüzyıldan Bir Resimde Ankaralı Kadınların Peşinde
18. Yüzyıldan Bir Resimde Ankaralı Kadınların Peşinde

Tarihsel anlatılar içinde sarayla harem dışında ve Oryantalist tipolojilerden bağımsız olarak hayal etmekte güçlük çektiğimiz kadınları, bu resim sayesinde, Ankara’da gündelik hayatın içinde, işinde gücünde, kanlı canlı resmedebiliyoruz.

KÜLTÜR

YAğzımızın Tadını Save Etmek Mümkün Mü?
Ağzımızın Tadını Save Etmek Mümkün Mü?

Gıdalarımıza eklenen aromalar nasıl yapılıyor? Bu alanda ne tür araştırmalar yapılıyor? Bir aroma firmasında çalışan Ezgi ile konuştuk.

Bir de bunlar var

“Araplar buraya gelip bizim kadınlarımızı mı taciz edecek lan!”
Odalar ve Merdivenler
“Ya ben tehlikeyi çok sevdim, ya tehlike beni”: Hrant için Adalet için

Send this to friend