Boşuna heveslenmeyin, mevzubahis tabii ki Türkiye Büyük Millet Meclisi değil.

MEYDAN

Meclis’te Cinsiyetçiliğe Geçit Yok

Geçtiğimiz günlerde, Avustralya’nın ana muhalefet partisi başkanı, kendi siyasi çıkarına öyle uygun düştüğü için iktidar partisinden bir milletvekilini cinsiyetçilikle suçlamış (suçlamaları haksız sayılmaz). Bunun üzerine gerçekleşen meclis oturumunda ülke tarihinin ilk kadın başbakanı Julia Gillard da önce İngilizce bilmeyenler için aşağıya özetlediğim açılışı yapıyor:

 

Cinsiyetçilik ve kadın düşmanlığının ne olduğunu bu adamlardan öğrenecek değilim.  (Eliyle işaret ediyor) Bunlardan değil.  Ne şimdi ne de gelecekte. Muhalefet lideri, cinsiyetçi ve kadın düşmanı görüşleri olan kişilerin yüksek görevlerde bulunmaya uygun olmadığını söylüyor. Öyleyse umarım muhalefet liderinin yanında kağıt kalem vardır ve şu an istifasını yazıyordur. Çünkü muhalefet lideri günümüz Avustralyası’nda kadın düşmanlığının neye benzediğini görmek istiyorsa mecliste önergeye ihtiyacı yok; kendisine esas bir ayna lazım, işte ona ihtiyacı var.

 

Ardından da yaklaşık on dakika boyunca bağlamı ve tarihiyle beraber ana muhalefet liderinin dile getirdiği cinsiyetçi ve kadın düşmanı görüşleri kendisine hatırlatıp ikiyüzlülüğünü ortaya döküyor (kendi milletvekilini savunmaya filan da kalkmıyor bu arada). O esnada haliyle bizim de içimizin yağları eriyor.

 

İzlemek isterseniz video şurada. Ana muhalefet liderinin Duygu’nun deyimiyle kalaylanmaktan pırıl pırıl olmuş yüzü; başbakan konuştukça arka planda kah canla başla kafa sallayarak onu onaylayan, kah bildiğin duygulanan kadın milletvekilleri; son saniyelerde Cesur Yürek William Wallace’ın peşinden gidercesine coşkulanmış vekillerin “Yeaaah” nidaları videonun öne çıkan yönleri arasında. Ne diyelim, gazaları mübarek olsun!

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YDavid Foster Wallace (ve başka şeyler) – I
David Foster Wallace (ve başka şeyler) – I

David Foster Wallace takıntısı ve The Decemberists klibi

SANAT

YKitap Kulübü “Cool in California” Edisyonu
Kitap Kulübü “Cool in California” Edisyonu

Kulübümüz bu hafta Kaliforniya'da cool'luk peşinde

ECİNNİLİK

YÇantamı Taktım Koluma
Çantamı Taktım Koluma

Feride'nin Büyük Çanta Komplosu Teorisi!

KÜLTÜR

Y15 Yaşına Bastığım Sene
15 Yaşına Bastığım Sene

Lionel Shriver The Telegraph gazetesine dişlek ve çirkin bir ergen olmanın kendisi için ne anlama geldiğini yazmış.

Bir de bunlar var

Hamilelik Başarıysa Düşük Yapmak Ne?
Kadın-Erkek Eşitliği Allah’ın Nasip Etmesine Kalmış, Haberimiz Yok
Beshara Doumani ile Filistin-2: İçinde esneklik barındırabilecek mutabakatlar kurabilir miyiz?

Pin It on Pinterest