Teksas bunu da mı görecekti?

MEYDAN

ABD Temsilciler Meclisi’nde Bir Panseksüel Var: Mary Gonzalez Dolaptan Çıkıyor

 

Mary Gonzalez ABD Temsilciler Meclisi’nde Teksas eyaletini temsil eden, kampanyası sırasında kendine cinsel yönelimiyle ilgili sorulan sorulara lezbiyen yanıtını vermiş bir politikacıdır. Ama durun bir saniye. Mary aslında bir lezbiyen değil. O iki uçlu toplumsal cinsiyet kavramını yeterli ve de geçerli bulmuyor. İnsanların daha rahat hazmedebileceğini düşündüğünden seçildikten sonra panseksüel olduğunu açıklamış geçen hafta. Şu durumda ABD’nin ilk panseksüel politikacısı Teksas’tan çıkmış oluyor. Google’ladım dünyada başka açıkça panseksüel politikacı var mı diye ama böyle bir şey bulamadım. Duyan bilen varsa lütfen bize de söylesin.

 

Toplumsal cinsiyetin iki elemanlı olduğuna inanmayan Mary, Voice dergisine verdiği röportajda şöyle bir şeyler diyor: ‘Toplumsal cinsiyet çekicilik kriterleri arasında benim için önemli bir yere sahip değil.’ Daha sonra, bunun deneyimle sabit olduğunu, 21 yaşında kendini biseksüel olarak tanımladığını ama daha sonra ana akım kategorilere kendini dahil etmeyen kişilerle beraber olmaya başladıkça bu terimin yetersiz olduğunu görmüş. “Cinsellik ve toplumsal cinsiyette yelpazenin çok genişlediğini ve bu alanda kendimin de değişik noktalarda gezindiğimi fark ettikten sonra benim gerçekliğime hitap eden, onu hakkıyla ifade eden kelimeler arıyordum.” Dolayısıyla kendi cinsel eğilimlerini daha doğru tarif edebileceği bir terim arayışına girmiş ve sonunda panseksüelizmin kapısını çalmış. Hoş bu tarz soruların sorulmasına ve böyle cevaplar verilmesine, kısaca bu bilgilerin etrafta dolaşmasına gerek yok. Amma velakin gazeteciler/halk duymak bilmek istiyor, ‘kim kiminle nerde ne zaman’ oynamadan olamıyor. Her neyse, bu konumuzun dışında sayılabilir. Yine de teşekkür edelim, Teksas gibi muhafazakârlığıyla ABD’nin anasını ağlatan bir eyalette Mary Gonzalez çıkmış, önce lezbiyen bir temsilci olarak seçilmiş, sonra da panseksüel olduğunu bütün dünyaya söyleyip rahatlayıvermiş. LGBT’nin yakında yeni harfler eklemesi gerekecek gibi duruyor.

 

Not: Pan ‘bütün’ ya da ‘geniş açı’ anlamına geliyor diyebiliriz. Yunan mitolojisinde Pan tanrısına kadar götürebileceğimiz keyifli bir kelime. Panseksüelizm, nekrofili, zoofili, pedofili, ensest gibi yönelimleri içerisinde barındırmıyor. Kendini erkek veya kadın olarak tanımlamayan, tanımlasa da normların dışında özellikler taşıyan insanlarla ilişkiye girenlerin kendini rahat hissettiği bir kategori.

 

Kaynak

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YHer Gün Yeniden Kurduğumuz Bir Şehrin, Bir Dünyanın Yerlisi Olmak
Her Gün Yeniden Kurduğumuz Bir Şehrin, Bir Dünyanın Yerlisi Olmak

Bu 25 Kasım’da hatıramıza, buluşmalarımızın ve hür bir geleceğin hayaline sarılıyorum.

TARİH

YJames Baldwin’le Tanıştığım O Gün
James Baldwin’le Tanıştığım O Gün

Beni geri çektiği o yer ve zaman, makulen umabileceğim tek şeyin aldığım her davette ancak hizmet etmek için orada olabileceğimi söylüyordu.

MEYDAN

YEvet, Polisi Lağvedelim
Evet, Polisi Lağvedelim

Çünkü reformlar işe yaramayacak.

MEYDAN

YBiraz Sakinleşebilir Miyiz?
Biraz Sakinleşebilir Miyiz?

İnsanlar genelde beni felaket tellalı gibi görüyor, bana kızıyorlar. Felaket tellalı değilim ben. Eğer bakmazsan, değiştiremezsin. Gözünün içine bakacaksın.

Bir de bunlar var

Diktatörleri Nasıl Devirmeli?
Canan Arın Anlatıyor: Türk Ceza Kanunu’nda Cinsel Suçlar
Mor Çatı Desteğinizi Bekliyor

Pin It on Pinterest