'çukulata renkli sanatçı'

KÜLTÜR

Unutulmaz Müzik Yelpazesi ve Sezen Cumhur Önal

Çocukluk yıllarından hatırladığımız belli başlı televizyon karakterleri var. Örneğin, TRT2’de yayımlanan resim programında, toplasanız haftalarca resim yapmasını izlemiş olabileceğimiz Bob Ross. Fırçayı her tuvale vuruşunda, ahanda şimdi mahvedecek, dedirten ama daha da güzel bir resim ortaya çıkaran Bob’u nostalji tramvayımızda ön koltuklardan birine oturtmuş olduğumuza kimse karşı çıkmaz herhalde.

 

İşte yine böyle kişiliklerden biri senelerce Müzik Yelpazesi programını kendine has üslubuyla sunmuş olan Sezen Cumhur Önal. Kendisi 1960’ların başında Fecri Ebcioğlu ile birlikte yabancı şarkılara Türkçe söz yazma modasını başlatmış, “aranjman” müzik akımının öncüsü olmuş.

 

Sezen Cumhur Önal’ın Michael Jackson, Nat King Cole gibi şarkıcıları sunarken ‘çukulata renkli sanatçı’ tabirini kullandığını bilmeyen yoktur.

 

Sezen Cumhur Önal – Çikolata Renkli Michael Jackson | Alkışlarla Yaşıyorum

 

“Evet bütün bu olup biten garip olaylar içinde çarpıcı görüntülerle maykılı caksın’ı dinledik”. Bütün bu olup biten garip olaylar şeklinde tarif ettiği klibi de buraya iliştirmeden geçmeyelim:

 

 

Sezen Cumhur Önal nostaljik gezintimizi kendisinin Yeşilçam’a armağan ettiği bir şarkıyla bitirelim. Sacha Distel’in Chanson Orientale’ını “Kime Derler Sana Derler” adıyla 1967’de Türkçe’ye kendine has aksanıyla kazandırmıştı. Bu aksanın sırrını henüz çözebilen yok:

 

 

 

Ajda Pekkan görüntüleri bu şarkıyı seslendirdiği “Babamız Evleniyor” adlı filmden.

 

Bu arada o kadar az görsel ve video var ki inanamadım. Üstelik bazılarınızın elinde, kasetlerde gizli Sezen Cumhur Önal arşivleri olduğunu biliyoruz. İnternet geldi! Paylaşın lütfen!!!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YHer Gün Yeniden Kurduğumuz Bir Şehrin, Bir Dünyanın Yerlisi Olmak
Her Gün Yeniden Kurduğumuz Bir Şehrin, Bir Dünyanın Yerlisi Olmak

Bu 25 Kasım’da hatıramıza, buluşmalarımızın ve hür bir geleceğin hayaline sarılıyorum.

TARİH

YJames Baldwin’le Tanıştığım O Gün
James Baldwin’le Tanıştığım O Gün

Beni geri çektiği o yer ve zaman, makulen umabileceğim tek şeyin aldığım her davette ancak hizmet etmek için orada olabileceğimi söylüyordu.

MEYDAN

YEvet, Polisi Lağvedelim
Evet, Polisi Lağvedelim

Çünkü reformlar işe yaramayacak.

MEYDAN

YBiraz Sakinleşebilir Miyiz?
Biraz Sakinleşebilir Miyiz?

İnsanlar genelde beni felaket tellalı gibi görüyor, bana kızıyorlar. Felaket tellalı değilim ben. Eğer bakmazsan, değiştiremezsin. Gözünün içine bakacaksın.

Bir de bunlar var

Bunca Zaman Arkadaş Olabilir Miydik Yani?
Bir Başkadır: Sakın kader deme
Kayseri Ticaret Odası Marşıyla Hayata Teşebbüs Ediyorum

Pin It on Pinterest