Geleceğin bilinmezliğinde kardeşlik ve dostluk çiçeğini yeşertmek için sevgi...

KÜLTÜR

TRT’den Çoksesli 1986 Mesajı

http://www.youtube.com/watch?v=kEvLj4jGuV4

 

1985 yılının 1986’ya teslimiyetinin kutlaması bu yeni yıl şarkısı, evrenin hükümdarı Gülgün Feyman’ın ışıklar içinde bir halkayla bize görünüp garip şeyler söylemesiyle bitiyor. Evrenin ve bilinen şeylerin mükemmel diksiyonlu sahibi Gülgün Feyman’ın 1986 mesajı aşağıdadır:

 

“Geleceği geçmişten farklı görüp gönlün umutla süslenmesi ne güzeldir. Geleceğin bilinmezliğinde kardeşlik ve dostluk çiçeğini yeşertmek için sevgiyi, barışı beklemek ne yüce bir umuttur. Öyleyse yeni yıl için diyoruz ki, gönlünüzde barış, yüreğinizde sevgi bol olsun.”

 

Feyman tebaasını bu muğlak sözlerle rahatlatırken bir yandan da içten içe “Geleceğin bilinmezliğinde dostluk çiçeğini yeşertmek ne demek?” diye soramayacak kadar sarhoş olmalarını diliyor. TRT rakipsizlik yıllarında oldukça rahat bir dönem geçirmiş gerçekten.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YBu Resim Gitmeli Mi?
Bu Resim Gitmeli Mi?

Sanatçı Hannah Black'in siyah bir çocuk cesedini tasvir eden sanat eserinin var oluşunu ve sergilenmesini eleştirdiği açık mektubundan hareketle: "onurlandırmak" ve "lafı ağzına tıkmak" arasındaki ince çizgi nerede durur?

KÜLTÜR

YMary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar
Mary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar

Cambridge Üniversitesi Klasikler Profesörü Mary Beard'ın konuşması: Kadınlar Antik Yunan'dan bugüne güçle nasıl ilişkilendi?

SANAT

YÖlüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann
Ölüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann

Renate Bertlmann, 1970’lerde bir çok çağdaşı gibi 1968’in devrimci atmosferi ve ikinci dalga feminizmin gücüyle kadın bedenini bir kutlama ve devrim aracı olarak yeniden kurgulayan eserler üretmiş.

SANAT

YGüncel Kızlar (1977)
Güncel Kızlar (1977)

Vintage sarısı, yalnızca çözülmüş meselelere, başarıyla alınmış haklara mı değer?

Bir de bunlar var

Korku Ortaklığımız
Kızlar Pembe Giyer, Erkekler Mavi
Demiseksüellik Nedir?

Pin It on Pinterest