Vintage sarısı, yalnızca çözülmüş meselelere, başarıyla alınmış haklara mı değer?

SANAT

Güncel Kızlar (1977)

Günün Görseli teklifim, İngiliz sanatçı Linder’den 1976 tarihli kolaj, İsimsiz.

 

Tam adıyla Linder Sterling’in 1970’lerden itibaren ürettiği, reklam ve pornonun dilini birbirine çarpıştıran kolajları, iki sektörün de dilinin bugün ‘post-feminist’ diye hallaç pamuğu gibi toparlanıp bir kenara atılamayacak kadar geçerli ve aynı olduğunun kanıtı bence.

 

Linder 3 Teapot Face

Pretty Girl (1977) serisinden.

 

Linder 2 Pretty Girl 1977

Pretty Girl (1977) serisinden.

 

İlk bakışta hem estetik, hem ideolojik olarak fonksiyonunu tükettiği hissi veren, vintage görünen bu kolajlar, önlerinde durulan birkaç dakikanın sonunda tekrar canlanıp güncel oluyorlar birden. Linder’in Pretty GirlGüzel Kız (1977) serisiyle araçlaştırdığı dil, hala hayatta değil mi?

 

Linder son

Mutfak

 

 

LİNDER 5

 

Yani mücadelenin önemli kısmı, dilin mücadelenin türlü cephelerine yetişmek ve taze kalmakla mükellef olduğunu bilmek, dilin köhnediği yerlerde savunuculuğunu yürüttüğü meselenin mutlaka çözülmüş olmadığını sık sık hatırlamak da herhalde.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YBu Resim Gitmeli Mi?
Bu Resim Gitmeli Mi?

Sanatçı Hannah Black'in siyah bir çocuk cesedini tasvir eden sanat eserinin var oluşunu ve sergilenmesini eleştirdiği açık mektubundan hareketle: "onurlandırmak" ve "lafı ağzına tıkmak" arasındaki ince çizgi nerede durur?

KÜLTÜR

YMary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar
Mary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar

Cambridge Üniversitesi Klasikler Profesörü Mary Beard'ın konuşması: Kadınlar Antik Yunan'dan bugüne güçle nasıl ilişkilendi?

SANAT

YÖlüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann
Ölüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann

Renate Bertlmann, 1970’lerde bir çok çağdaşı gibi 1968’in devrimci atmosferi ve ikinci dalga feminizmin gücüyle kadın bedenini bir kutlama ve devrim aracı olarak yeniden kurgulayan eserler üretmiş.

KÜLTÜR

YThe VVitch: Toplum Sözleşmesinde Şeytanın Toynak İzi
The VVitch: Toplum Sözleşmesinde Şeytanın Toynak İzi

Şeytanın aşikarlığın düzleminden çıkıp daha sinsi, daha katmanlar arası, daha Facebook'çu olmasından önce tüm bunların daha dürüst yaşandığı bir dönem yok muydu gerçekten de?

Bir de bunlar var

Aşk ve Gurur’da Zombi Ne Arar?
Gece Görüşürüz
Ophelia’nın Dönüşü

Pin It on Pinterest