İsrail ordusu Gazze’de 17.000’den fazla insanı öldürdü ve 33.000’den fazla insanı yaraladı. Siyonist devlet, molozların üzerine LGBTİ bayrakları dikerek ve kadın askerleri öne çıkararak suçlarını meşrulaştırmaya çalışıyor.

MEYDAN

“Özgür bir Filistin için, Tüm Ülkelerin Feministleri ve Lubunyaları, Birleşelim!

 

Paris’te 25 Kasım’da düzenlenen yürüyüş için ortak kortej çağrısı yapan Block internationaliste féministe et LGBTI (Feminist ve LGBTİ Enternasyonalist Blok) üyelerinden komünist lubunya kolektifi Les inverti.e.s’nin[i] 25 Kasım bildirisini Sina Tekin çevirdi. Çevirinin son okumasını Alâra Kuset yaptı.

 

25 Kasım kadına yönelik şiddetle mücadele günü

 

Feminist hareket, bu şiddetin bir sistemin –yani patriyarkanın- parçası olduğuna işaret ediyor. Bununla birlikte, 1980’lerdeki lezbiyen militanların dediği gibi, “bisiklet için tekerlek ne ise, patriyarka için de heteroseksüellik odur.” Aynı zamanda heteroseksüellik kapitalist makinenin bir çarkıdır da. Kapitalistler, özellikle emek gücünü daha düşük maliyetle yeniden üretmek için kadınların ücretsiz ya da düşük ücretli emeğinden faydalanıyor. LGBTİ+’lara yönelik şiddet, kadınlara yönelik şiddetten ayrılamaz: Kadınları daha iyi sömürmek için onlara şiddet uygulayan ve olasılıkları daha iyi kapatmak için normdan sapanları ezen aynı heteroseksüel kapitalizmdir.

 

Marksist lubunya bir kolektif olarak, bu cehennem makinesini yıkmak için, bu şiddetten etkilenen tüm gruplar arasında dayanışma inşa etmenin gerekli olduğuna inanıyoruz.

 

Bu seneki yürüyüş özel bir bağlamda gerçekleşiyor: Birkaç haftadır korkunç bir sömürge durumuyla, bombalamalarla ve etnik temizlikle karşı karşıya olan Filistinlilerle dayanışma içinde mücadele ediyoruz.

 

Yerinden edilen 1.7 milyon insan ve yıkımlar hariç, İsrail ordusu Gazze’de 17.000’den fazla insanı öldürdü ve 33.000’den fazla insanı yaraladı. Siyonist devlet, molozların üzerine LGBTİ+ bayrakları dikerek ve kadın askerleri öne çıkararak suçlarını meşrulaştırmaya çalışıyor.

 

İster pembe[ii] ister mor[iii] badanalama olsun, hiçbir badanalama Siyonist devletin suçlarını aklayamaz. LGBTİ+’lar, feministler olarak davamızın lekelenmesine izin veremeyiz.

 

Bu nedenle sömürgecilikle mücadele etmeden hetero-patriyarkal kapitalizmin şiddetinden kurtulamayacağımızı hatırlatmak için LGBTİ’ler ve feministler olarak bugün buradayız: Tahakkümler birbirini güçlendirir ve ancak birlikte kırılabilir.

 

Cinsel ve cinsiyetçi şiddete maruz kalan insanlarla daha iyi ilgilenecek ve şiddetin yapısal kökenine inecek dönüştürücü ve onarıcı feminist adaleti tesis edelim.

 

LGBTİ+’lara ve kadınlara yönelik şiddetin yuvası olan heteroseksüel aileyi bir kurum olarak ortadan kaldırmak için yeniden üretimi toplumsallaştıralım.

 

Topraklarının Filistin halkına geri verilmesini talep edelim.

 

Sömürgeleştiren, öldüren ve yağmalayan her türden emperyalizmi yıkalım.

 

Harekete geçmeliyiz: İsrailli şirketleri boykot ederek, devletlerimize baskı uygulayarak ve kendi emperyalizmlerimize karşı eylemde bulunarak.

 

İnsanları Filistin’in sömürgeleştirilmesine karşı yapılan çeşitli gösterilere katılmaya, siyasi örgütler ve dernekler arasındaki uluslararası bağları güçlendirmeye çağırıyoruz. Aynı zamanda mümkün olan her yerde Filistin komitelerine katılma veya bu komiteleri kurma çağrısında bulunuyoruz.

 

ÖZGÜR BİR FİLİSTİN İÇİN, TÜM ÜLKELERİN FEMİNİSTLERİ VE LUBUNYALARI, BİRLEŞELİM!

 

 

 

Fotoğraf: Sina Tekin, 25 Kasım 2023 tarihinde Paris’te yapılan yürüyüşten.

 

 

 

[i] Les Inverti.e.s ’in web sayfası için bkz. https://linktr.ee/inverti.e.s

[ii] Pembe badanalamadan kastedilen pinkwashing terimidir. Kavram devletlerin, şirketlerin, siyasi partilerin kendilerini LGBTİ+ haklarına bağlı göstermek adına başvurdukları pazarlama yöntemlerini ifade ediyor. Elbette asıl amaç, kapitalist ve sömürgeci pratiklerin meşrulaştırılmasıdır –ç.n.

[iii] Mor badanalama ise feminizmin ve kadınların araçsallaştırılmasına atıf yapan purplewashing teriminin karşılığı –ç.n.

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YTrans Manifestosu: Bedenimiz Bize Aittir
Trans Manifestosu: Bedenimiz Bize Aittir

Translar bedenleri üzerinde özgürce tasarrufta bulunma hakkına sahiptir. Translarla dayanışma çağrısında bulunuyoruz!

MEYDAN

YButch Trans Kadınlar
Butch Trans Kadınlar

Bireysel cinsiyet ifadelerimiz neden başkalarını güvende ve rahat hissettiren şeylere uymaya zorlansın ki? Neden ucube ve uyumsuz gibi hissettirilmeden kendimizi ifade edemiyoruz?

KÜLTÜR

YSinemaya Yansıyan Cis Bakışı
Sinemaya Yansıyan Cis Bakışı

İşte size bir eserde cis bakışın varlığının saptanmasına olanak sağlayan 20 kriterden oluşan genel bir liste… Eğer bir film bu kriterlerden en az üçünü karşılıyorsa, film trans kimliklere dair cis bir bakışın taşıyıcısı demektir.

TARİH

YTrans Tarihini Bilseydik, Trans Öfkesini Kucaklardık!: Sylvia Rivera’yı Hatırlamak
Trans Tarihini Bilseydik, Trans Öfkesini Kucaklardık!: Sylvia Rivera’yı Hatırlamak

Translar olarak kendimizi giderek artan bir medya görünürlüğünün içinde bulurken, Rivera’nın öfkesi güçlendirici. Medyanın görünürlük vaadi, bizi yola gelirsek kabul göreceğimize inanmaya itiyor.

Bir de bunlar var

Sevgi Bakanlığı
Kalenin Önündeki Zavallı Bekçi
Erivan’dan Sevgiyle

Pin It on Pinterest