Yıllardır maruz kaldığı erkek şiddetine, işkencelere 'şiddetle' karşılık vermek durumunda kalan, yaşamak için öldürmek zorunda bırakılan kadınlar...

MEYDAN

Kadınlar Hayatlarına Sahip Çıkıyor (Ağustos 2015)

İstanbul Feminist Kolektif 2015’in Ocak ayında başlattığı “kadınlar hayatlarına sahip çıkıyor” raporunun Ağustos ayı dosyasını yayınladı. Ağustos ayı raporundan satırbaşları şöyle:

 

İçinde yaşadığımız bu zor günlerde, her yanımız şiddet ve umutsuzluk sarmalıyla çevrilmişken , inatla hayatlarına sahip çıkan kadınların seslerini duyurmaya, gazetelerin satır aralarına sıkışmış cümlelerin içindeki hikayeleri bulup çıkarmaya çalışıyoruz. Aşağıda paylaştığımız haberler ise sadece bulabildiklerimiz, duyabildiklerimiz. Kimisi boşanmak istediği için, kimisi cinsel ilişkiye girmek istemediği için, kimisi de gördüğü şiddete daha fazla dayanamadığından kendi yaşamlarına dair karar verip hayatlarını savunmaya çalışan kadınların hikayesi. Tıpkı Nevin, Yasemin, Çilem, Eda gibi… Bu hikayelerde karşılaştığımız, öfkelerini ve uğradıkları haksızlıkları artık saklayamayan kadınların yaşadıkları erkek şiddetine karşı direniş biçimleriydi aslında.

 

Peki, geçtiğimiz ay içinde neler mi gördük? Aldığı üç aylık uzaklaştırmanın bitmesini bekleyen Hasan’a karşı Eda’nın direnişini, ayrılması durumunda çıplak fotoğraflarını tehdit unsuru olarak kullanan Durmuş’a karşı Songül’ün direnişini ve yine Yalvaç’ta cinsel ilişkiye girmek istemediği için Osman’a karşı Gönül’ün direnişini, kocasının şiddetine maruz kalan Vildan’ın isyanını gördük.

 

Ancak bu arada yargıya olan umudumuzu artırabilecek bir kararla da karşılaştık. Hem de beraatla sonuçlanan bir karar. Sakarya’da dört yıl önce kocasını öldüren G., Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin suçu meşru müdafaa sınırları içinde işlediği kararıyla beraat etti. G.’nin vücudunda yıllarca gördüğü işkenceye bağlı morluklar bulunuyordu. Kararın onaylanmasının ardından G., haksız yere tutuklu kaldığı süre için tazminat davası açtı. Davanın sonucunda ise G.’ye cezaevinde kaldığı her gün için 65 TL ödenmesine hükmedildi.

 

 

KADINLAR ERKEK ŞİDDETİNE DİRENİYOR

 

Kütahya’da yaşayan Vildan, 5 Ağustos’ta gittikleri piknik dönüşü kocası Mustafa Kandemir ile tartışmaya başladı. Mustafa Kandemir Vildan’a fiziksel şiddet uyguladı. Bunun üzerine Vildan mutfaktan aldığı bıçakla Mustafa Kandemir’i göğsünden ve kollarından bıçakladı. Vildan 112’yi arayarak ambulans çağırdı. Olay yerine gelen polisler tarafından gözaltına alınan Vildan asayiş şube müdürlüğündeki işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Kütahya E Tipi cezaevine gönderildi.

 

Trabzon’da yaşayan Eda kendisine şiddet uygulayan kocası Hasan C.’nin evden uzaklaştırılması talebiyle mahkemeye başvurmuştu. Mahkemenin verdiği üç ay evden uzaklaştırma cezası dolar dolmaz Hasan C., 10 Ağustos akşamı eve geri döndü. Eda, Hasan C.’nin eve dönmesini istemediğini söyledi ancak Hasan C. dinlemiyordu. Eda kendini savunmak için mutfaktan aldığı bıçakla Hasan C.’yi sırtından bıçakladı. Hasan C.’nin hayati tehlikesi bulunmazken, Eda savcılığa sevk edildi.

 

12 Ağustos’ta Aksaray’da yaşayan N. kocası Doğan U.’yu silahla vurarak öldürdü. Olayın ortaya çıkması üzerine N. oğluyla birlikte gözaltına alındı. Jandarmadaki ifadesinde olayın nasıl yaşandığını anlatan N., Doğan U.’yu öldürdüğü silahı da teslim etti ve mahkemeye sevk edildi.

 

Kayseri’de yaşayan Songül 18 Ağustos’ta parkta Durmuş K. ile buluştu ve ona ayrılmak istediğini söyledi. Durmuş K. buna karşı çıkarak ‘Ayrılırsan ailene çıplak fotoğraflarını gösteririm’ diyerek Songül’ü tehdit etti. Bunun üzerine tartışmaya başladılar ve Songül kendisini savunmak için çantasından çıkardığı bıçakla Durmuş K.’yi göğsünden yaraladı. Polis tarafından yakalanan Songül emniyetteki ifadesinde, “Kendisinden ayrıldıktan sonra çıplak fotoğraflarımı aileme ve akrabalarıma göndermekle tehdit etti. Şantajla benimle yeniden birlikte olmak istedi. Ben de bıçakladım,” diye ifade verdi. Sorgusundan sonra adliyeye sevk edilen Songül tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

22 Ağustos’ta Kocaeli’nde yaşayan Damla kocası Fikret K.’yı öldürdü. Fikret K. 15 senelik evlilikleri boyunca Damla’ya sürekli şiddet uyguluyordu, o gün de Damla’ya fiziksel şiddet uyguladı, Damla’yı yaraladı ve sonra da uykuya daldı. Damla ise Fikret K. uyurken kafasına piknik tüpüyle vurdu, Fikret K.’yi bıçakladı. Sabah Fikret K.’nin kardeşi eve gelince durum ortaya çıktı. Yapılan kontrollerde Fikret K.’nin yaşamını yitirdiği tespit edilirken, Damla gözaltına alındı. Fikret K.’nin şiddet uygulaması üzerine yaralanan Damla hastaneye götürülerek tedavi altına alındı. Tedavisi tamamlandıktan sonra da polis merkezine götürüldü. Damla emniyetteki ifadesinde kocası Fikret K. ile sürekli tartıştıklarını ve Fikret K.’nin kendisini darp etmesinden, yıllarca maruz kaldığı şiddetten bıktığını söyledi.

 

31 Ağustos günü 20 yaşındaki Esra kocası Özer Fidantek ile tartışmaya başladı, tartışmanın büyümesi üzerine kendini savunmak isteyen Esra mutfaktan aldığı bıçakla Özer Fidantek’i bıçakladı. Komşuların polise haber vermesi üzerine olay yerine gelen ekipler Esra’yı gözaltına aldı. Özer Fidantek de yaşamını yitirdi.

 

Raporun tamamı için buraya.

 

Ana görsel: Asad Faulwell

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ECİNNİLİK

Y2023’te Dönüp Dönüp Okuyacağımız 2022 Yazıları
2023’te Dönüp Dönüp Okuyacağımız 2022 Yazıları

Gelenin gideni aratmadığı, daha özgür, daha adil ve dilimizde tüyün bitmediği bir yıl olsun. Kalemimize, klavyemize kuvvet!

MEYDAN

YKürt solcu feministlerin İran’daki son feminist ayaklanmaya ilişkin toplu açıklaması
Kürt solcu feministlerin İran’daki son feminist ayaklanmaya ilişkin toplu açıklaması

Kürt, Türk, Arap ve Beluc feministleri, hepimize dayatılan çeşitli tahakküm biçimlerinin kesişimselliğini ilerici bir şekilde, yani etnik baskının patriarkal tanımlamalarının ötesinde, yeniden tanımlamak için bize katılmaya çağırıyoruz.

ECİNNİLİK

YÇalma Listesi: Gece Gece Dadanan Şarkılar
Çalma Listesi: Gece Gece Dadanan Şarkılar

5harfliler'den 5harfliler'e ecinnilikleri bol bir liste! 

MEYDAN

Y5Harfliler’de 1 Mayıs : Emekten Esiyor Yel
5Harfliler’de 1 Mayıs : Emekten Esiyor Yel

5Harfliler'den 5Harfliler'e şarkılı türkülü bir 1 Mayıs seçkisi!

Bir de bunlar var

Kadın Bağı Mı? Sensin O, Haddini Bil!
Queer Olympix 2021 Yaşandı!
5Harfliler’de 1 Mayıs : Emekten Esiyor Yel

Pin It on Pinterest