Üniversite öğrencisi Elliott Rodger'ın dün yedi kişiyi öldürmesinden sonra katilin "kendisiyle yatmayan sarışın orospulardan" öç alacağından bahsettiği Youtube videoları ortaya çıktı. Rodger'ın internette ardında bıraktığı kadın nefreti hezeyanları çok tanıdıktı...

MEYDAN

İnternette Açlık Oyunları: Elliott Rodger ve Kadın Nefreti

Muhtemelen bugün haberlerde okumuşsunuzdur, 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Elliott Rodger, dün Kaliforniya’da yedi kişiyi öldürüp sonra intihar etti. Olayın hemen arkasından Rodger’ın cinayetlerden önce Youtube’a bir dizi video yüklediği, videolarda “kendisiyle yatmayan sarışın orospulardan” ve “herkes eğlenirken yalnızlık içinde çürüdüğü bu dünyadan” öç alacağından uzun uzun bahsettiği ortaya çıktı. Son videolarından biri buydu:

 

 

Görüntülerde Rodger kendisini tüm dünyadan “öç almaya” iten yalnızlığından bahsederken şunları diyor:

 

“Selam, ben Elliot Rodger. Yarın hepinizden, bütün insanlıktan öç alacağım Hesap Günü. Hayatımın son sekiz senesi boyunca, ergenliğe girdiğimden beri, yalnızlık, ret ve gerçekleştirilememiş arzularla dolu bir hayat yaşamaya zorlandım, çünkü kızlar beni hiç bir zaman çekici bulmadılar. Kızlar sevgi, şefkat ve seksi her zaman başka erkeklere verdiler, bana değil. Yirmi iki yaşındayım ve hala bakirim. Henüz bir kızı öpemedim bile.”

 

Daily Mail’in haberine göre, Hunger Games filmlerinin yardımcı yönetmeni Peter Rodger’ın oğlu ve Magnum foto ajansı kurucularından birinin torunu olan Elliott Rodger bu görüntüleri ilk olarak iki hafta önce internete yüklediğinde annesi durumu farkedip polislere haber vermiş, fakat genci sorgulayan polisler delil yetersizliğinden dolayı ne yapacaklarını bilemeyip evden ayrılmışlardı. Aile avukatının açıklamasına göre uzun bir süredir birden fazla doktor gözetiminde tedavi gören Rodger, Asperger Sendromu’ndan da mustaripti. Polislerle olan görüşmeden sonra annesinin isteğiyle videoları internetten silen Rodger, geçtiğimiz hafta bir partide “kızlar kendisiyle ilgilenmediği için” bir grup öğrenciyle kavga etmişti. Kızları balkondan itmeye çalışıp diğer öğrencilerden dayak yiyince videoları tekrar internete yükleyen Rodger, önce kendi dairesinde ev arkadaşları Yuan Hong, George Chen ve Weihan Weng’i bıçaklayarak öldürmüş, sonra arabasıyla okul kampüsünün yakınında rastgele ateş açarak öğrenciler Katherine Cooper, Veronica Weiss ve Chris Michael Martinez’i silahla öldürmüş, çevrede bulunan on üç kişiyi de yaralamıştı. Rodger cinayetleri işlediği sırada videoların internete tekrar yüklendiğini farkeden anne ve babası, polise haber vermiş, panik halinde oğullarını aramakla meşgullerdi.

 

İşin daha da acı kısmı, Elliott’ın kendisine yüz vermeyen sarışın saplantısının izleri internetin çeşitli yerlerinde, uzun zamandır bulunuyordu: Rodger vücut geliştirme ve “kadın tavlama” forumlarında gerçek adıyla öç alma planlarından, kendisiyle ilgili problemlerinden uzun uzun bahsetmiş ve sözkonusu mecralarda kısa sürede dalga konusu olarak “trol”lükle suçlanmıştı. Özellikle bir vücut geliştirme forumuna yazdığı mesajlar ve aldığı cevaplar çok ürkütücü, aşağıda sayfalarca süren toplu yazışmanın vurucu bulduğum belli bölümlerini çevirdim:

 

18 Mayıs 2014, Bodybuilding.com Forumları
  
Screen shot 2014-05-26 at 12.58.18 AM
 
Konu: Ezik tipleri yanlarında fıstık gibi kızlarla görmekten bıktım 
 
“Gerçekten. Bugün üniversitemde Honda Civic kullanan bodur boylu, çirkin, Hintli bir herifi yan koltuğunda sarışın güzel bir kızla uzaklaşırken gördüm. Nasıl olabilir?!?!? Sırf öyle bir kızla dolaşmak için Everest Dağı’nı on kere tırmanırım. Siyah bir BMW Coupe kullanıyorum ama hayatım boyunca kız arkadaş bulmakta zorlandım. Bu dünyanın derdi ne?
  
Başkaları da böyle şeyler görünce rahatsız, hakarete uğramış filan gibi hissediyor mu? Biri bana bu saçmalığı anlatsın.”
  

Rodger’ın internet forumunda sorusuna aldığı cevapların öne çıkanlarından bir seçki:

   
“Tipe bak, BMW’si var diye dünyayı büyüleyeceğini düşünüyor” 
 
“Irkçı gönderini şikayet ettim bile”
  
(Elliott Rodger: “Irkçılık yapmadım bir şey anlatmaya çalışıyordum. Beyaz bir kızın ben dururken onu seçmesi garip geldi sadece.”)
 
“Bu konuyu açan Youtube’a seri katilimsi videolar yükleyip duran değil mi?”
 
“Bir tane daha videosu var bunun “Walking on Sunshine” şarkısına dans ettiği, süper Amerikan Sapığı esintili”
 
“Bakıyorum manyak videolarını internetten silmişsin?”
 
(Elliott Rodger: “Evet ailemin isteğiyle kaldırdım. Bir kaç gün içinde tekrar yükleyeceğim, yeni videolarla beraber.”)
 
“Hala ilkokuldaymış gibi görünüyor olmasan kızlarla işe yarardı muhtemelen”
  
(Rodger: “Güzel gözlerimi ve elmacık kemiklerimi kıskanıyorsun”)
 
“1.75 boyun var, 60 kiloyum diyorsun – Bir de soruyor musun problem ne diye?”
 
“Kötülük olsun diye demiyorum ama videolarında verdiğin insanı huzursuz eden bir havan var, muhtemelen o yüzden kızlarla işin rast gitmiyor”
 
“Belki de Hintli’nin harika bir karakteri vardır krdşm”
 
“Bir sikim önemi olmayan şeyleri kendine dert etmişsin. Siktir git biraz büyü, belki o zaman kız arkadaş bulursun”
 
“Senin Hintli şimdi o kıza taşaklarını bile sokmuştur krdşm, sikin elinde otur sen haha”
  
“Kardeşim daha gençsin. Hayattan ne istediğine bir karar ver. Eğer etraftaki en güzel kızlara çakmak istiyorsan ne istediklerini keşfet ve onlara ver. Kıskanmak kolay ama çaba göstermek de gerekiyor. Hintliden nefret etme, ondan ders al. Sana tavsiyem: Güzel karılar önemli olan ve paralı erkekleri severler. Git okudan mezun ol, sonra kendine iyi maaşlı iş bul. Paranı akıllıca kullan. Giyim tarzın iyi değilse tavsiye al. İyi giyin. Bir de Allah’ın aşkına aç aç bakma. Karılar umutsuzluğun kokusunu hemen alır. Büyük resmi görmek için sabırlı ol, planın tıkır tıkır işleyecek.”
  
(Elliott Rodger: “Asla Elliott Rodger’ın tarzını aşağılamaya kalkma. Ben dünyadaki en şık insanım. Resimde gördüğün muhteşem kıyafetlerimden yalnızca biri. Neiman Marcus’tan aldım ve o kazak 500 dolar.”)
 
“Fotoğrafa bak, ibneye benziyorsun”
 
“Muhtemelen herifin baskın bir karakteri var. Karıların etrafında ibne gibi davranırsan tabii seni takmazlar.”
 
Üniversitede hep böyle olur. Sen beni dinle, yatmıyorlardır onlar. Kız Hintli’yle geziyor çünkü herif zeki, bir de kesin telefoncuda çalışıyordur, kızın faturasına indirim yapıyordur.”
 
“Kadınlar iki tür erkeği sever, bir kalbi olan, bir parası olan. İlki olamayacağına göre ikincisine odaklan sen.”
 
Bunun üzerine cinayetler sonrasında Rodger’ın kaleme aldığı, “Benim Sapkın Dünyam” başlıklı 140 sayfalık bir manifesto da ele geçmiş. Hatırat biçiminde yazılmış doküman şöyle sonlanıyor:

 

“Her şey neden böyle olmalı. Hesap Günü bittikten sonra eminim herkes bu soruyu soracak. Herkes “Neden?” diyecek. Hakikaten, neden? Acı çektiğim seneler boyunca ben de herkese bunu sordum. Neden ben acı ve değersizlikle savaştığım bir hayata mahkum olmuşken başka erkekler kadınlarla seks ve aşk gibi zevkleri yaşayabiliyorlardı? Neden her şey böyle olmalı? Size soruyorum.

 

Tek istediğim kadınları sevmek ve onlar tarafından da sevilmekti. Bana karşı tavırları onlara ancak nefret duymamı sağladı haklı olarak. Bütün bu durumdaki gerçek kurban benim. Ben iyi adamım. İnsanlık önce beni bu kadar acıya mahkum etti. Bunu ben istemedim. Bu savaşı ben başlatmadım… İlk vuran ben değildim. Ama geri vurarak bitireceğim. Herkesi cezalandıracağım. Ve harika olacak. En sonunda, gerçek değerimi dünyaya gösterebileceğim.”

 

Şimdi. Besbelli çok ama çok hasta bir insanın sözleri bunlar değil mi? Peki bu kadar saçmalığı size niye okuttum, kurbanlara odaklanmak yerine yapanın sözleri ve düşüncelerine yer ayırdım, dahası internet forumunu yavşak krdşm’lerine kadar tercüme etmek için vakit harcadım? Çünkü cevaplayamadığım sorular var, çünkü bütün bu diskur, özellikle de internet forumu kısımları korkunç derecede tanıdık, çünkü suratıma tokat oldu çarptı: Bu çocuğun yedi kişiyi öldüreceğini bilmeden bu mesajları okusam gülerdim. Rodger’ın forumda verdiği isminin, beşyüz dolarlık zavallı kazağı ve BMW’sinin bir yalan ya da şaka olduğunu varsayarak, Twitter’da her “geberesice kezban” muhabbetini gördüğümde yaptığım gibi şöyle bir gülerdim, ama böyle bir kimlik oluşturan herhangi birinin sağlıklı olamayacağını da içten içe bilerek. Tamam, Elliott Rodger farklı teşhisleri bulunan ve tedavi gören bir akıl hastası, o zaman kendisine aynı telden cevap veren diğer erkeklerin bahanesi ne? İnternette böyle “garip” olarak adlandırdığımız davranışları ne sıklıkta görüyoruz? Tam olarak ne kadarını gerçekten “garip” olarak değerlendiriyoruz, ne kadarına alışmışız? İnternette skandal şeyler söyleyen ve topluca alay edilen, trollükle suçlanan, daha kötüsü destek gören insanların ne kadarı aslında çeşitli akıl hastalıklarından mustarip oluyorlar? İnternette garip bulduğumuz hareketleri her gördüğümüzde polisi arayacağımızdan ya da bunun işe yarayacağından da değil ama, trollüğün tamamıyle dengeli ve sağlıklı bir yerden çıktığına hiç şahit oldunuz mu?

 

Elliott Rodger’ın cinayetleri bana önce iki karısını öldürüp üçüncüsünü televizyonda arayan (ve işlediği cinayetler ile ilgili kendine söylediği palavralar televizyon yayını hızına sıkıştırılmaya çalışınca “Kendini öldürmüş bulundum” cümlesiyle ufalanan, bütün cinayetleri kendinden olma ve öznesiz) Sefer Amca‘yı hatırlattı. Sonra aklım polis tedbirlerine rağmen bir türlü kurtulamadığı tacizcisi tarafından sokak ortasında öldürülen üniversite öğrencisi Özge’ye gitti. Bacaklarımıza ait alanımızı bile korumakta zorlandığımız otobüste kurşun yağmuruna tutulan Özge’yi internette ararken “reddetti” bahanesiyle katledilmiş diğer genç kadınlar fırladı önüme, fazla aramam bile gerekmedi: Lise öğrencisi Fatma, eski sevgilisini reddeden ve lezbiyen ilişki yaşadığı bahanesiyle öldürülen Pınar ve eski nişanlısı tarafından öldürülen Cennet. Reddetti ve öldürüldü’yü Google aramalarında otomatikman birleştiren korkunç bir akımın son arşivlenen kurbanları.

 

Son olarak aklıma 1989 senesinde Kanada’da gerçekleşen École Polytechnique katliamı geldi ister istemez, 25 yaşındaki Marc Lepine’in “Kadınların önemli meslekleri domine etmeye başladığı” sanrıları ile kredisi eksik olduğu için giremediği Montreal’deki mühendislik fakültesini basıp erkek ve kadın öğrencileri ayrı odalara ayırdığı, sonra da “feminizmle savaşmak ve kadınları hakettikleri yere göndermek” amacıyla ondört kadın öğrenciyi öldürüp bir diğer onunu yaraladığı, bu esnada da kendisini durdurmaya çalışan dört erkeği öldürdüğü katliam. Hani çeşitli ruh ve akıl hastalıklarından mustarip olduğu düşünülen Lepine’in işlediği cinayetlerin nefret suçu sayılıp sayılamayacağı mahkemede tartışılmış, suçbilimcilerin katliamı “kadınların gördüğü şiddetin daha büyük bir göstergesi” olarak değerlendirmesiyle beraber katliamın gerçekleştiği 6 Aralık günü Uluslararası Kadına Karşı Şiddetle Savaşma ve Anma Günü olarak belirlenmişti. Lepine, cinayetlerini işledikten sonra ve kendini öldürmeden önce intihar notunun kenarına aceleyle eklemişti: “Geç başladığımdan dolayı zaman kalmadı ve bu radikal feministlerin bir kısmı kurtuldu. Alea iacta est.

 

Kafam allak bullak, varın bu düğümü çözün şimdi: Öyle bir “akıl hastalığı” düşünün ki krdşm, izinli ruhsatlı cinskıyımdan ayıramıyorsun, rahatlıkla münferit diyemiyorsun ve durmuyor da – televizyondaki iğrenç dekorlu ve senaryolu rezil izdüşümlerine, Hunger Games kırmızı halılı, BMW’li lezzetli lüküs hayat ayrıntılarına, serbestçe ortaya atılan “lezbiyendi” suçlamalarına, oraya buraya yazılmış sanrılı mektuplara takılmaya mecbursun. Konuşalım: “Tanırım o çok birikimli, zeki çocuktur, öyle şeyler söyleyerek tepki ölçmeye, insanların ikiyüzlülüklerini ortaya çıkartmaya çalışıyor” palavrasından ne zaman vazgeçiyoruz? “Kızgınlığını anlıyorum dostum, karılar paraya tapar” ve “Bütün kadınlardan öcümü alacağım” arasında kaç basamak var? Bana acele cevap. Makas elimde bekliyorum, kendime ömür biçeceğim.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YBu Resim Gitmeli Mi?
Bu Resim Gitmeli Mi?

Sanatçı Hannah Black'in siyah bir çocuk cesedini tasvir eden sanat eserinin var oluşunu ve sergilenmesini eleştirdiği açık mektubundan hareketle: "onurlandırmak" ve "lafı ağzına tıkmak" arasındaki ince çizgi nerede durur?

KÜLTÜR

YMary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar
Mary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar

Cambridge Üniversitesi Klasikler Profesörü Mary Beard'ın konuşması: Kadınlar Antik Yunan'dan bugüne güçle nasıl ilişkilendi?

SANAT

YÖlüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann
Ölüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann

Renate Bertlmann, 1970’lerde bir çok çağdaşı gibi 1968’in devrimci atmosferi ve ikinci dalga feminizmin gücüyle kadın bedenini bir kutlama ve devrim aracı olarak yeniden kurgulayan eserler üretmiş.

SANAT

YGüncel Kızlar (1977)
Güncel Kızlar (1977)

Vintage sarısı, yalnızca çözülmüş meselelere, başarıyla alınmış haklara mı değer?

Bir de bunlar var

Bamya
Neden Artık Gey Değilim
Camii Cemaatini Huzursuz Etmek, “Aramızdaki Dünyayı” Korumak ve Almancı Aynur Teyze

Pin It on Pinterest