Zeynep A. kendi deneyiminden yola çıkarak evlenmeden çocuk doğurmayla ilgili pratik ve hukuki bilgiler paylaşıyor sitesinde.

MEYDAN

KÜLTÜR

Evlenmeden Doğurabilirsin Nokta Net

evlenmedendogurabilirsin.net sitesini kurma nedenini şöyle anlatıyor Zeynep:

 

“Bir insanın evlenmemesinin bin türlü nedeni olabilir. Evlenmediği halde çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için yapıyorum bu sayfayı (tabii ki erkekler de bakabilir).

 

Ben hiç evlenmedim, evlenmek istemedim. Şubat 2011 ve Aralık 2012 doğumlu iki bebeğim var. Hamile olduğumu anladığımdan beri yaşadığım şeyleri paylaşmak istiyorum burada, ailelere durumu açıklamaktan hukuki duruma, haklarımıza kadar. Evlenmeden doğurmak isteyen veya başka seçeneği olmayan bütün kadınların işine yarasın diye, kendimizi yalnız hissetmeyelim diye, görünür olalım diye.

 

Yıllar önce bir arkadaşımın ablası, birlikte yaşadığı sevgilisinden hamile kalıp, bebeğini evlenmeden doğurduğu zaman böyle bir yol olduğunu görüp, bunu yaptığı için hayran olmuştum D’ye. Şimdi bana çok daha normal geliyor, bunun savunulması gereken bir yol olduğunu biliyorum.

 

Çünkü her yerde, bekar bir kadın hamileyse ya bebeği aldırması gerektiği, ya da mümkünse bebeğin babasıyla, olmadı başka bir adamla evlenmesi gerekiyormuş gibi yapılıyor. Daha kötüsü, bazı kadınlar bekarken hamile kaldıkları için öldürülüyor, “namusunu temizlemek” adına. Evlenmeden çocuk doğurmanın çok fena bir şey olduğu fikrini desteklemek demek, kadının bu yüzden istemediği bir evlilik yapmaya veya bebeği aldırmaya zorlanmasına hatta öldürülmesine de üstü kapalı destek vermek demek. Halbuki yanlış bir şey yapmıyoruz biz.

 

Ve bin türlü sebebi olabilir evlenmemenin. Beklemediğin bir hamileliktir, istemeden hamile kalmışsındır. Belki, benim gibi, sevgilinle yaşamaktan memnunsundur, bir bebeği onunla büyütmeyi istiyorsundur, ama evlenmeye karşısındır. Belki bebeğin babası bir ömür geçirmek isteyeceğin birisi değildir. Belki ilişkin bitmiştir, ya da bitirmek istiyorsundur. Belki adam zaten evlidir. Belki fuhuş yaparken hamile kalmışsındır. Belki tecavüz yüzünden hamilesindir (her kadının başına gelebilir!). Belki bebeğin babasını bilmiyorsundur bile. Ama yine de bebeğini aldırmak, onu kaybetmek istemiyor olabilirsin. Bebeği belki tek başına, belki babasıyla beraber, belki kendi ailenle, arkadaşlarının desteğiyle büyüteceksin, belki kadın derneklerinden, sığınmaevinden destek alacaksın…

 

Bu durumda, kadınlar olarak, istemediğimiz hiçbir şeye mecbur kalmamak için, ve başka kadınlar da mecbur olmasın diye, evlenmeden çocuk sahibi olma yolunu bu ülkede bu toplumda daha görünür yapmak istiyorum. Dikkat edilmesi gereken şeyleri ve öğrendiğim destek yöntemlerini paylaşmak istiyorum. Benzer tecrübesi olan veya fikirlerini paylaşmak isteyen herkes buraya yazabilir! (iletişim için: zeynepinyeniadresi@gmail.com )”

 

Kendi yaşadıklarından yola çıkarak verdiği bilgilerin uzman görüşü olmadığının altını çizse de özellikle ‘Evlilik Dışı Çocuğun Nüfusa Kaydı’ yazısı sitenin en çok okunanlarından. Sitede karar verme süreci ve hukuki gelişmelerle ilgili de çeşitli yazılar var.

 

Ne faydalı bir site yapmış, sağolsun. İlgilenenlere duyurulur!

 

(Görsel: Katy Schneider)

 

 

Bir de bunlar var

Demir Leydi’nin Ölümü Üzerine…
Jinekolojik Şiddet Manzaraları: Muayene, Tıbbi Otorite ve Doğurganlık Üzerine*
Seks İşçiliğinin Alanına Girmek

Pin It on Pinterest