Cinayetten 54 gün sonra DNA testi de, itiraf da gelmiş.

MEYDAN

Sarai Sierra’nın Katil Zanlısı Yakalandı

Sarai Sierra’nın kayboluşunu ve arkasından gelen garip haber bulutuyla kafamızın allah bullak olmasını daha önce konuşmuştuk. Son gelen haber, Sierra’nın kaybolmasından sorumlu tutulan Ziya Tasalı’nın yakalandığı ve cinayeti itiraf ettiği yönünde. Sierra’nın tişörtünde olan kan örneği ile Ziya Tasalı’nın kıl, kan, doku örneklerinin DNA’sının aynı olduğu tespit edildiği de haberler arasında.

 

Radikal’in haberine göre Ziya Tasalı o gün tiner ve içki etkisi altında olduğunu, raylarda fotoğraf çeken Sarai Sierra’yı gördüğünü, yaklaştığını ve kendisiyle mücadele edince öldürdüğünü itiraf etmiş. İfadesinde cinayeti işledikten sonra on gün kadar civar bölgelerde dolaştıktan sonra önce Hatay’a, sonra da Suriye’ye kaçarak Beşir Esad’ın muhaliflerinin arasına karışıp silahlanmış. Neden Suriye’ye gittiği sorulduğunda ise Tasalı “Cinayeti işlemeseydim de Suriye’ye gidecektim, Esad’la savaşmak istiyordum zaten” demiş. Kendisi tutuklanmasının ardından şu an Metris Cezaevi’nde.

 

Israrla hafif muamelesi yaptığımız ve uyuşturucu kuryesi olduğuna dair şüpheler yaratılan Amerikalı turist Sarai Sierra, kendisine tecavüz etmek isteyen biri tarafından öldürülmüş. Bütün sıkıntılarımız ve korkularımız mezarından kalkabilir yani.

 

 

 

(Görselde Amerikalı fotoğrafçı Margaret Bourke-White, 1934 senesinde Chrysler binasının tepesindeki kartala binmiş, şehri fotoğraflıyor. Fotoğraf Oscar Grauber’e ait.)

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YBu Resim Gitmeli Mi?
Bu Resim Gitmeli Mi?

Sanatçı Hannah Black'in siyah bir çocuk cesedini tasvir eden sanat eserinin var oluşunu ve sergilenmesini eleştirdiği açık mektubundan hareketle: "onurlandırmak" ve "lafı ağzına tıkmak" arasındaki ince çizgi nerede durur?

KÜLTÜR

YMary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar
Mary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar

Cambridge Üniversitesi Klasikler Profesörü Mary Beard'ın konuşması: Kadınlar Antik Yunan'dan bugüne güçle nasıl ilişkilendi?

SANAT

YÖlüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann
Ölüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann

Renate Bertlmann, 1970’lerde bir çok çağdaşı gibi 1968’in devrimci atmosferi ve ikinci dalga feminizmin gücüyle kadın bedenini bir kutlama ve devrim aracı olarak yeniden kurgulayan eserler üretmiş.

SANAT

YGüncel Kızlar (1977)
Güncel Kızlar (1977)

Vintage sarısı, yalnızca çözülmüş meselelere, başarıyla alınmış haklara mı değer?

Bir de bunlar var

Women on Waves ve Women on Web’in kurucusu Dr. Rebecca Gomperts ile röportaj
Çizerlerin Cumhuriyet Gazetesi Davası
“Adın ne? Adım Dersim. Nerelisin? Diyarbakırlı.” Meclisin en genç milletvekili Dersim Dağ anlatıyor

Pin It on Pinterest