Ne yaptık, ne ettik?

ECİNNİLİK

YAZI

Hoş Gidişler Ola 2014

Seneniz nasıl geçti? Benimki fena değildi, raporlanacak bir şikayet yok. Haber işinde çalışan biri olarak 2014’e baktığımda ise tablo sanki alışık olduğumdan bile karamsar. Ebola salgını, Ukrayna’daki savaş, Soma faciası, 3. yılını geride bırakan Suriye iç savaşı, hayatımızın gündelik bir parçası haline gelen IŞİD kelimesi ve sayıları her geçen gün artan mülteciler, İsrail’in Gazze’ye saldırısı aklıma ilk gelenler; yaşaması bir yana, okuması, izlemesi ve konuşması zor olaylardı, üstelik çoğunun sonu da ufukta görünmüyor. Yazıya o kadar arka kapıdan ve iç karartıcı bir yerden girdim ki şu an aklıma gelen tek çıkış yolu bilgisayarı kapatıp Şubat’a kadar uyumak (orjinal bir fikir bile değil). Oysa ki buraya geride bıraktığımız sene içinde 5Harfliler’de paylaştığımız şeylere dönüp bir bakmak için gelmiştim. 2014’te toplamda binlerce yorum alan 400’ün üzerinde yazı yayınladık. Senenin olaylarına yan odada değindik – okumakta olduğunuz derlemede ise bu 400 yazıdan 2015’te de umarım bol bol yayınlayacağımız ve sitedeki çeşitliliği yansıttığına inandığım üç kategoriyi bir araya getirmek istedim.

 

Röportajlar

 

Siyasetçi (Sebahat Tuncel’den bahsediyorum, ortaya dev fotoğrafını da koymamdan anlaşılıyordur, bize “siz komikmişsiniz bana öyle dediler” diyor röportajda, hakkımızda böyle şeyler diyenlerden ARO), girişimci, yönetmen, ismi V’yle başlayan yemek eleştirmeni, öğrenci, gazeteci, anne, tasarımcı, ressam ve kolay kolay sınıflandırılamayacak başkalarıyla röportajlar yaptık:

 

5h röps

 

Sebahat Tuncel, girişimci Gülay Özkan, Mavi Dalga filminin yönetmenleri Zeynep Dadak ve Merve Kayan, Şehir Rehberleri serisinde Lamia’nın Beyrut’u, Ayşegül’ün Paris’i ve Aliye’nin Muskat’ı, kendi markasını yaratan tasarımcı Ahu Olgundeney, Hayat Bilgisi‘nden Esra Aliçavuşoğlu, Zeynep Ögel ve Esra Özdoğan, Vedat Milör, Tiyatro Medresesi ekibi, Filistin’li aktivistler, john limon’dan senenin röportajında “Olga ve Bay D“, hukuk profesörü Hilary Sommerlad, İranlı akademisyen Şehrazad Mojab, Ege’de Atölye’nin kurucusu Zeynep Delen, oyuncu Onur Ünsal, Yaybahar‘ın mucidi Görkem Şen, Kişisel Gelişim danışmanı Alkım Uyar, Fadik’in Ati’si, ressam Sevil Tunaboylu, ‘lotus doğumu‘ anlatan İrem Çağıl ve Türkiye’de ‘spor yapan kadınlar’ üzerine çalışan antropolog Sertaç Sehlikoğlu.

 

Şarkı listeleri

 

Yılbaşı gecesi için editörün seçimi: Feminist Utandıran Şarkı Listesi. Editör memleketçilikten mustaripken Kafkasyalı 5 Şarkı’ya karşı da hiç boş değil. 2015’te bize “ben dinliyorum, neden başkaları da dinlemesin” dediğiniz miksleri göndermek için: merhaba@5harflilr.com

 

5h mix

 

Mandalina Yer Miydik?, Feminist Utandıran Şarkı Listesi, Ne Yersen Osun, Giyinirken Dinlemek için Şarkı Listesi, 5Harfli Hip-Hop, Beden Eğitimi, İşittiğine Şükrettiren Biblo Miksi: Kadın Reggaeciler, Soul Kızkardeşleri 5Harfliler için Söylüyor, Gözlerinden Öperim Yalancı Köpek: Yaza Merhaba Miksi, Gündem Enkazı Miksi, Ortadoğu’da Kadın Sesleri 1, Ortadoğu’da Kadın Sesleri 2, Mina Mazzini-Ajda Pekkan: Karşılaştırmalı Dinleti, Bazı Kadınlar Güzel Şarkı Söylüyo, Kate Bush’lu Tepeler ve Kafkasyalı 5 Şarkı.

 

‘Unutmamalı Sevgiyle Anmalı’

 

Ümitlerle yarınları hoş tutmanın yollarından biri üreten, yaratan, mücadele eden kadınları hatırlamak:

 

5h USA

 

Ana MendietaYıldız Moran, Zinaida Serebryakova, Dorothea Lange, Beatrix Potter, Gladys Reed, Zabel Yesayan, Anja NiedringHaus, Lotte Reiniger, Sevgi Soysal, Asmahan, Violeta Parra.

 

Bizim için 2014’ün büyük olaylarından biri de yeni bir site tasarlamak için yaptığımız ve okuyucularımızın desteğiyle ihya olduğumuz kampanyaydı. İyi haber: paraları yemedik. İkinci iyi haber ise yeni sitenin Ocak ayında hazır olacak olması. Üçüncü ve son iyi haber: vallahi de güzel site olacak.

 

A photo posted by 5Harfliler (@5harfliler) on

 

2014’teki tüm yorumlarınız, eleştirileriniz, ziyaretleriniz ve desteğiniz için teşekkür ederiz. İyi seneler!

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YOrhan Pamuk’u Bezdirmişsiniz
Orhan Pamuk’u Bezdirmişsiniz

Orhan Pamuk, sırf yurtdışında başarılı diye eleştirilmekten (hâlâ) şikayetçi: “Romanın başarısını kendisine karşı bir silah olarak kullanıyorlar.”

KÜLTÜR

YKazuo Ishiguro ile Röportaj: Kurgu Sanatı
Kazuo Ishiguro ile Röportaj: Kurgu Sanatı

Edebiyat nobelinin yeni sahibi Kazuo İshiguro ile hayat hikayesi, ilham kaynakları, çalışma rutini üzerine yapılmış en kapsamlı röportajlardan biri.

ENGLISH

YIn Turkey, female patients bear brunt of misdiagnoses
In Turkey, female patients bear brunt of misdiagnoses

The common request shared by every woman I spoke to for this article was that they would be properly listened to.

Bir de bunlar var

“Gene Başladı Bizim Erkek Düşmanı”
Sultan’dan Bayram Mesajı
Ryan Gosling Kahvaltısını Düzgün Yemiyor

Pin It on Pinterest