Bir kadının sesiyle çağrıya uyanmak ya da iftar açmak nasıl olurdu acaba?

MEYDAN

Bir Kadının Sesinden Ezan

 

Bazen ezan okunurken kendimi kaptırıp eşlik ederim. Sokaktaysam ‘unutup’ çağrıya katıldığımda bir noktada dışarda, kamusal alanda olduğumu hatırlar susarım ya da susmayı kendime yedirememişsem etrafımı kolaçan ederken sesimi alçaltır, kontrollü bir desibele mevzilenirim. Bunu benim gibi milyonlarca kadının yüzyıllardır yaptığına eminim; evde, sokakta, bahçede 1400 senedir günde 5 kere duyduğumuz ezanın sesine katılmak bence son derece içten, ‘doğal’ gelişen bir yükseliş, çağrıya cevap. Herkesin kendi meşrebine, mizacına göre bir hislenişi, bir cevabı var.

 

Ama sonuçta biz kamusal alanda ezanı hep erkeklerden duyduk, duyuyoruz. Bir kadının sesiyle çağrıya uyanmak ya da iftar açmak nasıl olurdu acaba? İşte bunu merak eden, daha önce 5Harfliler’de  Yüzyılların Hayır‘ı işine yer verdiğimiz Mısırlı sanatçı Behiye Şehab, mezzo soprano May Kemal’den ezanı okumasını istemiş. May bu kaydı yaptığında 21 yaşında, Kahire Operası’nda sanatçı. Kendisi şimdi nerede, ne yapıyor bilemiyorum ama sesi, çağrısı bizimle.

 

Sesi açarak:

 

 

 

Kaydın kaynağı için buraya

 

Ana görsel: Jung Yeon Min, ‘Algının Kapısı’ serisinden.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YHortlayan Nafaka Tartışması
Hortlayan Nafaka Tartışması

"Yoksulluk nafakası erkeklerin kadınlara bir lütfu değil, pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de devletin kadınların güçlenmesine ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik aldığı tedbirlerdendir."

MEYDAN

YAmme Hizmeti: Tacizci Akademisyen Listesi
Amme Hizmeti: Tacizci Akademisyen Listesi

Hoca veya öğretim görevlisi kadın bilimcilerin en az yarısının cinsel tacize veya istismara uğradığı tahmin ediliyor.

Bir de bunlar var

Çocuksuzluk Tercihi
Pando’nun tezgahı ve tek dişi kalmış canavar
Aleviliğin Müstehcenliği

Pin It on Pinterest