Herlinde Koelbl dünyanın dört bir köşesinde atış talimlerinde kullanılan hedefleri fotoğraflıyor.

SANAT

Atış Hedeflerini Fotoğraflamak: Düşman Kimdir, Neye Benzer?

Bu 1 fotoğrafçı + değişik yerlerde + tek 1 şeyi fotoğraflıyor formülünden normalde epey sıkılıyorum. Fotoğrafı anlatabilmek ve güncel sanat olarak pazarlayabilmenin en sıkıcı ve tembel yolu. Önce bir çerçeve çiziliyor ki fotoğrafa bakan biz zavallılar aman önceden ne hissedeceğimizi bilelim, aman kafamız karışmasın, aman hiçbir şey hayal etmek ya da düşünmek zorunda kalmayalım. Çıkan fotoğraflar da hem biçim hem içerik olarak bir şablonun tatsız tutsuz punctumsuz versiyonları oluyor çoğunlukla.

 

targets-herlinde-koelbl

 

…Fakat bu fotoğraflar öyle değil. Her şeyden önce, fikir harika: Düşman fikrinin somutlaştığı, elle tutulur gözle görülür bir hale gelmek zorunda kaldığı belki ilk yer olan atış hedeflerini fotoğraflamak. Düşmanın binbir yüzünü ve bir takım sorunları bu düşmana mermi yağdırarak çözmeye çalışmanın embesilliğini o plastik yüzlerde tekrar keşfetmek. Koelbl sadece bu çok iyi fikre de dayanmıyor ama. Fotoğraflar, biri size yukarıdaki girişi yapmasa da ayakta, sizi bakmaya zorluyor. Ve belki daha önemlisi birini görünce diğer hepsini de görmüş olmuyorsunuz.

 

Fotografie/ Herlinde Koelbl: Targets

Güney Afrika

 

Targets Herlinde Koelbl

Lübnan

 

targets-avusturya

Avusturya

 

Targets

Almanya

 

Fotografie/ Herlinde Koelbl: Targets

Yine Almanya

 

targets-guneykore

Güney Kore

 

Herlinde Koelbl Targets

Birleşik Arap Emirlikleri

 

targets-almanya3

Almanya

 

Herlinde Koelbl Targets

Fransa – ‘Bu senin annen’

 

“Sadece Kuzey Kore çekim talebimi reddetti. Diğer her ülkede erişimim sağlandı. Bazen yalnız ya da yanımda tek bir askerle, bazen birden fazla kişiyle. Sanırım çoğu benim egzantrik bir kadın olduğumu düşünüyordu. Çok maço bir dünya ve tek ilgilendikleri şey silahlar, teçhizat. Benden başka kimse hedeflerle ilgilenmiyordu. Hedefleri fotoğraflamak istemem kafalarını karıştırıyordu.” ABD’deki talim alanlarının birini Koelbl’e gezdiren asker göreve ilk başladığında hedefinin miğferinde kızıl yıldız bulunan bir İvan figürü olduğundan bahsetmiş. Şimdiki hedef ise nedense daha bir esmer, daha bir kefiyeli:

 

Herlinde Koelbl Targets

 

 

Alman fotoğrafçı Koelbl’in Hedefler serisi Ekim’e kadar Berlin’de sergilenecek. Göreniniz olursa, olduysa izlenimlerinizi yazınız! Fotoğrafçı sergide iki fotoğrafı özellikle yan yana koymuş, biri arka arkaya insan figürleriyle dolu bir atış alanı, diğeri ise askeri mezarlık. Diyor ki “bu iki görsel birbirine uyuyor gibiydi – toprağın altında yatanların hepsi bir hedefti ne de olsa.”

 

Targets

 

Kaynaklar: link, link

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YSalacak’ta İki Kız
Salacak’ta İki Kız

"Bilinmeyen" fotoğrafçı kimdi? Bu fotoğraf kaç senesinde çekildi?

KÜLTÜR

YBunca Zaman Arkadaş Olabilir Miydik Yani?
Bunca Zaman Arkadaş Olabilir Miydik Yani?

Ryan Murphy'nin yeni dizisi "Feud: Bette and Joan" üzerine

Bir de bunlar var

Birbirlerinin Peşinde: Şiir ve Bilim
‘’Hiç kız gibi çalmıyorsun’’: DJ Ece Özel’le Röportaj
İyi Hanımlar Ellerinizden Öper

Pin It on Pinterest