İnsanın gönlünden geçmiyor değil: Televizyonculuk tarihine şu olay Hazal Kaya Kanunları diye altın harflerle yazılsa da bütün kadın oyuncular uygulasa.

MEYDAN

ECİNNİLİK

YAZI

Adını ‘Helal Olsun’ Koydum

Hazal Kaya’nın Adını Feriha Koydum’dan ayrılmasıyla ilgili Türk medyasını ŞOK eden, ÇOK İLGİNÇ iddialar ortaya atıldı. SBAMK! AZ-SON-RAĞ!

 

 

Rol arkadaşı Ayşegül Çıdamlı’nın en yüksek takdirin sahibi Türk televizyon izleyicilerinin tokadını hak ettiğine belli ki yürekten inandığı iddialarına göre Hazal Kaya diziyi senaryoyla ilgili rahatsızlıkları nedeniyle bırakmış; bardağı taşıran son nokta da Feriha’yı bekâret kontrolüne götürmeleri olmuş. Ayşegül Çıdamlı’ya göre kendisinin 20 katı para kazanan Hazal Kaya’nın bu ŞIMARIKLIĞININ nedeni arkadaş kurbanı olması, toyluğu yüzünden şöhreti kaldıramaması ve Mor Çatı’nın kurucularından olan annesi (?). Adaletin bu mu, her şey para mı be Ayşegül Hanım! Hep mi patriarkanın dediği olacak! Alacağın olsun, sürü sepet zorla kız yurtlarından hastanelere taşınan, sonra da ”iffetsizlik” yüzünden okuldan atılan kızlar kabuslarına girsin de artık bu ülkede kadınları bekâret kontrolüne göndermenin suç olduğunu söylesin inşallah!

 

 

İster istemez Aşk-ı Memnu’da gevrek kahkahaları, kibar tavırlarıyla aklımıza kazınan Ednan Bey’in Bihter’e en doğal hakkıymışçasına tecavüz etmesi, sonra da fermuarını çekip kendinden memnun bir tavırla uzaklaşması; Bir Bulut Olsam’da Melisa Sözen’i zincire vurmaktan kafasına silah dayamaya, tecavüzden tehdit ve stalker’lığa her tür zulme layık gören senaristlerin, erkek karakteri ‘Ne yapsın gariban, seviyor işte’ altmetniyle temize çıkarması gibi yüzlerce sahne gözümün önünden film şeridi gibi geçiyor. Şu haber doğruysa Hazal Kaya, Türk dizi tarihinin köhne, rezil tarihinde belki de en doğru düzgün davranışa imzasını atmış. Bunu genç yaşına, para ve iş kaybetme riskine, sanki olması gereken şey değil de kirli bir günahmış gibi feminist olduğunun ima edilmesine rağmen yapmış. Üstelik bir kişinin kararlılıkla ‘Ben sizin korkunç mesajınıza ortak olmak istemiyorum’ demesi sayesinde dizi ‘Adını Feriha Koydum – Emir’in Yolu’ gibi son bir çırpınışın ardından silinmiş gitmiş.

 

İnsanın gönlünden geçmiyor değil: Televizyonculuk tarihine şu olay Hazal Kaya Kanunları diye altın harflerle yazılsa da bütün kadın oyuncular uygulasa. Biz de cinsiyetçilikten, kadın düşmanlığından tırnaklarımızı kemirmeden bir dizi izleyebiliriz belki.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YSMS’leriniz Google’ın Yasaklı Kelimeler Listesiyle Güvende
SMS’leriniz Google’ın Yasaklı Kelimeler Listesiyle Güvende

Android, büyük aşkım, gel birbirimizin kelimelerini tamamlayalım.

TARİH

YNezihe Muhiddin Hanım Ne Alemde?
Nezihe Muhiddin Hanım Ne Alemde?

Seçme ve seçilme hakkını kazanmamızın 79. yıldönümünde 1935 yılından bir Nezihe Muhiddin röportajı...

MEYDAN

YAraba Aldığım Gün Kadın Oldum
Araba Aldığım Gün Kadın Oldum

'Çok güzelsin yavrum' dedi. O güne kadar sadece sakattım. Araba alınca birden kadın olmuştum. Güldüm, teşekkür ettim.

MEYDAN

YKadının Adı Devletten Siliniyor: Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Kapanıyor mu?
Kadının Adı Devletten Siliniyor: Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Kapanıyor mu?

27 Kasım 2013 günü haber ajanslarının yayınladığı haberlere göre AKP hükümeti, Meclis'teki Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nu (KEFEK) kapatıp, Aile ve Sosyal Politikalar Komisyonu’na dönüştürmek istiyor! Eşitiz basın açıklaması:

Bir de bunlar var

Biraz da Veganlık ve Feminizmin Kesişimselliğinden Bahsedelim
Korona Şoku ve Patriyarka – 2. Bölüm
Depremden Sonra “Kutsal Annelik”

Pin It on Pinterest