Android, büyük aşkım, gel birbirimizin kelimelerini tamamlayalım.

KÜLTÜR

SMS’leriniz Google’ın Yasaklı Kelimeler Listesiyle Güvende

Uterusundaki bir problem yüzünden hastanede morfin etkisinde yatan teyzeniz için iftar vaktinden önce tampon mu isteyeceksiniz? Android’lerde bulunan Google Klavye’nin yeni versiyonuyla işiniz zor… KitKat işletim sisteminin kaynak kodunda bulunan sansürlü kelimeler listesi cinsellik, doğurganlık sağlığı, uyuşuturucular, siyasi ideolojiler ve dinlerle ilgili karışık mesajlar veriyor.

 

Android’lerin daha hızlı SMS gönderebilmek için kelimelerinizi otomatik olarak tamamlama özelliği Kitkat’ın içindeki 165 bin kelimelik İngilizce bir sözlük üzerinden çalışıyor. Wired’ın haberine göre 1400 İngilizce kelime uygunsuz bulunarak bu listeye girememiş. Örneğin cinsel birleşme (intercourse), çiftleşme (coitus), argo sevişme diye de tercüme edebileceğimiz çivileme/mıhlama (screwing), hatta çok daha romantik bir ifadeyle ‘aşk yapma‘ (lovemaking) bile yazmaya çalışırsanız telefonunuzdan kelimelerinizi tamamlaması için yardım alamıyorsunuz. Gece 2’den sonra atılan hayırsız mesajlar için ‘Sabaha pişman olmayın. Emin misiniz?’ diye de sorsa tamamlanacak aslında tablo. Bir sonraki güncellemeye inşallah…

 

Yasaklı kelimeler listesinde ayrıca popo (butt) ve geek gibi soru işaretleri; Lig TV üyeliği olan kıraathanelerde duyabileceğiniz türden kadın düşmanı, homofobik küfürler; zengin bir yeraltı pornografi literatürü, kulakta müstehcen tınlamalar yaratan ‘gonadatrofia‘ gibi medikal terimler ve hayvan penisi (pizzle) gibi artık çağrışımın sınırlarını zorlayan imalar da var.

 

Google’ın yasaklı kelimeler listesi yalnızca cinsellikle ilgili yeni kapılar açmakla kalmıyor, aynı zamanda doğurganlık sağlığı ve genital bölgelerimizle ilgili daha masum olabilecek sohbetlerin kapısını da baştan kapatıyor. Külot (panty), sütyensiz (braless), Tampex, emzirme (lactation), hamile (preggers) gibi kelimeler de, rahim (uterus), cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STI) da listeye girmeye hak kazanmış.

 

Telefonu kurcalayanlardan biri kondom (condom) yazmaya çalışmış mesela. Önerilen kelimeler: Koşul (condition) ve kafa karışıklığı (confusion) olmuş. Bir kafa karışıklığı olduğu kesin de, bağlam yanlış be canım…

 

Mesajla göndermesi sakıncalı konular yalnızca cinsellikle ilgili değil tabii. Morfine ve demerol‘a kırmızı ışık yanarken, esrar, meth gibi uyuşturucular Google testinden geçiyor. Sünni ve iftar gibi kelimeler sansürlenirken, Müslümanlıkla ve diğer dinlerle ilgili pek çok kelime helal. Ku Klux Klan üyeleri için kullanılan Klansmen ve üstünlükçü diyebileceğimiz (diyebilir miyiz tam da emin olamadım daha iyi bir çevirisi var mıdır) supremacist gibi kelimeler engelliyken, Nazi’de sorun yok. Ayrıca iPhone yazarken kelimeniz tamamlanırken, Google’ın kendi ürünlerinden Chromebook, Zagat, AdMob yazdığınızda telefon imla hatası yaptığınızı düşünerek kırmızıyla altını çiziyor kelimelerin. Kullanıcı, otur sıfır!

 

Diyebilirsiniz ki bütün bunlarda ne var? Telefonların otomatik tamamlama özelliğinin kurbanı olup, ‘Tamam’ yerine ‘Tampon’ yazmayalım diye bizi düşünmüşler… Ama yanlış yazılmasının bir felaket olacağını düşündükleri kelimelerin büyük kısmının ya haftada bir gayet doğal olarak söyleyebileceğim  ya da bu liste olmasa muhtemelen hayatımın sonuna kadar öğrenmeden mutlu bir yaşam sürdürebileceğim kelimelerden oluşması iyi niyetli bir çabayı kötü bir şakaya çevirmiş.

 

Allahtan bu özellik kapatılabiliyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

TARİH

YNezihe Muhiddin Hanım Ne Alemde?
Nezihe Muhiddin Hanım Ne Alemde?

Seçme ve seçilme hakkını kazanmamızın 79. yıldönümünde 1935 yılından bir Nezihe Muhiddin röportajı...

MEYDAN

YAraba Aldığım Gün Kadın Oldum
Araba Aldığım Gün Kadın Oldum

'Çok güzelsin yavrum' dedi. O güne kadar sadece sakattım. Araba alınca birden kadın olmuştum. Güldüm, teşekkür ettim.

MEYDAN

YKadının Adı Devletten Siliniyor: Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Kapanıyor mu?
Kadının Adı Devletten Siliniyor: Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Kapanıyor mu?

27 Kasım 2013 günü haber ajanslarının yayınladığı haberlere göre AKP hükümeti, Meclis'teki Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nu (KEFEK) kapatıp, Aile ve Sosyal Politikalar Komisyonu’na dönüştürmek istiyor! Eşitiz basın açıklaması:

MEYDAN

YSömürgecinin Dilini Konuşmak Kendininkini Reddetmek Anlamına Geldiğinde
Sömürgecinin Dilini Konuşmak Kendininkini Reddetmek Anlamına Geldiğinde

"Böyle böyle Malayalam dili, kaçakçılığını yaptığımız bir şeye dönüştü. Hızlıca ceplerimize sokuşturduğumuz ve kimse görmeden yutmaya çalıştığımız bir şeye…"

Bir de bunlar var

I Will Survive ile Bambaşka Biri Arasındaki Fark
Laverne Cox, “Bana Caitlyn deyin” Vanity Fair kapağı üzerine
Jeremy Irons’ın Kafası Atmış

Pin It on Pinterest