27 Kasım 2013 günü haber ajanslarının yayınladığı haberlere göre AKP hükümeti, Meclis'teki Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nu (KEFEK) kapatıp, Aile ve Sosyal Politikalar Komisyonu’na dönüştürmek istiyor! Eşitiz basın açıklaması:

MEYDAN

Kadının Adı Devletten Siliniyor: Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Kapanıyor mu?

14 Ekim 2013 günü Anadolu Ajansı’nın yayınladığı haberlere göre AKP hükümeti, TBMM içtüzüğünde değişiklik yaparak Meclis’teki Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nu (KEFEK) kapatıp; Aile ve Sosyal Politikalar Komisyonu’na dönüştürmek istiyor!

 

Türkiye kadın hareketinin yıllar süren mücadeleleri ile devlet mekanizması içinde kurulan üç kadın kurumu da sırasıyla yok ediliyor. Önce 2011’de Kadından Sorumlu Devlet Bakanlığı’nın isminden kadın kelimesi silinerek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na dönüştürüldü. Şimdi de TBMM bünyesindeki kadın komisyonu (KEFEK) kapatılıp yerine “Aile ve Sosyal Politikalar Komisyonu” kurulmaya çalışılıyor. Devlet mekanizması içinde adında “kadın” sözcüğü kalan tek kurum KSGM (Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü) ise iyice işlevsizleştirilmiş durumda, kapatıldı kapatılacak.

 

Açıkça bellidir ki, devlet mekanizması içinde tek bir “kadın” kurumu bırakılmak istenmiyor. Kadının adı, devletten siliniyor.

 

Başta BM Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Tasfiyesi Sözleşmesi (CEDAW) olmak üzere Türkiye’nin tarafı olduğu pek çok sözleşme ve üyesi olduğu birçok uluslararası örgüt kadın-erkek eşitliğinin sağlanması için ulusal mekanizmalar kurulması yükümlülüğü getirmektedir. Mevcut mekanizmaları güçlendirmek yerine, varolanları da yok etmenin kadın karşıtı bir politika olduğu açıktır.

 

Artık Yeter!
Kadınlarla ilgili devlet kurumlarının korunması ve kadınların karar mekanizmalarında temsilinin sağlanması, TBMM’deki tüm siyasi partilerin ve milletvekillerinin ortak sorumluluğudur. Hepsini, bu girişimden derhal vazgeçilmesi için göreve çağırıyoruz.

 

Hükümetten acilen açıklama bekliyoruz!

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YSMS’leriniz Google’ın Yasaklı Kelimeler Listesiyle Güvende
SMS’leriniz Google’ın Yasaklı Kelimeler Listesiyle Güvende

Android, büyük aşkım, gel birbirimizin kelimelerini tamamlayalım.

TARİH

YNezihe Muhiddin Hanım Ne Alemde?
Nezihe Muhiddin Hanım Ne Alemde?

Seçme ve seçilme hakkını kazanmamızın 79. yıldönümünde 1935 yılından bir Nezihe Muhiddin röportajı...

MEYDAN

YAraba Aldığım Gün Kadın Oldum
Araba Aldığım Gün Kadın Oldum

'Çok güzelsin yavrum' dedi. O güne kadar sadece sakattım. Araba alınca birden kadın olmuştum. Güldüm, teşekkür ettim.

MEYDAN

YSömürgecinin Dilini Konuşmak Kendininkini Reddetmek Anlamına Geldiğinde
Sömürgecinin Dilini Konuşmak Kendininkini Reddetmek Anlamına Geldiğinde

"Böyle böyle Malayalam dili, kaçakçılığını yaptığımız bir şeye dönüştü. Hızlıca ceplerimize sokuşturduğumuz ve kimse görmeden yutmaya çalıştığımız bir şeye…"

Bir de bunlar var

Paris’te Eşit Miyiz? Baldwin ve Charlie Hebdo Üzerine
Kutsal Mekanda Kadınlar 2: Kuzguncuk Cami’nde “Fitne” Üzerine
Gece Yürüyüşü Öncesi Isınma Şarkıları

Pin It on Pinterest