Ardından hatırlanacak eserler bırakanların aksine, kadınların mirası onların olmadığı hayatlarda mücadelelerin içinde varlığını sürdürüyor.

ECİNNİLİK

Yol Arkadaşlığından Yol Ayrımına ve Yeni Yollara

Yas tutma süreçlerinde akla en çok gelen sorulardan biri sanırım: Tam olarak neye ağlıyoruz? Artık hayatta olmayanın gidişine mi, onsuz hayata devam etmek zorunda kalan oluşumuza mı? Nihan (Katipoğlu) özelinde bu sorunun cevabı her zaman ikisi de oldu.

 

Arkadaşlıklar çoğu zaman politiktir. Bir eylem için bir araya gelen kalabalığın içinden çıkan arkadaşlıklar kadar, ülkenin ve şartların derdine düşerken kendiliğinden yeşeren arkadaşlıklar da. Nihan’la arkadaşlığımızın başlangıcı 10 yılın üzerinde olsa da; bazı dönemler sık görüşürken, bazı dönemlerde sadece tanışık iki insan gibi arada karşılaşmalarla sürmüş, Susma Bitsin’in kurulmasıyla son 3 yılda yol arkadaşlığına dönüşmüştü. Ve de arkadaşlığın politik oluşunu en çok deneyimlediğim insanlardan biri olmuştu. Bir insanla birlikte mücadele ettiğinizde ve de o mücadeleyi hayatınızın merkezine koyduğunuz bir dönem geçirdiğinizde, attığı her adım daha da hayranlık uyandıran anlara dönüşebiliyor. Ölümü her an hatırlatan bir hastalıkla birlikte yaşarken hep daha cesur oluşuna, sorgulamaktan yolumuzu bulamadığımız anlarda açığa çıkarttığı umursamazlığa, bir an olsun dindirmediği kahkahasına ya da hiçbir şeye enerjisi yokken Susma Bitsin toplantılarına moderasyon yapacağı için sürdüğü kırmızı rujuna hep hayranlıkla bakardım. En çok da, erkek şiddetine maruz kalan kadınların yaptığı ifşalardan söz ederken, sessiz kalmayı seçen ya da kalmak zorunda kalan kadınların cesaretini ısrarla anımsattığında.

 

9 Ağustos sabahı hastaneye koşarken hissettiğim öfkenin, olmayan hukuka yenilmenin öfkesini paylaşarak uyuyamadığımız o gecelerin sabahıyla bir akrabalığı vardı. Nihan’ı 13 Ağustos’ta kaybettik ve yol arkadaşlığımıza bir yol ayrımı girdi. Onsuz da olsa yeni bir yola girişin gerçekliğini kabullenmek zaman aldı, almaya devam ediyor. Ardından hatırlanacak eserler bırakanların aksine, kadınların mirası onların olmadığı hayatlarda mücadelelerin içinde varlığını sürdürüyor. Nihan da kahkahasıyla, zekasıyla ve hatıralarayla; mücadelemizde bizimle yeni yollarda yürümeye devam edecek.

 

 

Fotoğraflar: Gizem Bayıksel

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YLilly Wachowski’ye göre The Matrix Neden bir Trans Hikâyesi?
Lilly Wachowski’ye göre The Matrix Neden bir Trans Hikâyesi?

Tamamen dönüşüm arzusuyla ilgili bir The Matrix düşüncemiz vardı ama bu düşünce henüz açılmamış olmanın verdiği gizli bir bakış açısından geliyordu.

MEYDAN

YAradığınız O Güç Eskisi Kadar Ulaşılabilir Değil
Aradığınız O Güç Eskisi Kadar Ulaşılabilir Değil

Dışarıdaki her Weinstein için sessiz kalmamayı seçen, sessiz kalınması gerekmeyen bir dünyayı ören ve onlarla mücadele eden kadınlar var.

Bir de bunlar var

Surdibi’nde Kedilere Özel Salon et Salle à Manger
Yeniden Başlasın
Konuşmamız Gereken Bir Konu Var: Âdet Düzenimiz

Pin It on Pinterest