Balkanlar ve Türkiye'de, bu coğrafyaların toprağına özel, yokolmasın diye korunan ve geliştirilen geleneksel ürün ve lezzetlerin haritası çıkarılmış.

MEYDAN

Yerli Malı Yurdum Haritası

 

İtalya muhabiriniz Slow Food Terra Madre (Toprak Ana) konferansından bildiriyor. Burada dünyanın her yerinden insanlar ürünlerini paylaşıyor, üretim-tüketim sorunlarını tartışıyor ve koruma politikaları geliştirmeye çalışıyorlar.

 

Bu konferansın bir parçası olarak Balkanlar ve Türkiye topraklarına özgü olan, yokolmasın diye korunan ve geliştirilen geleneksel ürün ve lezzetlerin haritası çıkarılmış. Ana görselde bulunan Türkiye ve Balkanlar haritasına baktığınızda ilk dikkat çeken (mizacınıza göre ya bardağın dolusu ya da boşu oluyor) haritadaki boşlukla renkli kısımlar arasındaki derin tezat. Siz Türkiye’deki devasa boşluğu mu görüyorsunuz, Balkanlar’daki cıvıl cıvıllığı mi?

 

balkan

 

türkiye har

 

 

boşluk

 

Önce doluyu da görseniz,  bir süre sonra Türkiye’deki boşluğa bakışlarınız gelip yerleşecek ve şu soruyu soracaksınız: Etiyle, sütüyle, meyvesi sebzesiyle, balıyla, yoğurduyla bunca övünen Türkiye’nin haritası neden boş? Bir batıya Ege’ye bakıyoruz, bir de doğuya, şükür kendi insiyatifleriyle ürününe sahip çıkan insanlar var.

 

Karadeniz’de bir tutam tahıl ve tütsülenmiş et var. Ege’de üzüm çeşitleri, meyve, ekmek, büyükbaş hayvancılık ve zeytin ürünleri (ısrarla ortadan kaldırılmaya çalışsalar da) var.

 

ege

 

Doğu Anadolu’da ise, büyükbaş hayvancılık, bal ve peynir (mesela yaşasın Kars gravyeri! yaşasın karakovan balı!) üretimi var.

 

doğu

 

 

Ege ve Doğu Anadolu’daki bu ürünlerin ayrıntısına bir sonraki yazımda geleceğim. Üreticileri dinlemek kadar ilham veren bir şey yok sanırım…

 

Ama şimdilik şu sorularla aranızdan ayrılıyorum: Yüzlerce yıldır ekilen biçilen, medeniyetlerin beşiği denen bu Anadolu’da üretime ne oldu? Bu harita neden boş? Sirke, şarap, şifalı bitkiler, peynirler, yağlar, balıklar ve diğer tüm nimetler nerede? Bu harita neden boş?  Bu harita neden boş?  Bu harita neden boş?  Bu harita neden boş?  Bu harita neden boş?  Bu harita neden boş?  Bu harita neden boş?

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YHer Gün Yeniden Kurduğumuz Bir Şehrin, Bir Dünyanın Yerlisi Olmak
Her Gün Yeniden Kurduğumuz Bir Şehrin, Bir Dünyanın Yerlisi Olmak

Bu 25 Kasım’da hatıramıza, buluşmalarımızın ve hür bir geleceğin hayaline sarılıyorum.

TARİH

YJames Baldwin’le Tanıştığım O Gün
James Baldwin’le Tanıştığım O Gün

Beni geri çektiği o yer ve zaman, makulen umabileceğim tek şeyin aldığım her davette ancak hizmet etmek için orada olabileceğimi söylüyordu.

MEYDAN

YEvet, Polisi Lağvedelim
Evet, Polisi Lağvedelim

Çünkü reformlar işe yaramayacak.

MEYDAN

YBiraz Sakinleşebilir Miyiz?
Biraz Sakinleşebilir Miyiz?

İnsanlar genelde beni felaket tellalı gibi görüyor, bana kızıyorlar. Felaket tellalı değilim ben. Eğer bakmazsan, değiştiremezsin. Gözünün içine bakacaksın.

Bir de bunlar var

“Ruhunuzu Satabilir Misiniz?” Kazım Birdal Tüfekçi’yle Vicdani Reddi Üzerine
Betül Celep 29 Mart 2017 Basın Açıklaması: Boyun Eğmeyeceğim
Kadın Cinayetleri ve “Veriye Dayalı” Siyaset

Pin It on Pinterest