Türkiye’de medyadan beklentilerim fazla değil aslında.

MEYDAN

Başlığa Grup Seks Koyarsam Yazımı Okur Musunuz?

Kürt sorununa dair haberleri yeri geldikçe cinsiyet rollerine ait tabular ve homofobiyle beslemek Türkiye’de ayrı ayrı haberciden, editörden ve yazı işleri müdüründen bağımsız, kurumsal olarak medyayla ilgili bir görev bilinci hali. Fakat bu sefer işin rengi değişik; bu sefer galeri var.

 

Türkiye’de medyadan beklentilerim fazla değil aslında. Doğruluk ve dürüstlük beklemiyorum (merak ediyorsanız cesaret de o cümleden); bir bilgiye çok ihtiyacım varsa bir şekilde kendim öğrenmeye çalışıyorum, öğrenemezsem de kısmet artık. Bilginin doğru yorumuna ulaşmaya çalışıyorsam en az iki, tercihen üç-dört kaynaktan okuyup, belli bir toplama ve bölme işlemiyle takribi doğruya erişme konusunda antremanlıyım. Başlık, içerik ve görsel arasında herhangi bir uyum ya da tutarlılık beklemiyorum. Yazıyla ilgisi olmayan başlıkların vaktimi çalmasına alıştım. Uydurulmuş alıntıları gerçek olanlardan az çok ayırabiliyorum ya da bir alıntının tam olarak o şekilde söylendiğine hiçbir zaman peşinen inanmıyorum (tam bir manyak profili çiziyorsam sorumlular utansın!). Köşe yazarlarının işledikleri konularda doğrusu-yanlışı olan olguları gerçekmiş gibi sunmadan önce internetten kontrol etmelerini beklemekten vazgeçtim. Haberlerde bağlam aramıyorum, çok lazımsa onu da kendimiz araştırabiliyoruz. Son dakika haberlerinde, sosyal medyadan gazı alıp alevlenen toplumu sakinleştirmesini de beklemiyorum medyadan. Konusu açılmışken son dakika haberlerin büyük, önemli gelişmeler olması da gerçekçi bir ümit değil.

 

Yani ben İŞTE O GÖRÜNTÜLER’den şoke olmuyorum. Ama istisnalar oluyor; bu size bahsini etmek istediğim de geçen hafta HaberTürk’te çıkan, dağdaki PKK’lıların çarpık (cinsel) ilişkileri haberi. İstisna olan haberin konusu değil, “Kandil’de grup seks partisi” hayli rutin bir konu sayılır. Arada bir hafıza tazelemek, militan Kürtlerin arasında da eşcinsel olsun hetero olsun cinsel münasebet yaşandığı gibi hakikaten de kan dondurucu gerçekleri hatırlamak faydalı olmuyor değil. Sonuçta Kürt sorunu çözülecekse bu detaylar mühim. Fakat bu sefer işin rengi değişik; bu sefer galeri var.

 

 

Tıklayalım.

 

 

Tıkladık.

 

Başlık fotoğraf galerisi başlığı olunca okuyucu fotoğraflardan lezbiyen-gay ilişkileri, grup seks görüntüleri görecek sanıyor, şaşırıyor; amaç bu. Davetkar üç noktası bile var. Ama işte fotoğraflara gidince asıl şoku yaşıyoruz: Halay. Halay çekiyorlar sayın okuyucu. İKİ KADIN. HALAY ÇEKİYOR. Her tarafından grup seks, eşcinsel ilişki ve tabi bölücülük akan, evlerden ırak iki kişilik bir halay. Kısa bir kendimize gelme molası alalım mı?

 

İŞTE O HALAY! (temsili).

 

O GÖRÜNTÜLER’e (sarılarak kemaraya baktıkları bir tanesi dışında pantolon gömlek giymiş iki kadının halıyla kaplı bir odada halay çektiği 18 fotoğraf – sanırım bilgisayarımıza indirip ya da çıktısını alıp hızlıca geçince hareketli görüntü elde edebiliyoruz; Haber Türk’ün dev hizmeti) doya doya baktıysak haber metnine geri gidelim. Şaşırtıcı bilgiler vaadedilmişti. T.T. tüm bildiklerini anlatmak istiyordu.

 

Haberde itirafçının canlı bomba eğitimi, ağır silahların tedariki, ülkeler arası silah kaçakçılığı, Suriye, ABD askerinin Irak’taki faaliyetleri hakkında söylediklerine de çok kısaca değinilmiş ama sonuçta bunlar ikincil önemde konular olduğundan ve açıkçası şaşırtıcı bir yanı da bulunmadığından, haberin diğer yarısı manşette bize ünlemlerle vaadedilen “çarpık ilişkilere” ayrılmış. Buradan İranlı PKK mensuplarının grup sekse duydukları özel merakı ve PKK içinde bu noktada -TSK’ninkinden başarılı olmasın- yine de başarıyla devreye girmiş bir suç ve ceza sistemi olduğunu öğreniyoruz. Kısa günün karı.

 

Bu haberi yazıp bir de övünçle imzasını atan gazetecinin yanı sıra işin editör ve yazı işleri boyutu da var diye kara kara düşünürken bir de arşive bakayım dedim. Kürt sorununa dair haberleri yeri geldikçe cinsiyet rollerine ait tabular ve homofobiyle beslemek -PKK algısı büyük oranda değişmez olan Türklerden de çok Kürt okuyucu gözönünde bulundurularak- Türkiye’de ayrı ayrı haberciden, editörden ve yazı işleri müdüründen bağımsız, kurumsal olarak medyayla ilgili bir görev bilinci hali. Ocak 1998’de Hürriyet’te yayınlanan aşağıdaki haber, konu Kürt/PKK sorunu olunca medyanın ordudan ve devletten bile daha dirençli olduğunun kanıtı gibi.

 

PKK içinde sapık ilişki

PKK içinde lezbiyen ve homoseksüel kadro oluştu

 

Genelkurmay Başkanlığı ‘‘Songül’’ kod adlı itirafçının çarpıcı açıklamalarını bildiri haline getirip, köy ve mezralarda dağıtmaya başladı. Kadın-erkek ilişkileri konusundaki yasağa komutan düzeyindekilerin uymadığının belirtildiği itirafta, ‘‘Yoz ilişkiler arttı. Homoseksüel ve lezbiyen ilişkiler çok yaygın’’ denildi.

 

Mesele cinsiyet rolleri, cinsel şiddet ya da homofobi olduğunda, PKK’nın 30 senelik tarihi süresince bir kısmı kemikleşmiş, bir kısmı değiştirilen ya da dönüştürülen, bir kısmı örgüt içinde de gizlenmeye çalışılan sorunlar olduğu, halen örgüt mensubu olan ya da örgütten kopmuş kişilerin anlattıklarından aşikar. Bunları öğrenmek ve anlamak için “PKK içinde sapık ilişki” formülünün bir işe yaramayacağı daha da aşikar. Medyanın tavrı için sizi önce Hürriyet’te 2004’te çıkan “Kandil’de kadın bilinci Kürtçülüğü aştı” başlıklı, örgüt üyeleriyle yapılan söyleşinin, üstüne de ondan iki sene sonra yayınlanan “Kandil Dağı’ndan yaşanmış tecavüz hikayeleri” söyleşi derlemesinin dillerini ayrı ayrı incelemeye davet ediyorum.

 

Haber Türk’e geri dönecek olursak, buradan kendilerine bari halay galerisinin anahtar kelimelerini düzeltmeleri için ricada bulunuyorum. Bari onu doğru yapın. Lütfen.

 

Şu anki hali: itirafçı, PKK, Kandil, PKKlı, Terör örgütü, KDP,Ahmet Malazgirt
Olması gereken: lezbiyen, grup, ilişki, İranlı, seks, bayan

 

Böylesi hakikati daha iyi yansıttı. Kalite yağmurlarında beraber yıkanacağımız bir sonraki şok habere dek hoşçakalın beş harfliler, her nerede bilgileniyor ya da bilgilendiriliyorsanız.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YFransız Kadınlardan Bildiri: Sataşma Özgürlüğü, Cinsel Özgürlüğün Vazgeçilmezidir
Fransız Kadınlardan Bildiri: Sataşma Özgürlüğü, Cinsel Özgürlüğün Vazgeçilmezidir

"Erkek düşmanlığı ve cinsellik karşıtlığına bürünen bir feminizmde biz yokuz."

MEYDAN

YBiraz da Erkekler Anlatsın
Biraz da Erkekler Anlatsın

Anlat anlat bitmeyen cinsel taciz mağduriyeti paylaşımlarından daralan yorgun ruhlar için bir öneri: Biraz da erkekler anlatsın.

Bir de bunlar var

AMK Çılgın Türkler ve Bir Hatırlatma
İnterseksler Vardır! (1)*: “Siz Size Düşeni Yapıyor musunuz?
Depremin LGBTİ+sı: Antep Queer ile depremden sonra dayanışma ağları üzerine söyleşi

Pin It on Pinterest