Fotoğraf sanatçısının moda fotoğrafı çekmesi ressamların komisyonla soylu portresi yapmasının bugünkü karşılığı sayılabilir mi?

SANAT

Victoria Beckham’ın Yeni Sezonu Todd Hido’nun Gözünden

Yaratıcı başlık olsun diye ıkınıp sonra arşivde listeleyince yazının ne hakkında olduğunu benim bile kesinlikle anlayamadığımı farkettim. Artık neyse o. (Sözünü tutmayacaktı) Tasarımcı Victoria Beckham, 2014 kış koleksiyonunun fotoğrafları için inadına cilalı bir moda çekimi yapmak yerine bu sefer fotoğraf sanatçısı Todd Hido ile çalışmış. Fotoğraflar hem Hido’nun “sis bombalı Hopper” diyeceğim arazi fotoğraflarından, hem de gümüşi iç mekanlarından bir şeyler taşıyor, çok güzel olmuş:

 

hido1 hido2 hido3 hido4 hido5 hido6

 

Sanat fotoğrafçısının elinden moda fotoğrafı nosyonunu daha önce Bottega Veneta’nın reklam çekimlerinde Nan Goldin’in Hollanda resmiyle ince hesaplaşması, ya da Tina Barney’nin kendi fotoğraflarındaki pastel aile gerginliğini pembe pilelerle canlandırması biçiminde görmüştük. Fotoğraf sanatçısının moda fotoğrafı çekmesi ressamların komisyonla soylu portresi yapmasının bugünkü karşılığı sayılabilir mi? Umarım öyledir, bence endüstri tarafından cesaretlendirilmesi gereken bir adet ve sonuçları muhteşem oluyor.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YBu Resim Gitmeli Mi?
Bu Resim Gitmeli Mi?

Sanatçı Hannah Black'in siyah bir çocuk cesedini tasvir eden sanat eserinin var oluşunu ve sergilenmesini eleştirdiği açık mektubundan hareketle: "onurlandırmak" ve "lafı ağzına tıkmak" arasındaki ince çizgi nerede durur?

KÜLTÜR

YMary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar
Mary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar

Cambridge Üniversitesi Klasikler Profesörü Mary Beard'ın konuşması: Kadınlar Antik Yunan'dan bugüne güçle nasıl ilişkilendi?

SANAT

YÖlüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann
Ölüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann

Renate Bertlmann, 1970’lerde bir çok çağdaşı gibi 1968’in devrimci atmosferi ve ikinci dalga feminizmin gücüyle kadın bedenini bir kutlama ve devrim aracı olarak yeniden kurgulayan eserler üretmiş.

SANAT

YGüncel Kızlar (1977)
Güncel Kızlar (1977)

Vintage sarısı, yalnızca çözülmüş meselelere, başarıyla alınmış haklara mı değer?

Bir de bunlar var

Sevgi Soysal: Öyle çok şey düşünüyorum ki
Masal Ressamı Deniz Bilgin
İşitebildiğine Şükrettiren Biblo Miksi: Kadın Reggaeciler

Pin It on Pinterest