Bacım zor durumda, karşıya geçmek için bir 5 TL'niz varsa en yakın zamanda size geri gönderecek.

MEYDAN

Sevgi Bakanlığı

Kadından DA sorumlu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yakın zamanda yayınladığı iki kamu spotuyla dertlerimize derman, kanayan yaralarımıza merhem olacağının işaretlerini vermeye başlamış.

 

 

İlk videomuzda hayatın zorlu labirentlerinde kaybolmuş küçük kız çocukları, kucaklarında bebekleriyle anneler, tekerlekli sandalyesinde genç bir adam, bir savaş gazisi ve torununu özleyen yaşlı bir teyze görüyoruz. Hepsinin hasreti mutlu bir aile, sıcak bir yuva. Bakanlığımızın kırmızı bekâret kemeriyle sarıp sarmalanan bu insanlar (tamam biraz fazla okuyor olabilirim) neşeli bir müzik eşliğinde birbirleriyle kucaklaştıktan sonra sloganımız geliyor: Kimsenin kaybolmasına izin vermeyiz. Çünkü biz büyük bir aileyiz. Neşeli Günler, Gülen Gözler tipi aile içinde çocukların kirli sırlarından, kadınların yaşadığı şiddetin sorumlularından, eğitim zayiatlarından, neden savaşmak zorunda olduğumuzdan bahsetmeyiz biz. Biraz ‘vatan sağolsun’, biraz ‘kol kırılır yen içinde kalır’, biraz da ‘karşıdan karşıya geçmenize yardım edelim’le görüntüyü kurtarır, hep birlikte cibicibiciks diye gülümseyerek kameraya poz veririz. Mutlu son!

 

 

İkinci videomuzda ise Cihangir sokaklarında ‘hiç istemediği halde’ evini terk etmek zorunda kalmış bir kadınla tanışıyoruz. Bu vurguyu yapmasak, artist olmak için evden kaçan bir şıllık olduğunu da düşünebileceğimiz için altını çizmek önemli. Muhtemelen kocasından şiddet görmüş, ama bu ufak detayların üzerinde durup ağzımızın tadını kaçırmayalım. Gerek yok. Sonuçta, bacım zor durumda, karşıya geçmek için bir 5 TL’niz varsa en yakın zamanda size geri gönderecek. Maksat arkadaşımızın işi görülsün.

 

 

Birşeyler oluyor. İçimizi ısıtması, gözlerimizi doldurması, her şeyin daha iyi olacağına dair umutlandırması gereken şeyler. Merhamet, şefkat, kardeşlik… Neredeyse bu yuva sıcaklığından etkilenmediğim için taş kalbimi söküp atacağım. Ama işte Sevgi Bakanlığı’nın labirentlerinde seraplara sarılmaktansa, labirentleri yıkmanın yollarını aramak, o labirentleri inşa edenlere ‘Bunun suçlusu sensin’ demek, yaraları sardıktan sonra kalkıp, kimsenin eli üzerimizde olmadan kendi başımıza ayakta durabilir hale gelmek de var.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YSMS’leriniz Google’ın Yasaklı Kelimeler Listesiyle Güvende
SMS’leriniz Google’ın Yasaklı Kelimeler Listesiyle Güvende

Android, büyük aşkım, gel birbirimizin kelimelerini tamamlayalım.

TARİH

YNezihe Muhiddin Hanım Ne Alemde?
Nezihe Muhiddin Hanım Ne Alemde?

Seçme ve seçilme hakkını kazanmamızın 79. yıldönümünde 1935 yılından bir Nezihe Muhiddin röportajı...

MEYDAN

YAraba Aldığım Gün Kadın Oldum
Araba Aldığım Gün Kadın Oldum

'Çok güzelsin yavrum' dedi. O güne kadar sadece sakattım. Araba alınca birden kadın olmuştum. Güldüm, teşekkür ettim.

MEYDAN

YKadının Adı Devletten Siliniyor: Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Kapanıyor mu?
Kadının Adı Devletten Siliniyor: Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Kapanıyor mu?

27 Kasım 2013 günü haber ajanslarının yayınladığı haberlere göre AKP hükümeti, Meclis'teki Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nu (KEFEK) kapatıp, Aile ve Sosyal Politikalar Komisyonu’na dönüştürmek istiyor! Eşitiz basın açıklaması:

Bir de bunlar var

“Türk Kadını, İslam Kadını Böyle Yapar”
DNA’sı Silinmiş Evlatların Mezarı
İnternet Politikalarımızın Ekonomi Politikalarımızla İlişkisi Sıfır

Pin It on Pinterest