Tenis devleri Serena ve Venus Williams kardeşler miniminnacıkken...

ECİNNİLİK

YAZI

Serena ve Venus Küçükken

 
Yukarıdaki videoda efsanevi tenisçi kızkardeşler Serena ve Venus Williams yedi ve sekiz yaşında, kariyer yumurtasından çıkmak üzereyken görülüyorlar. Videonun mükemmelliği sadece bundan değil. Görüntüler Venus ve Serena’nın babası ve aynı zamanda antrenörü Richard Williams tarafından, derslerini videodan takip ettikleri bir tenis gurusuna kızların yeteneklerini göstermek için bizzat evin etrafında ve mahalle kortlarında çekilmiş. Baba Williams videoda Venus ve Serena’yı tanıtırken tenis gurusu Vic Braden’a şöyle sesleniyor: “Kasette ‘İzleyin, cuma gününe kadar iyi bir tenisçi olacaksınız’ diyorsunuz ama bakın ne oldu, biz daha Salı gününden iyi tenisçi olduk bile. Video dersleriniz o kadar iyi.” (Son iltifat kızlar Braden’ın kampına davet edilsin diye şık ve kurnaz bir dokunuş tabii ki)

 

Kızların yeteneklerini gösterdikleri tenis kortu ise Williams ailesinin yaşadığı, Los Angeles’ın çeteleri ve cinayetleriyle meşhur Compton bölgesinde. Arada bir çatışma çıktığında kızlar kortta yere yatıyorlarmış hemen. Ailecek Compton’la bağları o kadar kuvvetli ki, Richard Williams Serena 2000 senesinde Lindsay Davenport’u yenip Wimbledon’a çıkma hakkı kazandığında seyircilerin arasında zıplayıp “COMPTON’DAN ÇIKMA!!” (“Straight outta Compton!”) diye bağırıyor, Serena’nın bir galibiyetinden sonra iki-üç saniye kadar Compton bölgesinin çete geleneğinden gelen Crips dansı yapmasını ise şuradan izleyebilirsiniz. Bu kısacık dans yüzünden Serena epey eleştirildi, bir kısım insan ünlü bir tenis oyuncusunun kanlı çete kültürüne gönderme yapmasından rahatsızlık duydu, bir başka grup ise asıl rahatsızlığın siyah ve başarılı bir insanın köklerini kucaklama cüreti göstermesinden kaynaklandığını iddia etti. Ama kabul edelim ki Serena’nın dansı biraz harika ve aynen videodaki ufaklığın yapacağı türden inatçı bir hareket.

 

Küçük Venus ve Serena’nın babaları tarafından skeçvari bir tutuklukla sunulduğu video görüntüleri her anlamda gayretin mükemmel bir kanıtı. İnsan izlerken heyecanlanmadan edemiyor, işte o kızlar büyüyüp tenis dünyasına kazık çakacaklar. Tavır belli, aynen videonun başındaki gibi, eller belde, gözler ileride.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YBu Resim Gitmeli Mi?
Bu Resim Gitmeli Mi?

Sanatçı Hannah Black'in siyah bir çocuk cesedini tasvir eden sanat eserinin var oluşunu ve sergilenmesini eleştirdiği açık mektubundan hareketle: "onurlandırmak" ve "lafı ağzına tıkmak" arasındaki ince çizgi nerede durur?

KÜLTÜR

YMary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar
Mary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar

Cambridge Üniversitesi Klasikler Profesörü Mary Beard'ın konuşması: Kadınlar Antik Yunan'dan bugüne güçle nasıl ilişkilendi?

SANAT

YÖlüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann
Ölüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann

Renate Bertlmann, 1970’lerde bir çok çağdaşı gibi 1968’in devrimci atmosferi ve ikinci dalga feminizmin gücüyle kadın bedenini bir kutlama ve devrim aracı olarak yeniden kurgulayan eserler üretmiş.

SANAT

YGüncel Kızlar (1977)
Güncel Kızlar (1977)

Vintage sarısı, yalnızca çözülmüş meselelere, başarıyla alınmış haklara mı değer?

Bir de bunlar var

Ryan Gosling Kahvaltısını Düzgün Yemiyor
Röportaj: Suyun Kaybolduğu Yer Mağara
Yeni Süperkahramanınız, İhanetçi Köpek Adam

Pin It on Pinterest