Yanlışın neresinden dönmesek de olur?

ECİNNİLİK

Yanlışlıkla Yarı Maraton Koştum, Mutluyum!

LeeAdianez Rodriguez ile tanışın. New York’ta yaşıyor, 6. sınıf öğrencisi, 12 yaşında bir koşucu. Geçtiğimiz hafta sonu bir yarışa katıldı ve sadece ulusal değil, uluslararası basına da konu oldu.

 

LeeAdianez Rodriguez 5 kilometre koşmak üzere kaydolduğu yarışa geç kaldığını sanmış o gün. Annesi onu arabayla sokağın köşesinde bıraktığı gibi park yeri aramaya gitmiş. Lee de koşan birtakım insanlar görüp, aralarına dalmış doğrudan. Fakat koş koş bitmiyor, “bu nasıl 5 kilometre” diye düşünürken, yanıbaşında koşan bir kadına sormuş sonunda: “Ya bu koşu daha ne kadar sürecek?” Kadın da demiş ki: 21 kilometre kadar! Lee’yi  basına konu haline getiren de işte bu an kafasından geçenler ve verdiği karar: “21 kilometre? Yarı maraton mu? Eh, napalım onu da koşayım.” Derecesi de, yaşı ve hazırlıksızlığına rağmen hiç fena değil: 2:43:31.

 

Arabasını park ettikten sonra 5K parkuruna katılanları seyretmeye gelen ve bitirenlerin arasında kızını bir türlü göremeyen anne telaşlanıyor haliyle. Olay polise yansıyor. Lee’nin adı heryerde anons ediliyor ve sonunda bulunuyor. Motorsikletle Lee’nin yanına gelen polis “annen seni merak ediyor çok” diyor. O da “Biliyorum ama bunu bitirmek zorundayım” diyor.

 

Lee’ye, resmi kayıtlı olmamasına rağmen, yarı maraton madalyasını da vermişler. Herhalde esas madalya gözüne kestirdiği hedefin, dört katına ulaşmış olduğunu görmektir. Yanlış grupla koşmasının nedeni de, geç kaldığını düşündüğü yarışa, aslında erken dahil olmuş olması. 5K, bu uzun mesafecilerin ardından başlıyormuş meğer.

 

Mesafeleri böyle 5 kilometre, 21 kilometre  diye yazıyla ifade edince çok anlamlı gelmeyebilir de, o arada sahiden büyük fark var.  “Napalım koşalım” dediği yerden itibaren sadece bedensel değil, müthiş bir zihinsel efor da sarf etmiş olmalı. Bıraksa kimse ona “neden bıraktın?” da demeyecek? Yanlıştan dönmeyerek de kârlı çıkılıyormuş böyle. İçinizdeki cimcimeyi dinleyin sevgili 5Harfliler.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

TARİH

YKarpuz Kabuğundan Taç
Karpuz Kabuğundan Taç

Maraton yüzen ilk kadın sporcu Canan Ateş, 1979'da katıldığı bir TRT programında yüzücülük kariyerini anlatıyor.

ECİNNİLİK

YAnnesi Amelya Hanım’ı Oynarken Adile Naşit
Annesi Amelya Hanım’ı Oynarken Adile Naşit

Annesi Amelya Hanım rolünde Adile Naşit kendi çocukluğuna bakıyor.

SANAT

YSöyleşi: Şövket Elekberova, Pıçıldaşın Lepeler
Söyleşi: Şövket Elekberova, Pıçıldaşın Lepeler

Sovyet Azerbaycanı'nın efsanevi ismi Şövket Elekberova'nın bu şarkısı neler anlatıyor?

ECİNNİLİK

YSanal Ev İşleri Sergisi: Sonsuz Patates
Sanal Ev İşleri Sergisi: Sonsuz Patates

Ne yapalım, nasıl yapalım da görünür hale getirelim ev işlerine gömdüğümüz zamanı? 

Bir de bunlar var

Sevelim Sevilelim Banknotu
Kezban Paris’te (olmasa da Avignon’da)
“Gene Başladı Bizim Erkek Düşmanı”

Pin It on Pinterest