Antalya'da bir AVM'de kadınlara özel 'pembe' boyalı, genişliği normale göre 1 metre daha fazla olan park yeri hizmete girmiş.

KÜLTÜR

Kadınlara Özel Otopark

 

Antalya’da geçtiğimiz Ağustos ayında açılan Markantalya AVM, otoparkta kadınlar için ‘pembe park’ alanları oluşturmuş ve üzerine şapkalı kadın figürü kondurmuş. Daha da önemlisi kadın şoförler daha rahat park etsin diye park yerlerini normalden 1 metre daha geniş yapmış.

 

Çin, Almanya, İngiltere gibi ülkelerde benzer örneklerin olduğunu söyleyen tasarımcı Kadir Benek ‘uygulanan sistemi nasıl yapacağımızı araştırdık…böylece kadınlar geri geri daha rahat gelirken, kapılar açılsa bile iki araç birbirine temas etmiyor” diye konuşmuş. Acaba kendisi bu otoparkların Alman Federal Ayrımcılıkla Mücadele Kurumu tarafından “insan haklarına aykırı olduğu” gerekçesiyle mahkemeye taşındığına araştırmaları sırasında denk gelmiş mi?

 

Habere göre, Almanya Triberg Belediyesi sınırlarında yapılmış bu otopark için kadınların otoparklarda uğradığı tacizi azaltmak amacı güdüldüğü şeklinde bir savunma yapılmış. Tanıdık geldi mi? Tacize uğruyor diye kadını izole etmek, kadının alanının sınırlarının yeniden çizilmesi ve bu örnekte görüldüğü gibi kadını zayıf göstermek, aklına ve becerilerine açıkça hakaret etmek, bir de bunun pozitif bir düzenleme ve hatta ‘gelişme’ olarak yutturulmaya çalışılması…

 

2009 yılında Çin’in Hıbey eyaletinde yapılmış olan bu tip bir otoparkın gerekçesi ise kadın sürücülerin yaptığı kazalarmış. Bu savunma da oldukça aşina olduğumuz bir örnek tabii. Yolda kadın sürücüsü var diye sıkıştırılan arabalar, laf atılan, yolu kesilen, sürekli olarak tehdit altında araba kullanmaya itilen kadınlar değil, olur olmaz yerde U dönen, makas atmayı erkeklik zanneden, sinyalsiz dönüşlerin kitabını yazan, ‘joy-ride’ı büyümenin altın kuralı olarak gören adamlar da değil, kadınların yavaş gitmesi ve kaza yapması konuşulur.

 

Peki bu park yeri açıldığından beri nasıl işliyor? Tepkiler nasıl? Markantalya AVM Reklam ve Pazarlama Uzmanı Sevgi Yazgan otoparkla ilgili olarak, “Kadın sürücülerimizin otoparkta araçlarını daha rahat park etmeleri için geliştirdik. Şu ana kadar tek şikâyet kadın parklarına erkeklerin park etmesi yönünde” demiş. Adam gelmiş AVM’ye, oh ne kebap yer buldum parkedeyim demiş parketmiş. Bu da park yerine sahip çıkmak isteyen kadınları şikayet etmeye sevketmiş. Ben böyle bir park yerine girsem ne yapardım diye düşünüyorum. Siz ne yapardınız?

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YBir Kişi Daha Eksilmemek İçin
Bir Kişi Daha Eksilmemek İçin

Akşam 19:00'da Taksim Tünel'de buluşuyoruz!

MEYDAN

YÇitlerin Öte Yanı
Çitlerin Öte Yanı

Evlerinden, mahallelerinden, yaşamlarından edilenler için...

MEYDAN

YDile Gelmez “Bu Cehennem” Bizim
Dile Gelmez “Bu Cehennem” Bizim

Cumhurbaşkanının dilinin varmadığı bu iki sözcüği ta içimizde duyuyoruz biz.

KÜLTÜR

YÇöplükte Piknik, Müstehcen Peyzaj ve Ücretsiz Kanser Tedavisi
Çöplükte Piknik, Müstehcen Peyzaj ve Ücretsiz Kanser Tedavisi

Müstehcen olan artık ne çıplaklık ne de sıradan insanların cinselliği, bugün esas müstehcen olan hiçbir varlığın öznesi olamadığı bu peyzaj.

Bir de bunlar var

Turneye Çıkmak
NTV Bilim Onurlu Yaşa, Simit Sat!
Tanrı Ne Zaman Bize Benzemez Oldu?

Pin It on Pinterest