Hadi bu sene biraz daha sade ve zor şeylere yönelsek...

MEYDAN

Hologram Kadınınız Kutlu Olsun!

İkinci geleneksel 8 Mart derlememize hoşgeldiniz!

 

Öncelikle 8 Mart, kadın, çiçek miçek derken büyük resmi kaçırmıyor, haftanın asıl önemli gününü unutmuyoruz değil mi?

 

dunyaturkhavlubornoz

 

Dünyanın tüm Türk havlu bornozlarının Dünya Türk Havlu Bornoz Gününü içtenlikle kutlar, kalbimizden dökülen şu mısraları paylaşmak isteriz:

 

Bedenimiz ıslak kalırdı

O bornoz orada olmasaydı

Rahat rahat oh mis gibi

Nemli nemli duş sonrası

O haldeyken don giymek mi?

Zaten bunu kim ister ki?

 

…Çok teşekkürler.

 

Gelelim 8 Mart’a.

 

Kadınlar Günü’nün Almanya’da Mustafa Sandal’ı ateşe vererek kutlandığını biliyor muydunuz?

 

musti8mart

 

Ve Musti’nin üzerinden el ele atlanarak Nevruz’un da aradan çıkarıldığını?

 

AKP Yozgat teşkilatı ise Kadınlar Günü kutlanacaksa onu da en iyi biz erkekler kutlarız demiş:

 

akparti-yozgat-8mart

 

Yanlış anlaşılmasın, kadınlar şimdi kutlamayla mutlamayla yorulmasın diye, kadınların iyiliği için böyle kutluyorlar. Eksik olmayın arkadaşlar. Siz kutlayadurun, biz geliyoruz birazdan.

 

Geçtiğimiz seneden bu yana bazı şeyler maalesef değişmedi. Türkiye popüler fotoğrafının lokomotifi Mehmet Turgut’un açtığı talihsiz yolda başkaları da şansını denedi. Hatırlarsanız  Turgut geçen sene kadınlıktan ne anladığını makyajlı (ve dolayısıyla tabii ki üzgün suratlı) ünlü erkekler aracılığıyla paylaşmaya çalışmıştı.

 

turgut2

 

Bu sene ise ‘Kadınlara yapılan zulme sessiz kalma!‘ başlıklı bir fotoğraf serisine denk geldik. Seriden öne çıkanlar:

 

gurseltekin-8mart

Gördüğünüz gibi mor-kırmızı makyaj Gürsel Tekin’in keyfinden ve genel başkan yardımcısı duruşundan hiçbir şey eksiltmemiş. Vermek istediği mesaj tam da bu zaten. Yine de gülümsemeyi bilmeliyiz diyor. Mor-kırmızı makyajlı olsak da…

 

Özellikle bu fotoğraf serisi, tartışılmaz saçmalığı, muğlaklığı ve mesajlarının dağınıklığı sebebiyle bazılarımızda beklenmedik bir umuda yol verdi. Bu fotoğraf serisi sonun başlangıcı olabilir miydi? Serinin vurguladığı “kadınların tarih içinde yapageldiği çeşitli şeyler” miydi, neydi? Kadın silikon yaptırır, bazen ilkokul çocuklarından korkar, bazen de dayak yer… Bizi şaşırtması ve irkiltmesi gereken unsur gene bunların bu sefer bir erkeğin başına geliyor olması. Gibi gibi. Ama değil gibi de. Ne gibi de? Kim bilir. Peki Kuzey’in oğluna anlamsızca sütyen astırmasıyla, Murat Dalkılıç’a bacak açtırmasıyla bu bir geleneğin son halkası olabilir miydi? Tüm dandikliğiyle bu fotoğraf serisi Kadına Karşı Şiddete Karşı Photoshop sanatının kör çinici amcası olabilir miydi?

 

Yalnız Muratçım cinsiyetçiliğe karşı biraz daha bacak açarsan daha etkili olacak:

 

Screen shot 2014-03-07 at 12.13.01 AM

 

Peki ego tatmini derken aklına hemen gelen bir örnek var mı? Bir de fotoğrafta bir şeyler eksik sanki. Yanındaki bayık “Kadınlara cinsel meta yapmamalıyız, onları kadınlamalıyız” savıyla bu fotoğraf biraz tekliyor gibi. Daha vurucu, daha akılda kalır olması lazım. Mesela…

 

çorapski4

 

Mükemmel! (Ben-gay kas gevşetici uzatıyor)

 

Ama şimdi bacağın olduğu yere çorap da lazım:

 

çorapski

 

Neden örüyorsunuz? Ha, işiniz bu, kolay olur diye. Tamam şimdi oldu.

 

Metrocity’deyse bir biçim kuşluk vakti yaşanıyordu, kadınlar şiddetle kafes güreşi yapıyordu:

 

çorapski3

 

Özellikle Şenay Akay’ın fotoğraf altı mesajı dikkat çekiciydi:

 

çorapski2

Screen shot 2014-03-06 at 11.56.59 PM

 

 

“Sorun bu” diyorsan yapmayız olur biter.

 

Screen shot 2014-03-06 at 10.47.10 PM

Küçük kuşlara büyük travmalar yaşatmayalım

 

 

Son olarak… son olarak geçen sene kadınlığımızı harika indirimlerle kutlayan TTNET, bu sene felekten bir dehşet senaryosu çalarak kendi ev imkanlarında yaptığı kadını kutlamaya karar vermiş:

 

 

Sizce gelecek 8 Mart’a kadar Netta’nın Altavista’ya “Ben ne günah işledim?” diye soracağı, Aytek’in de üzüntüden açık kabloları yalayacağı bir durum gerçekleşir mi? Bunu da reklamda görmek istiyoruz. Bu çeşit talep ve şikayetlerinizi TTNET’e şuradan yazılı iletmeyi, ya da kendilerini 444 0 375 müşteri hattıyla telefonda darlamayı düşünür müsünüz? “Son reklamınızla bir problemim var” deyip altı dakika boyunca gitar konçertosu dinlettikten sonra problemin tam olarak ne olduğunu anlatmak, Şahan Gökbakar’ın “Bu ne ya” diye itelediği ideal olmayan kadının öfkesini telefonda yaşatmak güzel bir 8 Mart kutlaması olabilir.

 

Hadi bu sene sosyal medyadan mesaj verip sonra bir sene yatış olmasa da biraz daha sade ve zor şeylere yönelsek. Bu ağır rötuşlu, kötü oyunculuklu stüdyo fotoğraflarında gözükemeyecek şeylere. Mesela soyut bir kurban için üzülür gibi yapmak yerine kendimize, etrafımıza, içinde yetiştiğimiz memlekete ve aileye gerçekten, dürüstçe baksak. Sokaktaki bir kadının kıyafeti ve davranışı hakkındaki düşüncemizi bakışlarımıza yansıtmış olabileceğimiz en son zamanı düşünüp şöyle bir değerlendirsek. Mesela kadınlar hakkında acayip şeyler söyleyen, en yakınındaki kadınlara bok gibi davranan ama sevdiğimiz bir arkadaşımızla, akrabamızla o konuşmayı yapsak.

 

…Tabii bir yandan da mimikçi Şahan hazretleri eşliğinde İnternetçi ve Hologram Kadınlar Günü’nüz kutlu olsa.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YTrans Onur Haftası (Pride) Komitesi: “Dönmeyiz, Buradayız, Bir Aradayız”
Trans Onur Haftası (Pride) Komitesi: “Dönmeyiz, Buradayız, Bir Aradayız”

Yıllardır süregelen düzene bir darbe niteliğindeki söylemlerimizle, “Dönmeyiz, Buradayız” diyerek 18 Haziran Translarla Eşitlik Günü’nde sokaklara çıkıyoruz.

MEYDAN

YYazarak Kuirleştirmek Atölyesi
Yazarak Kuirleştirmek Atölyesi

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen CultureCIVIC Kültür Sanat Destek Programı’nın desteğiyle hayata geçen Yazarak Kuirleştirmek adlı atölye ve konuşma programı Mayıs-Eylül ayları arasında çevrimiçi olarak devam edecek. 31 Mayıs’ta başlayan program kültür ve sanat nesnelerini, otoriter kurum ve bireylerce onlara dayatılan ayrımcı anlatılardan özgürleştirmeyi hedefliyor.

MEYDAN

YBir Garip 8 Mart
Bir Garip 8 Mart

Dün okunan basın açıklamasında da dendiği gibi evet yastayız, evet öfkeliyiz ama bu enkazı birlikte kaldıracağımıza inanan milyonlarca insanız da.

ECİNNİLİK

Y2023’te Dönüp Dönüp Okuyacağımız 2022 Yazıları
2023’te Dönüp Dönüp Okuyacağımız 2022 Yazıları

Gelenin gideni aratmadığı, daha özgür, daha adil ve dilimizde tüyün bitmediği bir yıl olsun. Kalemimize, klavyemize kuvvet!

Bir de bunlar var

küçük gruptan stk’ya, yapı meselesi
Hafızalardan Silinenler, Hafızası Silinenler
İnsan Olabilme İhtimalimiz

Pin It on Pinterest