7 Mart Cumartesi günü Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nda!

KÜLTÜR

Kadın görünürlüğü için Vikimaraton yeniden İstanbul’da!

Art+Feminism topluluğunun, müşterek bilgi kaynaklarında kadın görünürlüğünü artırmaya yönelik Vikimaraton etkinlikleri bu sene de tüm dünyada 100’ün üzerinde şehirde gerçekleşecek. İstanbul’daki Vikimaraton, 7 Mart Cumartesi günü Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nda düzenleniyor ve herkesin katılımına açık.

 

2011 yılındaki Wikimedia Vakfı araştırması, Vikipedi yazarlarının %10’undan azının kadın olduğunu ortaya çıkardı. Dünya çapında en çok ziyaret edilen onuncu internet sitesi olan, “herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi” Vikipedi’deki mevcut cinsiyet eşitsizliğini dengelemek, kadınlar üzerine ve(ya) kadınlarca üretilmiş içeriği desteklemek amacı ile yola çıkan Art+Feminism topluluğu, 2014 yılından beri Vikipedi’deki kadın içeriğini çoğaltmak için bir araya geliyor. Mart ayı boyunca Kamerun’dan Peru’ya tüm dünyada 100’ün üzerinde şehirde düzenlenen Vikimaraton etkinliklerinin bir ayağı da üçüncü kez olarak İstanbul’da, 7 Mart Cumartesi günü 14.00’ten itibaren yapılacak.

 

 

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nın Fener’de yer alan tarihi binasında gerçekleşecek etkinlik, mimar ve editör Yağmur Yıldırım ve Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye (WMTR) tarafından düzenleniyor. Bir günlük “düzenleme maratonu”nda, Vikipedi’ye madde girişi yapılarak hem kadın içeriğinin artırılması hem de konu üzerine gündem oluşturulması gözetiliyor. Etkinlik, tüm cinsiyetlerden ve cinsel yönelimlerden katılımcıları ve içeriklerini davet ediyor. Dizüstü bilgisayarları ya da tablet cihazları ile gelmeleri rica edilen katılımcıların; feminist sanat, kadın sanatçılar, kadın hareketi, feminist düşünce gibi konulara temastaki katkıları bekleniyor. Bu yıl otuzuncu yaşını kutlayan Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nın kapsamlı arşivinden kaynaklar, kullanıcıların yararlanmasına açık olacak. Vikipedi kullanımı üzerine bilgilendirici sunumlar ve gün boyunca yaratmayı hedeflediği söyleşi ve tartışma ortamı ile de mekânın kapısı herkese açık.

 

2014 yılından beri düzenlenen Art+Feminism Vikimaraton etkinlikleri, mart ayı yoğunlukta olmak üzere yıl boyunca birer günlük sürelerde gerçekleşiyor. Başlangıcından bu yana, beş kıtada toplam 1100’ün üzerindeki Vikimaraton etkinliğinde 14 binin üzerinde katılımcı, Vikipedi’de 58 binin üzerinde madde girişi ile katkı sağladı. 600 katılımcı ile 31 mekânda yola çıkan ilk Vikimaraton’un düzenleyicilerinin çabaları, onların Foreign Policy’nin “Öncü Küresel Düşünürler/Leading Global Thinkers” listesinde yer almalarını sağladı. İstanbul’da 2016 ve 2017 yıllarında gerçekleşen Vikimaraton, iki yıllık aranın ardından Vikipedi’nin erişime açılmasıyla 2020 yılında yeniden düzenleniyor.

 

Art+Feminism sanatçılar, küratörler, yazarlar, editörler, kütüphaneciler, Vikipediciler, uzmanlar ve meraklıların işbirliğinin ürünü; ortak bilgiye müşterek bir katkı girişimidir. Tohumları Siân Evans (Art Libraries Society of North America’s Women ve Art Special Interest Group), Jacqueline Mabey (failed projects) ve Michael Mandiberg tarafından, Professional Organization for Women in the Arts (POWarts) ve The Museum of Modern Art (MoMA) işbirliğinde atılmıştır. Art+Feminism bu yıl ABD, Avustralya, Brezilya, Gana, Hindistan, İsviçre, Japonya, Kamerun, Portekiz, Peru, Zambiya gibi pek çok ülkede kütüphanelerde, müzelerde, üniversitelerde 100’ün üzerinde etkinlik gerçekleştirecek.

 

Katılımcılar, artandfeminism.org adresinden etkinlik detaylarına ulaşabilirler. İstanbul’daki etkinlik 7 Mart Cumartesi günü saat 14.00’te, Vikipedi kullanımı üzerine bilgilendirici sunumlarla birlikte başlayacak ve kütüphane 19.00’a kadar açık olacak.

 

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı hakkında daha fazlasını öğrenmek için burayı inceleyebilirsiniz.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ENGLISH

YHow Are Women Defending the Istanbul Convention Across Turkey?
How Are Women Defending the Istanbul Convention Across Turkey?

The recent debate regarding Turkey's possible withdrawal from the Istanbul Convention has sparked protests all over Turkey. Women and Lgbti+ have taken to the streets in defense of their basic human rights. We spoke to 5 of these organizations across the country.

MEYDAN

Yİl İl Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’ne Nasıl Sahip Çıkıyor?
İl İl Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’ne Nasıl Sahip Çıkıyor?

Türkiye'nin dört bir yanında İstanbul Sözleşmesi'nin her bir maddesine sahip çıkan kadınlarla görüştük.

TARİH

YAngela Davis’in Devrimci Hamlesi
Angela Davis’in Devrimci Hamlesi

Devrim dediğinizde birçok insanın aklına şiddet gelir...

KÜLTÜR

YTrans Misafir* Hanesi Projesi Başlıyor
Trans Misafir* Hanesi Projesi Başlıyor

Onur Ayı hayatın her alanında kuir direnişi görünür kılmak için kutlu bir vesile.

Bir de bunlar var

Suistimalci Bir Partneri Terk Etmemenin Elli Yolu
Bir İnsan Olarak Anne
Özel Günlerimiz İçin Özel Bir Kalem

Pin It on Pinterest