7 Mart Cumartesi günü Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nda!

KÜLTÜR

Kadın görünürlüğü için Vikimaraton yeniden İstanbul’da!

Art+Feminism topluluğunun, müşterek bilgi kaynaklarında kadın görünürlüğünü artırmaya yönelik Vikimaraton etkinlikleri bu sene de tüm dünyada 100’ün üzerinde şehirde gerçekleşecek. İstanbul’daki Vikimaraton, 7 Mart Cumartesi günü Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nda düzenleniyor ve herkesin katılımına açık.

 

2011 yılındaki Wikimedia Vakfı araştırması, Vikipedi yazarlarının %10’undan azının kadın olduğunu ortaya çıkardı. Dünya çapında en çok ziyaret edilen onuncu internet sitesi olan, “herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi” Vikipedi’deki mevcut cinsiyet eşitsizliğini dengelemek, kadınlar üzerine ve(ya) kadınlarca üretilmiş içeriği desteklemek amacı ile yola çıkan Art+Feminism topluluğu, 2014 yılından beri Vikipedi’deki kadın içeriğini çoğaltmak için bir araya geliyor. Mart ayı boyunca Kamerun’dan Peru’ya tüm dünyada 100’ün üzerinde şehirde düzenlenen Vikimaraton etkinliklerinin bir ayağı da üçüncü kez olarak İstanbul’da, 7 Mart Cumartesi günü 14.00’ten itibaren yapılacak.

 

 

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nın Fener’de yer alan tarihi binasında gerçekleşecek etkinlik, mimar ve editör Yağmur Yıldırım ve Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye (WMTR) tarafından düzenleniyor. Bir günlük “düzenleme maratonu”nda, Vikipedi’ye madde girişi yapılarak hem kadın içeriğinin artırılması hem de konu üzerine gündem oluşturulması gözetiliyor. Etkinlik, tüm cinsiyetlerden ve cinsel yönelimlerden katılımcıları ve içeriklerini davet ediyor. Dizüstü bilgisayarları ya da tablet cihazları ile gelmeleri rica edilen katılımcıların; feminist sanat, kadın sanatçılar, kadın hareketi, feminist düşünce gibi konulara temastaki katkıları bekleniyor. Bu yıl otuzuncu yaşını kutlayan Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nın kapsamlı arşivinden kaynaklar, kullanıcıların yararlanmasına açık olacak. Vikipedi kullanımı üzerine bilgilendirici sunumlar ve gün boyunca yaratmayı hedeflediği söyleşi ve tartışma ortamı ile de mekânın kapısı herkese açık.

 

2014 yılından beri düzenlenen Art+Feminism Vikimaraton etkinlikleri, mart ayı yoğunlukta olmak üzere yıl boyunca birer günlük sürelerde gerçekleşiyor. Başlangıcından bu yana, beş kıtada toplam 1100’ün üzerindeki Vikimaraton etkinliğinde 14 binin üzerinde katılımcı, Vikipedi’de 58 binin üzerinde madde girişi ile katkı sağladı. 600 katılımcı ile 31 mekânda yola çıkan ilk Vikimaraton’un düzenleyicilerinin çabaları, onların Foreign Policy’nin “Öncü Küresel Düşünürler/Leading Global Thinkers” listesinde yer almalarını sağladı. İstanbul’da 2016 ve 2017 yıllarında gerçekleşen Vikimaraton, iki yıllık aranın ardından Vikipedi’nin erişime açılmasıyla 2020 yılında yeniden düzenleniyor.

 

Art+Feminism sanatçılar, küratörler, yazarlar, editörler, kütüphaneciler, Vikipediciler, uzmanlar ve meraklıların işbirliğinin ürünü; ortak bilgiye müşterek bir katkı girişimidir. Tohumları Siân Evans (Art Libraries Society of North America’s Women ve Art Special Interest Group), Jacqueline Mabey (failed projects) ve Michael Mandiberg tarafından, Professional Organization for Women in the Arts (POWarts) ve The Museum of Modern Art (MoMA) işbirliğinde atılmıştır. Art+Feminism bu yıl ABD, Avustralya, Brezilya, Gana, Hindistan, İsviçre, Japonya, Kamerun, Portekiz, Peru, Zambiya gibi pek çok ülkede kütüphanelerde, müzelerde, üniversitelerde 100’ün üzerinde etkinlik gerçekleştirecek.

 

Katılımcılar, artandfeminism.org adresinden etkinlik detaylarına ulaşabilirler. İstanbul’daki etkinlik 7 Mart Cumartesi günü saat 14.00’te, Vikipedi kullanımı üzerine bilgilendirici sunumlarla birlikte başlayacak ve kütüphane 19.00’a kadar açık olacak.

 

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı hakkında daha fazlasını öğrenmek için burayı inceleyebilirsiniz.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YKuir ve Feminist Bir Aradalıkları Çoğaltmak İçin Bir Yeni Adres: Umami Kitap
Kuir ve Feminist Bir Aradalıkları Çoğaltmak İçin Bir Yeni Adres: Umami Kitap

Umami’yi en baştan beri sadece bir yayınevi olarak değil, kuir ve feminist örgütlenmenin aktif bir bileşeni olarak kurguladık. Etrafında birlikte büyüdüğümüz, hareket ve etki alanımızı birlikte genişlettiğimiz bir topluluk olalım istiyoruz.

MEYDAN

YSally Rooney’den Filistin halkının talep ettiği boykota destek
Sally Rooney’den Filistin halkının talep ettiği boykota destek

Rooney'den Filistin öncülüğündeki, ırkçılık ve şiddet karşıtı, tabandan örgütlü Boykot, Tecrit ve Yaptırımlar (BDS) hareketine destek.

Bir de bunlar var

Siz Hiç Ahtapot Ağaç Gördünüz mü?
Geri Dönüşüm Kutusu
Kardeşi Fırfır’ın Anlattıklarında Orhan Veli

Pin It on Pinterest