kalp kalp kalp

TARİH

SANAT

Deve Üstünde Aşk

Ebu Zeyd ve el Haris develer üstünde seyahat halindeyken arada aşk yapmayı da ihmal etmiyorlar. Öpüp koklaşan aşıkların halelerinin birleşiminden altın yaldızlı bir kalp çıkmış. Kalbin ucunu ise buluşan elleri tamamlıyor. Dünyada kalp şeklinin kullanımının erken örneklerinden olan bu minyatür 13. yüzyıla ait bir el yazmasından.

 

12. yüzyılın başlarında yaşamış olan Basralı Arap bir şair ve üst düzey Selçuklu bürokratı olan Hariri’nin kaleme aldığı El-Maḳāmāt el-Ḥarīrī’, Suriyeli Ebu Zeyd adlı serseri gezginin maceralarını, el Haris adlı bir tüccarın gözünden anlatıyor. İstanbul Süleymaniye Kütüphanesi’nde bulunan, muhtemelen Bağdat’ta 1242 ve 1258 arasında tamamlanmış ve günümüze ulaşmış olan bu minyatürlü el yazması gibi, dünyada Maḳāmāt (meclis) hikayelerinin anlatıldığı birkaç değişik el yazması var.

 

Tarihçi Oleg Grabar’a göre Leningrad, Paris ve İstanbul’dakiler benzer bir mizaca sahip; üçü de çevrelerinde gördüklerini ve yaşadıklarını anlatmak için bu hikayeleri bir çıkış noktası olarak kullanmış. Minyatürler de birebir hikayelere uymuyor. Kendi yaşamlarını anlatmak için neden Maḳāmāt adlı bu hikayeleri seçtikleri ise güncelliğini koruyan bir soru. Cevabı her ne ise, Moğol istilasından önceki Arap dünyasının sosyal ve kültürel tarihine dair birçok ipucu barındırdığı kesin. Süleymaniye Kütüphanesi’nde bulunan yazmada Yahya ibn Mahmud ibn Yahya ibn Abi al-Hasan ibn Kuwwarih al-Wasiti tarafından yapılmış 56 tane minyatür var.

 

Yazmanın diğer sayfalarını görmek isterseniz, buraya.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YHer Gün Yeniden Kurduğumuz Bir Şehrin, Bir Dünyanın Yerlisi Olmak
Her Gün Yeniden Kurduğumuz Bir Şehrin, Bir Dünyanın Yerlisi Olmak

Bu 25 Kasım’da hatıramıza, buluşmalarımızın ve hür bir geleceğin hayaline sarılıyorum.

TARİH

YJames Baldwin’le Tanıştığım O Gün
James Baldwin’le Tanıştığım O Gün

Beni geri çektiği o yer ve zaman, makulen umabileceğim tek şeyin aldığım her davette ancak hizmet etmek için orada olabileceğimi söylüyordu.

MEYDAN

YEvet, Polisi Lağvedelim
Evet, Polisi Lağvedelim

Çünkü reformlar işe yaramayacak.

MEYDAN

YBiraz Sakinleşebilir Miyiz?
Biraz Sakinleşebilir Miyiz?

İnsanlar genelde beni felaket tellalı gibi görüyor, bana kızıyorlar. Felaket tellalı değilim ben. Eğer bakmazsan, değiştiremezsin. Gözünün içine bakacaksın.

Bir de bunlar var

Kızla Nişanlanan Kızın Davası
“İşte Hayatınız” – Sümerbank Desen Arşivi
Çiko’nun Zor Anları

Pin It on Pinterest