90'lar Türkçe popta LGBTİ aşkları anlattığını, LGBTİ tecrübelerine bir yerinden dokunduğunu düşündüğümüz klipleri, şarkıları bir listede toplamaya karar verdik.

SANAT

“Cennet Sularında Yüzdüm Bir Kere” Şarkı Listesi

 

İkimizin de gözleri Türkçe pop kliplerine ayrı bir ilgiyle dalıyor. Kasıtsızca, en iyisinden kötüsüne, bir şekilde parça parça zihnimizde arşivlenmiş duruyorlar. Ben, Emel’in Korkuyorum klibini sekiz yaşlarında falan yeşil bir dalgayla içine dalarak izlediğimi hatırlıyorum. O zamana kadar artık alıştığım aşk temsillerinden farklı bir şey anlattığının, ince bir açıklıkta çok tanımadığım, tanımlamadığım bir şey hissettirdiğinin farkındayım; bu da beni mutlu ediyor, gerçekten ilgimi çekiyor.

 

Tabii ki kimse için bir bağlayıcılığı yok; ama klipte eşcinsel bir aşkın anlatıldığı alabildiğine geçerli bir yorum. 90’lar kliplerinde ve şarkılarındaki, dönemin de getirdiği görülmezlik, görmezden gelme, bastırma atmosferinin/politikasının, “başıma geldi, aşık oldum ama istemiyorum da” havasının, mahkumiyet anlatılarının, 2000’lerde sahiplenme ve kutlama eğilimine dönüşmesi de harika bir doğrultu. Bu yüzden LGBTİ aşkları anlattığını, LGBTİ tecrübelerine bir yerinden dokunduğunu düşündüğümüz klipleri, şarkıları bir listede toplamaya karar verdik. Erol Köse’nin üç günde bir Twitter’dan sanki bir bok olacakmış gibi kalkıştığı ‘iplikleri pazara çıkarma’ çalışmasına karşı sevinç ve sevgiyle kutlayan bir liste…

 

Sözlerini Küçük İskender’in yazdığı Yara, Yıldırım Türker’in yazdığı Meğer Gülüp Geçmişim, İki Genç Kız filminin müziklerinden olan Hayat Güzelmiş, Ferdi Özbeğen’in “yasak değil hiç günah değil” diyerek sevgilisini sıcak kumlara çağırdığı Hadi Gel Sevişelim, şimdilerde Onurr adıyla tanınan Onur Özdemir’in İzel’in albümü için yazdığı ancak bizim kendi sesinden bir kaydını paylaştığımız Göz Göre Göre listedeki şarkılardan birkaçı. Mabel Matiz’in ise bu listeye alabileceğimiz çok şarkısı var: Alaimisema ve “yasak ne ayol?” diye sorduğu Geziyorum Dünya İşte ilk akla gelenlerden… Ancak biz biraz daha eskiye dönüp sözleri ayrı müziği ayrı güzel Filler ve Çimen şarkısına iltimas geçmek istedik. Bitirirken; kısa süre önce Hovarda şarkısına, neden gerek duyduğunu anlayamadığımız, dört dakikalık bir düğün videosu çeken Emel’e, Korkuyorum şarkısı için de remix + lüks bir teknede geçen after party klibi talebimizi iletelim!

 

Listeyi hazırlarken kapsayıcı olma gayesi gütmedik, hatta sonsuza uzatma eğilimimizi fark edince hayal gücü arşivimizi taramayı bilerek durdurduk. Yani ilk akla gelecek şarkılar yoktur belki bu listede, ya da sizin öznel bir yerden ilişki kurduğunuz klipler veya şarkılar eksiktir; tüm bunlar için yorumlara bekleriz.

 

İyi dinlemeler!

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bir de bunlar var

İşte Böyle Güzelim: Video
Todesarten
Steve Jobs: CEO’nun Vurduğu Yerde…

Pin It on Pinterest