Trans Onur Haftası etkinlikleri ve Mira'nın kampanyası

MEYDAN

Bize Bir Yasa Lazım: 6. Trans Onur Haftası Başladı!

Dün 6. Trans Onur Haftası başladı. Evrensel Gazetesi‘nin haberine göre İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında taleplerini açıklayan LGBT-İ aktivistleri ”anayasa çalışmalarına cinsel yönelim ve cinsel kimlik ifadelerinin eklenmesini istediklerini söyledi. Türkiye’de trans kadınların yüzde 99’unun zorunlu seks işçiliğine maruz bırakıldığını belirten aktivistler, fuhuşla ilgili yasal mevzuatın değiştirilmesini, meslek dalı olarak tanınmasını ve işçilik hakları üzerinden sendika haklarının verilmesini talep etti.

 

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği adına açıklama yapan Ebru Kırancı ve Kıvılcım Arat son günlerde nefret suçlarında yaşanan artışa dikkat çekti. Kırancı, TCK’da yer alan “haksız tahrik” indiriminin zanlıların cezalandırılmasında adil olmayan durumlar yarattığını belirtti. Kırancı, nefret saldırılarında  soruşturmaların eksik ve yanlı yürütüldüğüne vırgu yaparak, ‘Bu durum transların herkes için geçerli olan haklardan mahrum bırakıldığını göstermektedir’ dedi. Anayasanın eşitliği düzenleyen 10. maddesinde değişiklik yapılmamasını ve haksız tahrik uygulamalarını eleştiren Kıvılcım Arat ise devlet ve AKP hükümetinin trans katliamlarına zemin hazırladığını söyledi.’

 

Bu seneki Onur Haftası Etkinlik Programı’nda trans mülteciler ve barınma sorunları da gündemde: “ Mülteci olmak başlı başına bir sorunken bir de üzerine trans olma durumu ekleniyor. Ve çalışma barınma ve yaşama hakkı tamamiyle yok sayılmış oluyor.” Bir hafta boyunca devam edecek etkinlik programında İç Güvenlik Paketi’nin LGBTİ’lere etkisinden, trans mültecilerin barınma sorunlarına birçok konu tartışılacak.

 

Trans Onur Haftası vesileyle sizlerle Mira’nın başlattığı bir kampanyayı paylaşmak istiyoruz. Bu kampanya hem bu senenin ana meselesi olan yasaları konuşmak hem de yasanın da ötesinde ihtiyaç duyulan altyapısal değişikliklere vurgu yapmak için iyi bir örnek teşkil ediyor. Derdini Mira’nın ağzından dinleyelim:

 

İsmim Mira, 22 yaşındayım. İstanbul Üniversitesi’nde öğrenim görmekteyim. Kampanya başlığından da anlayacağınız üzere ameliyatsız transseksüel bir kadınım. Yaklaşık 2 sene önce başlattığım hukuki ve tıbbi cinsiyet değiştirme sürecimi prosedürlere uygun bir şekilde tamamladım ve vajina oluşturma operasyonu için gerekli olan yasal iznimi aldım. Geçtiğimiz sene SGK’nın aldığı kararla cinsiyet değiştirme ameliyatı sağlık güvencesi kapsamına alındı ancak ne yazık ki sürecimin tamamlanması ve ameliyat iznimi almamla birlikte başlattığım hastane arama girişimim bu ameliyatı devlet hastanesinde yapan doktor olmadığını öğrenmem sonucu hüsranla sonuçlandı. Durum böyle olunca ameliyatımı özel hastanede olmaktan başka bir çarem kalmadı.

 

 

 

 

Son olarak, merak edenler için 6. Trans Onur Haftası’nın programı şöyle:

 

17 Haz. 15:00 – Trans* Piknik
Yer: Maçka Parkı
18 Haz. 19:30 – Trans*But Belgesel Film Gösterimi
Yönetmen: Maria Binder
Yer: Şişli Kent Kültür Merkezi
19 Haz. 22:00 – Külotsuz Parti
Yer: Leyla Teras
19 Haz. 19:00 – İç Güvenlik Paketi ve LGBTİ Paneli
Yer: İsmail Beşikçi Vakfı
İç Güvenlik Paketi olarak bilinen, baskıcı ve insan haklarına aykırı düzenlemeler içeren ve toplumsal muhalefeti cezalandırmak amacı ile hazırlanan yasa nedir?
AKP’nin neden İç Güvenlik Yasası’na ihtiyaç duyduğunu, hukuksal boyutunu, LGBTİ’leri nelerin beklediğini konuşmak üzere bir araya geliyoruz. Gerici-baskıcı politikalara BAŞKALDIRIYORUZ!
Konuşmacılar: Av. Eren Keskin, Erdal Ataş (HDP-DHF İttifakı İstanbul Milletvekili), Mahmut Tanal (CHP İstanbul Milletvekili), Kıvılcım Arat (Moderatör)
20 Haz. 14:00 – Trans* Mülteciler ve Barınma Paneli
Yer: İsmail Beşikçi Vakfı
20 Haz. 16:00 – Trans* Kimlikler ve Ruh Sağlığı Paneli
Yer: İsmail Beşikçi Vakfı
Bu oturum ruh sağlığı profesyonellerine ( Psikiyatrist, Psikolog, Psikolojik Danışman, Sosyal Çalışmacı) ve ilgili alanların öğrencilerine açık. Katılmak isteyenlerin lgbtiruhsagligi@gmail.com adresine maili atması gerekmektedir.
Destekleyenler:
İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği
Türkiye Psikiyatri Derneği
Moderasyon: Kıvılcım Arat
Konuşmacılar: Dr. Ardıl Bayram Şahin, Dr. Seven Kaptan
21 Haz. 17:00 – Trans* Onur Yürüyüşü
Yer: Taksim (1 Mayıs) Meydanı
YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YHortlayan Nafaka Tartışması
Hortlayan Nafaka Tartışması

"Yoksulluk nafakası erkeklerin kadınlara bir lütfu değil, pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de devletin kadınların güçlenmesine ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik aldığı tedbirlerdendir."

MEYDAN

YAmme Hizmeti: Tacizci Akademisyen Listesi
Amme Hizmeti: Tacizci Akademisyen Listesi

Hoca veya öğretim görevlisi kadın bilimcilerin en az yarısının cinsel tacize veya istismara uğradığı tahmin ediliyor.

Bir de bunlar var

Sen Sus Da Gözlerin Konuşsun
Anayasanın ‘Yasak’lama İmtihanı ve İnkarın Muğlak Siyaseti
Kadınların ve LGBTİ+’ların Beyanı Esas Alınınca Olanlar: “Eril Akademiye Dur De” Metni

Pin It on Pinterest